Informacje dnia

Sytuacja na rynku nieruchomości – raport PVI

prezes_pvi_jakub_nieckarz

Prezes PVI, Jakub Nieckarz wypowiedział się na temat bieżącej sytuacji na rynku nieruchomości. Jego zdaniem koniunktura jest dobra, jednak spowolnienie na rynku jest już widoczne.

„Na rynku nieruchomości nadal utrzymuje się bardzo dobra koniunktura, ale widoczne jest coraz bardziej wyraźne spowolnienie wzrostu. Taka sytuacja powinna mieć na rynek korzystny wpływ w dłuższym okresie, zmniejszając ryzyko wystąpienia nierównowagi i wynikających z niej perturbacji” – uważa Jakub Nieckarz, prezes firmy deweloperskiej PVI.

 

Mimo prognozowanego lekkiego spowolnienia w gospodarce, na rekordowo niskim poziomie powinna pozostawać także stopa bezrobocia, a dynamika wzrostu średniego wynagrodzenia utrzyma się na poziome 6-7 proc. jeszcze przez kilka kwartałów, niwelując skutki wzrostu cen nieruchomości. Nic nie wskazuje również na to, by banki zaoferowały posiadaczom oszczędności wyższe niż dotąd warunki oprocentowania lokat. Przewidywany wzrost inflacji do ponad 3 proc. nadal będzie sprzyjał kierowaniu strumienia kapitału inwestorów na rynek nieruchomości. Względna atrakcyjność najmu pozostanie utrzymana, nawet mimo wzrostu cen mieszkań, tym bardziej, że w sytuacja na rynku potwierdza, że wraz ze wzrostem cen mieszkań, w górę idą także stawki najmu.