Informacje dnia

Symfonia organowa otworzyła trzeci cykl koncertów „Moc klasyki” w warszawskim biurowcu FOCUS

focus_moc_klasyki
Na początku grudnia 2019 roku w budynku FOCUS, zarządzanego przez międzynarodową firmę doradczą Cushman & Wakefield odbył się koncert muzyki klasycznej, którego głównym bohaterem były majestatyczne i monumentalne organy.

Klasyka repertuaru organowego wybrzmiała w ramach wydarzenia z cyklu „Moc klasyki”, które zainaugurował utwór Johanna Sebastiana Bacha – „Toccata i fuga d-moll (BWV 565)” zaprezentowany w odmienionej wersji – na organy i orkiestrę symfoniczną. Głównym punktem wieczoru była „III Symfonia” Camille Saint-Saënsa zwana „organową”.

„III Symfonia”, będąca najważniejszym elementem programu, jest nie tylko jednym z fundamentalnych utworów francuskiego kompozytora Camille Saint-Saënsa, ale także niezwykle istotnym w całym repertuarze symfonicznym późnego romantyzmu. „III Symfonia” dostarcza słuchaczom wielu różnych emocji, które budują nastrój dla majestatycznego finału, w którym najważniejszą rolę odgrywają organy.

Głównym zamysłem organizatorów wydarzenia było połączenie muzyki organowej z architekturą biurowca FOCUS. W tym celu w budynku umieszczono organy, zwane „królem instrumentów”, na których partie muzyczne wykonywał prof. Roman Perucki. Zbudowano również prospekt organowy, który dzięki użyciu iluminacji świetlnych wprawił publiczność w zdumienie.

Budynek FOCUS zlokalizowany jest przy Al. Armii Ludowej 26 w Warszawie, w dzielnicy Śródmieście, tuż przy Trasie Łazienkowskiej i w okolicach Pola Mokotowskiego.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora