Rynek powierzchni magazynowych

Rynek magazynów 2016 – RAPORT

Międzynarodowa firma doradcza Colliers International oraz agencja doradztwa personalnego Advisory Group TEST Human Resources przeanalizowały rynek powierzchni logistycznych i przemysłowych w Polsce. Raport zatytułowany „Market Insights – Rynek nieruchomości magazynowych 2016”

Warszawa Strefa I

Rynek magazynowy Warszawy podzielony jest na trzy strefy. Strefa I jest najmniejszą z nich, a największa koncentracja powierzchni magazynowych występuje w okolicach Lotniska Chopina oraz dzielnic Ursus i Żerań. W 2015 r. podaż na rynku warszawskiej strefy I wzrosła, a do użytku oddane zostały trzy projekty. Obecnie nie powstają żadne nowe obiekty. Wskaźnik pustostanów w strefie I spadł w porównaniu do analogicznego okresu 2014 r. W 2015 r. w obrębie warszawskiej strefy I zawarto 58 umów, które odpowiadały zaledwie za 10% całkowitej wynajętej powierzchni magazynowej na rynku warszawskim. Stawki czynszu wciąż sięgają najwyższego poziomu w porównaniu do pozostałych rynków w Polsce.

Warszawa Strefa II i III

Strefy II i III obejmują zasięgiem obszary odpowiednio od 15 km do 30 km i od 30 km do 60 km od centrum Warszawy. Największa koncentracja powierzchni magazynowych występuje w okolicach Błonia i Pruszkowa. W strefie II wybudowano siedem nowych projektów, natomiast w budowie znajduje się obecnie dziesięć obiektów magazynowych o łącznej powierzchni ok. 172,3 tys. mkw. W strefie III wybudowano tylko jeden projekt, którego powierzchnia stanowi 41% nowej podaży całego warszawskiego rynku. Obecnie w realizacji jest jeden projekt.

Stawki czynszu efektywnego za nowoczesne powierzchnie magazynowe w warszawskich strefach II i III utrzymywały stały poziom przez cały 2015 rok. W 2015 r. w regionie podpisano 133 umowy najmu.

Górny Śląsk

Największa koncentracja powierzchni magazynowych występuje w rejonie Gliwic, Sosnowca oraz Tych. W 2015 r. podaż na górnośląskim rynku wzrosła w stosunku do analogicznego okresu 2014 r. Do użytku oddanych zostało osiem nowych hal magazynowych. Aktualne zasoby osiągnęły. W budowie znajduje się kolejnych osiem projektów o łącznej powierzchni prawie 100 tys. mkw.

Wskaźnik pustostanów spadł w porównaniu do analogicznego okresu 2014 r. W 2015 r. na Górnym Śląsku odnotowano historycznie rekordowy wolumen transakcji najmu – podpisano 78 umów najmu. Stawki czynszu efektywnego za powierzchnie magazynowe na Górnym Śląsku utrzymywały stały poziom przez cały 2015 rok.

Polska Centralna (region łódzki)

Największa koncentracja powierzchni magazynowych występuje w okolicy Strykowa (przy skrzyżowaniu autostrady A1 z A2) oraz w przemysłowej dzielnicy Łodzi – Widzew.

W 2015 r. do użytku oddane zostały trzy obiekty. W budowie znajdują się kolejne dwa magazyny o łącznej powierzchni 88 tys. mkw., które utworzą kolejny nowy park w Polsce Centralnej. Wskaźnik pustostanów spadł w porównaniu do analogicznego okresu 2014 r. Podpisane w 2015r. 33 umowy najmu uplasowały Polskę Centralną na trzeciej pozycji (po rynkach warszawskim i górnośląskim) pod względem wolumenu transakcji. Stawki czynszu utrzymywały się na stabilnym poziomie.

Poznań

Największa koncentracja powierzchni magazynowych występuje w rejonie Żernik i Gądek oraz w okolicach Tarnowa Podgórnego, Swarzędza i gminy Komorniki.

Rynek poznański w 2015 r. na tle innych regionów odznaczał się największą aktywnością deweloperów. Do użytku oddanych zostało dziewięć obiektów magazynowych. Na rynku poznańskim wciąż pozostaje najwięcej powierzchni w budowie – 11 magazynów o łącznej powierzchni 209,3 tys. mkw. Wolumen transakcji na rynku magazynowym w Poznaniu zmalał w porównaniu z rokiem poprzednim, jednak nadal jest na wysokim poziomie. W 2015 r. podpisano 40 umów namju. Stawki czynszu efektywnego za nowoczesne powierzchnie magazynowe w Poznaniu utrzymywały stabilny poziom przez cały 2015 rok.

