Gospodarka

Rekordowy listopad dla rynku e-commerce – GMV wyniosło 2 mld zł

DeathtoStock_Wired2
Podczas tegorocznego Black Friday, Black Week i Cyber Monday klienci sklepów internetowych kupowali zdecydowanie więcej, niż w pozostałych tygodniach listopada. Tak wynika z danych platformy sklepowej IdoSell.

Spis treści:
GMV 1,65 mld zł
Miesiąc promocji – 2020 i 2019
Gorący czas w e-commerce
IdoSell

W 2020 roku pandemia COVID-19 i zamknięcie galerii handlowych sprawiły, że cały listopad był dla e-sklepów wyjątkowy. W 2021 historia z obostrzeniami na szczęście się nie powtórzyła. Niemniej, sklepy internetowe odnotowały rekordową sprzedaż. Jakie były w tym roku Black Week i Cyber Monday?

GMV 1,65 mld zł

W listopadzie 2021 GMV (Gross Merchandise Value) sklepów internetowych opartych o platformę IdoSell wyniosło prawie 1,65 mld zł. To o 39 proc. więcej niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym. Dodatkowo, pod koniec miesiąca (czas, na który przypadły Black Week i Cyber Monday), sprzedaż w e-sklepach była o 120 mln (o 25 proc.) większa niż w pozostałych tygodniach listopada 2021 roku. Również liczba transakcji w tych sklepach zwiększyła się o 25 proc.
– Te dane pokazują, że tendencje zakupowe u polskich konsumentów uległy diametralnej zmianie. Zakupy w sieci stają się coraz popularniejsze i cieszą się coraz większym zaufaniem. Na ten sukces wpływ ma nie tylko pandemia, ale też inflacja no i oczywiście ciężka praca naszych klientów – mówi Sara Dzierżawska, brand manager z IdoSell.

Miesiąc promocji – 2020 i 2019

Jak było w poprzednich latach? W 2020 roku (w listopadzie) w sklepach, które są klientami IdoSell, liczba transakcji w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 r. była wyższa o 58,3 proc. GMV w sklepach opartych o IdoSell było wtedy o 73,49 proc. większe niż rok wcześniej (wyniosło 1,2 mld zł).

Gorący czas w e-commerce

Black Friday to tylko początek dużych promocji w sklepach internetowych. Końcówka czwartego kwartału to najbardziej gorący czas w e-commerce.
– Końcówka roku w handlu internetowym to czas żniw i kumulacja okazji do zakupów. Wszystko zaczyna się od Black Friday. Później następuje Cyber Monday, Dzień Darmowej Dostawy i okres bożonarodzeniowy. Sprzedawcy mają ręce pełne roboty. Z roku na rok jest to coraz bardziej widoczne – wyjaśnia Patryk Matusiak, account manager z IdoSell.

IdoSell

IdoSell to platforma sklepowa firmy IAI. Od 21 lat współtworzy sklepy internetowe, których sprzedaż rośnie dwa razy szybciej niż średnia rynkowa. IdoSell to także zaawansowane technologicznie narzędzie, które pozwala na dużą sprzedaż i nieustanny rozwój. Obecnie obsługuje 6,5 tys. e-sklepów. Ich GMV osiągnęło już przeszło 14 mld zł. IdoSell współpracuje z takimi partnerami jak Packeta, Facebook, Google, InPost, Wish, Amazon czy Frisbo.

Źródło: IdoSell.