Informacje dnia

Biuro na stojąco? Nowy trend wkracza do Polski

Biurko Stand Up z manualną regulacją blatuSiedzący tryb życia może być dewastujący dla naszego zdrowia, dlatego naukowcy zalecają zmianę pozycji w trakcie pracy w biurze.  W 2015 r. brytyjscy eksperci wprowadzili zalecenie, by osoby wykonujące prace biurowe stały przez przynajmniej dwie godziny dziennie.Podobne zalecenia zostały wydanem.in. w Australii, Stanach Zjednoczonych, a także Skandynawii, gdzie już 90% pracowników ma dostęp do stojąco-siedzących miejsc pracy.

Jak pod tym względem ma się sytuacja w Polsce? Powoli zyskujemy świadomość, że stanie w czasie pracy może być dla nas zbawienne.

 

Warto podać przykłady trendów światowych – choćby w siedzibie Facebooka rezygnacja z siedzącego trybu pracy została zainicjowana przez samych pracowników, którzy narzekali na problemy z kręgosłupem.W tego typu rozwiązania chce zainwestować też m.in. administracja Baracka Obamy, która planuje wydać na ten cel ok. 700 tys. USD. Z kolei w Europie fanami aktywnego trybu pracy są przede wszystkim Skandynawowie. W Szwecji czy Danii dostęp do tego typu biurek ma już 9 na 10 pracowników. Wyposażenie biur w stojące stanowiska pracy tam też regulowane odpowiednimi przepisami. Oprócz biurek z regulacją wysokości blatu coraz popularniejsze są też takie, które umożliwiają różne formy aktywności fizycznej, np. z zamontowanymi bieżniami. Skąd moda na „aktywną” pracę? Według niektórych naukowców, siedzenie przez8 godzin dziennie jest szkodliwe w podobnym stopniu jak wypalenie paczki papierosów. Badania American CancerSociety dowodzą, że wskaźnik śmiertelności mężczyzn, którzy siedzą sześć lub więcej godzin dziennie jest o 20% wyższy niż mężczyzn, którzy siedzą trzy godziny lub mniej. Dla kobiet jest to aż 40%. Dlatego eksperci i lekarze, zwłaszcza na Zachodzie,nawołują do wprowadzania stojących biurek, ale i do regularnych przechadzek i jak największej aktywności fizycznej.

Co 4 pracownik w wieku 26 – 35 lat odczuwa ból pleców lub karku każdego dnia, co może wskazywać, że stanowiska pracy są nieodpowiednio dopasowane, a pracownicy nie do końca wiedzą w jakiej pozycji powinni wykonywać pracę na przykład przy komputerze. Z analiz wynika, że praca na stojąco może zmniejszyć ryzyko chorób krążenia, cukrzycy, a także dobrze działa na kręgosłup.Praca w pozycji stojącej sprawia, że nasze serce przyspiesza nawet o 10 uderzeń na minutę, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Stojąc szybciej spalamy kalorie, co obniża także niebezpieczeństwo wystąpienia otyłości.Oprócz komfortu pracowników, praca na stojąco może poprawić też efektywność organizacji. Przykładowo, stojące spotkanie średnio trwa 1/3 krócej, a praca zespołowa bez krzeseł sprzyja dzieleniu się wiedzą i integracji – mówi Zuzanna Mikołajczyk, Dyrektor ds. Handlu i Marketingu Mikomax Smart Office.

W Polsce ten trend powoli staje się zauważalny. Przykładem firmy, która zdecydowała się na odejście od tradycyjnych stanowisk pracy jest między innymi łódzki Ericpol, największy polski eksporter usług w branży ICT, który wyposażył swoją siedzibę w 200 biurek typu Stand Up z manualną regulacją wysokości blatu. Projekt mebla autorstwa Mikomax Smart Office został zgłoszony do opatentowania. O ile większość dostępnych na rynku biurek posiada elektryczną regulację wysokości, to Stand Up został stworzony w oparciu o zasadę przeciwwagi, a blat podnoszony jest manualnie. Dzięki temu system jest mniej awaryjny. W przypadku firmy Ericpol, zatrudniającejm.in. specjalistów ds. IT, konstrukcje biurek musiały być dodatkowo wzmocnione tak, aby mogły utrzymać wiele różnych sprzętów IT. Dodatkowo meble zostały zaprojektowane zgodnie z indywidualnymi potrzebami klienta. Wszystkie biurka nawiązują do włókienniczej historii Łodzi – miasta, w którym firma rozpoczynała swoją działalność. Stelaże stały się ramą dla łatwo ściągalnych tkaninowych obić, przez co swoją formą przypominają tkackie krosna. Dzięki temu stanowiska pracy zyskały dobre parametry akustyczne, tłumiące dźwięki i przytulny, ciepły charakter.

Aby praca na stojąco przyniosła efekty, należy wykonywać ją w odpowiedni sposób – dbając o prawidłową pozycję ciała i robiąc przerwy we właściwych momentach.Ważne jest by zmianę wprowadzać stopniowo i znaleźć „złoty środek” – odpowiednią ilość godzin, w których możemy stać, nie przemęczając organizmu. Biurka z manualną regulacją blatu, przy których możemy zarówno stać, jak i siedzieć, to tylko jedno z udogodnień, z których możemy skorzystać zmieniając tryb pracy. Do dyspozycji są też np. specjalne żelowe maty do stania, które mogą ułatwić pracę w pozycji stojącej. Jeśli stanie okazuje się problematyczne i niewygodne, najlepszym rozwiązaniem jest wstawanie od biurka co około 20 minuti wykonanie kilku ćwiczeń. Nawet 1-2 minuty aktywności fizycznej dwa razy w ciągu godziny sprawią, że poczujemy się lepiej.

materiał prasowy – Mikomax Smart Office