Wrocław

Największa koncentracja powierzchni magazynowych występuje w rejonie Bielan Wrocławskich i Nowej Wsi Wrocławskiej.

W 2015 roku do użytku oddano pięć projektów. W budowie znajduje się kolejnych pięć magazynów o łącznej powierzchni 99,2 tys. mkw. Popyt na powierzchnie magazynowe na rynku wrocławskim utrzymuje się na wysokim poziomie. W 2015 roku podpisano 51 umów najmu.

Stawki czynszu efektywnego za nowoczesne powierzchnie magazynowe we Wrocławiu utrzymywały podobny poziom przez cały rok.

Trójmiasto

Największa koncentracja powierzchni magazynowych występuje w okolicach Kowali i Pruszcza Gdańskiego oraz gdańskiego lotniska.

Do użytku oddano trzy hale magazynowe, a w budowie znajdują się trzy kolejne magazyny o łącznej powierzchni 50,5 tys. mkw. Wskaźnik pustostanów wzrósł w porównaniu do analogicznego okresu 2014 r., zaś stawki czynszu efektywnego za nowoczesne powierzchnie magazynowe na rynku trójmiejskim nie zmieniały swojego poziomu przez cały rok.

Kraków

Największa koncentracja powierzchni magazynowych występuje w okolicach obszaru Rybitw w krakowskiej dzielnicy XIII – Podgórze.

Powstały trzy nowe magazyny, a w budowie znajduje się kolejny obiekt, który dołączy do Centrum Logistycznego Kraków-Kokotów. Wskaźnik pustostanów znacząco spadł w porównaniu do analogicznego okresu w 2014 r. Na rynku pojawiło się wielu nowych najemców – podpisano 23 umowy najmu.

Stawki czynszu efektywnego za nowoczesne powierzchnie magazynowe w Krakowie utrzymywały podobny poziom przez cały rok. Kraków pozostaje najdroższym rynkiem zaraz po warszawskiej strefie I, przede wszystkim ze względu na wysokie ceny gruntów inwestycyjnych.

Bydgoszcz i Toruń

Największa koncentracja powierzchni magazynowych występuje na obrzeżach Torunia i Bydgoszczy przy głównych ciągach komunikacyjnych.

Rynek bydgosko-toruński był jedynym pośród analizowanych, na którym w 2015 r. nie oddano nowych projektów. W budowie znajduje się obecnie jeden magazyn. Wskaźnik pustostanów znacząco spadł do aktualnie najniższego poziomu w kraju. W 2015 r. poziom popytu na rynku bydgosko-toruńskim był prawie pięciokrotnie większy od odnotowanego w 2014 r. Stawki czynszu efektywnego za nowoczesne powierzchnie magazynowe na obszarze bydgosko-toruńskim utrzymywały niezmienny poziom przez cały rok.

Szczecin

Istniejące parki magazynowe zlokalizowane są na obrzeżach miasta przy drodze ekspresowej S3 prowadzącej, m.in. do lotniska w Goleniowie.

W 2015 r. do użytku oddano trzy nowe projekty, a kolejne trzy obiekty znajdują się w budowie. Poziom popytu na powierzchnie magazynowe na rynku szczecińskim był w 2015 r. ponad trzykrotnie większy niż ten odnotowany w ubiegłym roku. Podpisano 18 umów najmu.

Obserwowany minimalny poziom czynszu efektywnego za nowoczesne powierzchnie magazynowe w okolicy Szczecina uległ obniżeniu.

Wynagrodzenia w branży

W porównaniu z rokiem poprzednim w 2015 r. różnica między płacami na stanowiskach kierowniczych zauważalnie wzrosła. Najwyższe wynagrodzenia kierowników we wszystkich obszarach odnotowano w województwach mazowieckim, śląskim oraz wielkopolskim. Z kolei w województwach kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim kierownicy średnio zarabiają najmniej. Zarobki specjalistów są znacznie bardziej wyrównane w skali całego kraju. Tylko województwo kujawsko-pomorskie wciąż odznacza się nieco niższymi stawkami.

Szczegółowy opis wymienionych rynków oraz stawki wynagrodzeń znajdą Państwo w raporcie „Market Insights – Rynek nieruchomości magazynowych 2016