komentarze, opinie, gospodarka

Zamki, pałace, dwory – co oferuje polski rynek nieruchomości zabytkowych?

Magdalena Paluch na k24
Segment nieruchomości komercyjnych rozwija się w naszym kraju coraz prężniej. Inwestorzy nie boją się inwestycyjnych wyzwań, stawiając niejednokrotnie na mało popularne – w skali całego segmentu – nieruchomości.

Klimatyczne dwory, zabytkowe pałace, wytworne zamki – tego rodzaju nieruchomości coraz częściej przyciągają ku sobie wzrok inwestorów. To nieruchomości o ogromnym potencjale inwestycyjnym, jednak należy liczyć się z ryzykiem, jakie niesie ze sobą ich zakup.

Nieruchomości z duszą

Zabytkowe pałace, zamki i dwory to niewątpliwie tzw. „nieruchomości z duszą”. Urzekają niepowtarzalnym, nieco tajemniczym klimatem, który tak bardzo różni się od nowoczesnych, bardziej minimalistycznych inwestycji.
Dzięki temu, że stanowią perłę dawnych czasów, nieruchomości te mogą doskonale sprawdzić się pod kątem komercyjnym. Ich potencjał dostrzega coraz więcej inwestorów, którzy nie boją się wyzwań. Niewątpliwie bowiem inwestowanie w zabytkowe nieruchomości niesie ze sobą ryzyko.

Ryzyko, które może się opłacić

Inwestowanie w zabytkowe zamki, pałace i dwory stale zyskuje na popularności. I chociaż liczba odrestaurowanych, historycznych obiektów rośnie powoli, to jednak zainteresowanie tym segmentem rynku jest widoczne.
Swego czasu zarówno skarb państwa jak i gminy wyprzedawały zabytkowe obiekty, pozbywając się niszczejących ruin. Pojawienie się inwestora oznaczało również dla gmin wizję renowacji obiektu (np. adaptacji pod hotel), a co za tym idzie, zwiększenie popularności regionu pod kątem turystycznym. Z racji tego dwory, pałace i zamki wyprzedawane były często za symboliczne kwoty.
Inwestycja w tego typu nieruchomość powinna zostać jednak dobrze przemyślana. Dobrym pomysłem jest skonsultowanie zakupu z ekspertem, jakim jest agent nieruchomości.

Zakup zamku, pałacu albo dworu wiąże się z koniecznością posiadania zasobnego portfela. Część funduszy pochłonie sam zakup nieruchomości, w dalszej jednak części inwestora czekają inne wydatki, często nieprzewidziane.
Historyczne obiekty wymagają zaangażowania dużej ilości czasu. Proces ich renowacji często nie przebiega w przewidzianym terminie. Winą tego jest często brak odpowiedniej dokumentacji lub wady techniczne samego obiektu, o których istnieniu inwestor nie zdawał sobie sprawy.
Ponadto, jeśli obiekt znajduje się pod ochroną konserwatora zabytków, to inwestor musi mieć na uwadze, że koszty renowacji mogą się zwiększyć. Konserwator zabytków będzie bowiem doglądał, czy do renowacji obiektu używane są odpowiednie materiały, których ceny rynkowe są zazwyczaj dużo wyższe niż w przypadku materiałów stosowanych przy budowie i wykończeniu w obecnych czasach.
Dodatkowo przed zakupem zamku, pałacu albo dworu inwestor powinien sprawdzić, czy istnieje możliwość rozbudowy obiektu. Jeśli jego plany inwestycyjne zostaną przekreślone przez brak takiej możliwości, może to okazać się fatalne w skutkach dla jego portfela i planów.

richard-clark-8tS8ywl126Q-unsplash

Bogata oferta na rynku

Biura nieruchomości mają w swoich ofertach coraz większą liczbę historycznych obiektów. Chociaż w porównaniu do innych segmentów rynku, nieruchomości zabytkowych jest w dalszym ciągu mało, to jednak nieruchomości, które trafiają do sprzedaży, przybywa z roku na rok.

Inwestorzy mają do wyboru nieruchomości położone w różnych regionach kraju. Ich różnorodność jest duża ze względu na cenę, powierzchnię oraz lokalizację.

