rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

100.metrowa nieruchomość – lepiej dom czy mieszkanie

Wiele osób pragnących kupić na własność nieruchomość o dużym metrażu, to jest w przedziale od 100 do 150 metrów kwadratowych, zastanawia się, czy rozsądniejszą opcją jest zakup mieszkania, czy też lepiej zainwestować w kupno domu. Postanowiłam poddać analizie ceny nieruchomości w dwóch przykładowych miastach w Polsce: Warszawa, Wrocław. Weryfikacji poddałam mieszkania oraz domy mieszczące się w przedziale metrażowym od 100 do 150 metrów kwadratowych.

Zakup nieruchomości dla każdego jest niezwykle ważną decyzją. Jedni decydują się na zakup mieszkania, inni wolą kupno domu. Oba rodzaje nieruchomości mają swoje plusy i minusy.

Jeśli chodzi o mieszkania, to są one stworzone dla osób lubiących w pewien sposób przebywać w większej wspólnocie. Ich zaletą jest również fakt, że spółdzielnia mieszkaniowa zajmuje się administracją budynku i stale czuwa nad jego konserwacją i ogólnym stanem technicznym. Wystarczy więc regularnie opłacać czynsz i na dobrą sprawę można zapomnieć o kwestiach technicznych. W blokach, nawet tych niskich, znajdują się już najczęściej windy, co stanowi dodatkowe udogodnienie. Wspomniany wcześniej czynsz można jednak uznać również za wadę. Jest to bowiem stale narzucona odgórnie kwota, która trzeba regulować. Czynsz niejednokrotnie jest wysoki i pożera całkiem sporą część domowego budżetu.

Własny dom daje o wiele więcej możliwości i niezależności właścicielowi. Przede wszystkim domy są odciążone z comiesięcznego czynszu. Wprawdzie trzeba uiszczać corocznie opłatę za podatek od nieruchomości, jednak jest to o wiele niższa kwota, niż w przypadku sumy rocznego czynszu. Właściciel domu może również samodzielnie zarządzać swoją nieruchomością – w przypadku mieszkań wszelkie decyzje, np. dotyczące remontu, należy uzgadniać ze spółdzielnią. Ponadto ani pod nami, ani nad nami nie ma sąsiadów, którym a to przeszkadza muzyka, a to zalewają nam mieszkanie. Własny dom wiąże się jednak także z różnego rodzaju obowiązkami, które nie dotykają osób posiadających w mieszkaniach. Na przykład właściciele domów w zimie muszą odśnieżać we własnym zakresie chodnik znajdujący się przed nieruchomością, a także dach. Posiadacze kominka muszą ponadto zadbać o dostawę drzewa na opał, piec grzewczy należy serwisować a także wymieniać co kilkanaście lat itp.

Niezależnie od tego, jakie obowiązki czekają na właścicieli domów i mieszkań, warto pod lupę wziąć cenę nieruchomości. Zazwyczaj to właśnie ona ma znaczący wpływ na to, gdzie ostatecznie osoba poszukująca nieruchomości zamieszka.

W Warszawie w dzielnicy Ochota, 120.metrowe mieszkanie z rynku wtórnego można nabyć za kwotę około 650 000 złotych. Na nieruchomość składają się 4 pokoje, mieszkanie to mieści się na 4.tym piętrze. W dzielnicy Bemowo za przykładowe mieszkanie z rynku wtórnego o powierzchni 110 metrów kwadratowych należy zapłacić kwotę niemal 800 000 złotych. Cena ta dotyczy mieszkania usytuowanego na 6 piętrze, na które składają się 3 pokoje. Natomiast jeśli chodzi o mieszkanie z rynku wtórnego znajdujące się w dzielnicy Mokotów, to tutaj za 4.pokojowe mieszkanie o powierzchni 130 metrów, znajdujące się na 5 piętrze trzeba zapłacić o wiele więcej, niemal 1 300 000 złotych.

Jeśli chodzi o domy w Warszawie, to niewielki, 3.pokojowy dom o powierzchni 110 metrów kwadratowych, pochodzący z rynku wtórnego, to koszt 850 000 złotych. Mieszkanie w takiej cenie zlokalizowane jest w dzielnicy Bielany.
Dom w dzielnicy Mokotów o powierzchni 130 metrów kwadratowych, na który składa się 5 pokoi, to wydatek rzędu 125 000 000 złotych. Oferta ta również dotyczy domu z rynku wtórnego.

Jeśli chodzi o Wrocław, to sytuacja przedstawia się następująco – za mieszkanie z rynku wtórnego o powierzchni 100 metrów kwadratowych, 6.pokojowe, usytuowane w dzielnicy Stare Miasto, należy zapłacić średnio 600 000 złotych. Mieszkanie również z rynku wtórnego, o tym samym metrażu, 3.pokojowe, znajdujące się w dzielnicy Śródmieście, to koszt około 350 000 złotych. Mieszkanie z rynku wtórnego, znajdujące się również w Śródmieściu, 3.pokojowe, o metrażu około 100 metrów kwadratowych, to wydatek rzędu 630 000 złotych.
Za 120.metrowy dom z rynku wtórnego, 5.pokojowy i zlokalizowany na Psim Polu zapłacimy kwotę od 570 000 złotych do 950 000 złotych. Ostateczna cena zależy od stanu technicznego budynku. Jeszcze innym przykładem jest 150.metrowy dom z rynku wtórnego, usytuowany w dzielnicy Fabryczna, 5.pokojowy, to koszt 500 000 złotych.

Jak wcześniej wspomniałam, cena nieruchomości jest tak naprawdę uzależniona od jej konkretnej lokalizacji a także stanu technicznego. Jak widać na przykładzie domów z Psiego Pola we Wrocławiu, domy o tym samym metrażu mogą się drastycznie różnić pod kątem ceny. Wbrew pozorom, to właśnie mieszkanie może czasem okazać się dużo droższe, niż zakup własnego, wymarzonego domu.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora