komentarze, opinie, gospodarka

Rekordowa podaż na poznańskim rynku biurowym

grzegorz_bobrowski
Oddanie prawie 75 000 mkw. nowej  powierzchni na koniec czerwca br. pozwoliło Poznaniowi wyprzedzić Katowice i zająć piąte miejsce pod względem wielkości rynku biurowego w Polsce. Ponadto, analitycy międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield wskazują, że wskaźnik absorpcji netto w pierwszej połowie roku wyniósł rekordowe 42 700 mkw., co zostało spowodowane oddaniem do użytku budynków, w których na przestrzeni ostatnich dwóch lat zawarto wiele umów przednajmu.

W pierwszej połowie 2019 roku w Poznaniu do użytku oddano osiem budynków biurowych o łącznej powierzchni 74 900 mkw. Największym zrealizowanym projektem był Poznań Business Garden (pięć budynków o łącznej powierzchni 46 100 mkw.). Pozostałe inwestycje biurowe to: druga faza projektu Nowy Rynek (21 000 mkw.), Castor (5 000 mkw.) oraz Mercator II (2 800 mkw.). Dzięki nowej podaży całkowite zasoby Poznania zwiększyły się do 554 000 mkw., co pozwoliło nieznacznie wyprzedzić Katowice (527 100 mkw.) i zająć piąte miejsce pod względem wielkości rynku biurowego w kraju. Rekordowa podaż wpłynęła na wzrost wskaźnika pustostanów, który na koniec czerwca wyniósł 12,1% (66 900 mkw.).

Od stycznia do czerwca br. na poznańskim rynku biurowym najemcy podpisali umowy na 17 100 mkw. łącznie (-50% r/r). Wśród największych transakcji można wymienić: renegocjacje Arvato (2 800 mkw.) i DFDS (2 300 mkw.) w Centrum Biurowym Globis oraz nową umowę firmy z branży IT w budynku Nowe Garbary (2 300 mkw.). Analitycy Cushman & Wakefield spodziewają się zamknięcia kolejnych transakcji w drugiej połowie roku, co pozwoli na obniżenie poziomu pustostanów. Nowa podaż oraz zmniejszenie popytu na poznańskim rynku biurowym nie wpłynęły na średnie stawki czynszu za powierzchnie biurowe w centrum miasta. Utrzymały się one na poziomie 14,75 EUR/mkw. miesięcznie.

– Współpraca oraz zaangażowanie instytucjonalnych deweloperów wraz z lokalnymi podmiotami spowodowało, że Poznań przekroczył próg 0,5 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Na rynku pojawiły się duże projekty, takie jak Nowy Rynek oraz kompleks Business Garden, co świadczy o tym, że miasto potrzebuje nowych i dobrze skomunikowanych obiektów. Centrum Poznania – pomimo ograniczonej ilości nowoczesnej powierzchni biurowej oraz kilku starszych budynków, których właściciele muszą w najbliższych miesiącach podjąć decyzję o ewentualnej modernizacji, aby dostosować je do obecnych standardów – to wciąż atrakcyjna lokalizacja dla inwestorów, przede wszystkim ze względów kadrowych. Miasto gwarantuje firmom dostęp do kapitału ludzkiego. Co roku mury lokalnych uczelni opuszcza duża liczba gotowych do pracy studentów, a dodatkowo Poznań został doceniony tytułem Bussines Friendly City, czym z pewnością umacnia, z roku na rok, swoją pozycję na rynku  podsumowuje Grzegorz Bobrowski, Negocjator w dziale powierzchni biurowych, Cushman & Wakefield.

Autorzy: Katarzyna Lipka- Nawrocka, Associate Director w dziale Badań i Doradztwa, Cushman & Wakefield oraz Jan Szulborski, Starszy konsultant w dziale Badań i Doradztwa, Cushman & Wakefield.