Dla przykładu, w ofercie Wielkiej Giełdy Nieruchomości (WGN) znajdują się tak różnorodne dwory, pałace i zamki, że inwestorzy mają w czym wybierać. Poniżej znajduje się kila przykładowych ofert sprzedaży z biur WGN:

Dwór w Pietrzykowie, 450 000 złotych
W ofercie WGN znajduje się przedwojenny dworek z 1870 roku, położony w woj. wielkopolskim.  W okresie międzywojennym dwór został wyremontowany, jednak po II wojnie światowej został w znacznym stopniu zdewastowany.
W skład dawnej rezydencji wchodzi zespół folwarczny. Na terenie nieruchomości znajduje się również park.
Nieruchomość posiada 9 pokoi , które rozlokowane są na ok. 460 metrach kw. powierzchni użytkowej. Przynależy do niej budynek gospodarczy o powierzchni ok. 80 metrów kw. Dwór posadowiony jest na działce o powierzchni ok. 13 000 metrów kw.
Cena dworu to jedyne 450 000 złotych, jednak należy mieć na uwadze, że inwestycja ta wymaga bardzo dużego wkładu finansowego.

Dworek u podnóża Gotyckiego Zamku Rycerskiego w Mirowie, 1 490 000 złotych
Dworek w Mirowie w woj. śląskim znajduje się u podnóża malowniczego Zamku Rycerskiego.
Na dworek składają się 4 pokoje, salon z kominkiem, 3 łazienki i 2 toalety. Budynek jest podpiwniczony i posiada użytkowe poddasze.
Obiekt mieści się na działce o powierzchni 21 400 metrów kw. Na jej terenie znajduje się murowany grill z wędzarnią.
Dzięki swojej lokalizacji oraz działce z dużym potencjałem inwestycyjnym, nieruchomość można zaadaptować na cele komercyjne, np. ośrodek turystyczny.
Ten niezwykle klimatyczny dworek o dużym potencjale inwestycyjnym został wystawiony na sprzedaż za kwotę rzędu 1 490 000 złotych.

Dwór w Tarnowskich Górach, 4 500 000 złotych
W centrum Tarnowskich Gór w woj. śląskim na sprzedaż wystawiono dochodową nieruchomość, która została zaprojektowana i wykonana według najlepszych wzorców secesyjnej architektury. Budynek o powierzchni 1406 metrów kw. znajduje się na działce o powierzchni 828 metrów kw. Nieruchomość wymaga kapitalnego remontu.
Obiekt sprawdzi się doskonale jako hotel turystyczny lub centrum biznesowe.
Aby stać się właścicielem tej wspaniałej nieruchomości, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 4 500 000 złotych.

Zamek Rycerski koło Koszalina, 23 000 000 złotych
Imponujący Zamek Rycerski w Krągu, który został wystawiony na sprzedaż, położony jest w woj. zachodniopomorskim, niedaleko Koszalina.
W skład nieruchomości wchodzi zamek z 1494 roku o powierzchni 2 880 metrów kw., oraz folwark i stajnia z 1970 roku, które mają powierzchnię 750 metrów kw. Budynki położone są na działce o powierzchni 26 000 metrów kw. Na terenie nieruchomości znajduje się park oraz jezioro, którego powierzchnia wynosi 18 000 metrów kw.
W chwili obecnej zamek pełni funkcję hotelu, którego komnaty mogą ugościć łącznie 120 osób. Goście mogą wybierać spośród 4 pokoi jednoosobowych, 35 pokoi dwuosobowych oraz 11 komnat apartamentowych. Z pokoi rozpacza się wspaniały widok na pobliski las oraz zamkowe jezioro.
w Zamku Rycerskim znajduje się restauracja, sala koncertowa, sala balowa, sala rycerska oraz biblioteka.
W Folwarku znajduje się kolejnych 10 pokoi dwuosobowych z widokiem na jezioro. Mieści się tu także 6 pokoi służbowych.
Ponadto na terenie nieruchomości znajduje się stadnina koni, plaża z pomostem nad jezioro, wypożyczalnia sprzętu wonnego i rowerów turystycznych, plac zabaw dla dzieci oraz miejsce do grillowania lub rozpalenia ogniska.
Nieruchomość znajduje się w dobrym stanie technicznym. Ostatni generalny remont zamku był przeprowadzony w 2006 roku, natomiast folwarku w 2011 roku.
Cena tej niesamowitej nieruchomości wynosi 23 000 000 złotych. Zamek, który już teraz przynosi dochody, daje możliwość dalszego rozwoju pod kątem komercyjnym.

Magdalena Paluch
Redaktor Naczelna
komercja24.pl