rynek nieruchomości na wynajem

Prywatny sektor nieruchomości inwestycyjnych PRS umacnia swoją pozycję w Polsce

mari-helin-tuominen-38313-unsplash
Prywatny sektor nieruchomości inwestycyjnych PRS nieustannie umacnia swoją pozycję w Polsce. Sektor PRS (ang. Private Rented Sector, czyli prywatny sektor najmu), dopiero w ostatnich latach zaczął zyskiwać rozgłos. Obecnie wielu najemców dostrzega zalety tego sektora rynku nieruchomości. Czy PRS ma szansę zdominować polski rynek nieruchomości pod wynajem?

Spis treści:
Nieruchomości inwestycyjne jako lokata kapitału inwestorskiego
Czym jest najem instytucjonalny PRS?
Dobry moment dla sektora nieruchomości na wynajem
Zalety sektora PRS
Czy Private Rented Sector będzie w dalszym ciągu rozwijał się w Polsce?

Nieruchomości inwestycyjne jako lokata kapitału inwestorskiego

Inwestowanie w nieruchomości od dawna uznawane jest za rozsądną i stosunkowo bezpieczną lokatę kapitału. Nieruchomości pozwalają nie tylko lokować pieniądze, ale też pomnażać kapitał inwestora. Ten powinien jednak mieć na uwadze, że inwestowanie w nieruchomości to inwestycje długoterminowe, które potrafią przynieść szybko przychody, jednak na całkowity zwrot z inwestycji inwestor będzie musiał poczekać przez co najmniej kilka lat. Mowa oczywiście o wynajmie, ponieważ w przypadku odsprzedaży na przykład po remoncie inwestor może liczyć na szybki zastrzyk gotówki.
W przypadku nieruchomości nabytych typowo pod wynajem inwestor może spodziewać się stałych przychodów, które w początkowym okresie przyniosą mu zwrot zainwestowanych środków, a w późniejszych latach mogą przynosić mu stałe i satysfakcjonujące przychody. Z uwagi na to, że taka inwestycja wydaje się wielu osobom interesująca, nie dziwi fakt, że na rynku rozwija się sektor PRS. Należy też dodać, że obecnie mieszkania na wynajem cieszą się bardzo dużą popularnością, więc wydaje się to dobry czas na inwestycje w tym sektorze.

Czym jest najem instytucjonalny PRS?

Wiele osób nie do końca potrafi zdefiniować, czym właściwie jest Privite Rented Sector. Otóż według definicji najmu instytucjonalnego (art. 19f ust. 1 i 2 ustawy o ochronie praw lokatorów z dnia 11 września 2017 roku), najem instytucjonalny stanowi formę umowy najmu nieruchomości o charakterze mieszkalnym, która zawierana jest przez osobę fizyczną, prawną albo jednostkę organizacyjną, która nie posiada osobowości prawnej. Właściciel nieruchomości jest natomiast zobowiązany do tego, aby prowadzić działalność gospodarczą w zakresie wynajmu lokalu.
Co więcej, w przypadku najmu instytucjonalnego przy zawieraniu przez strony umowy, obowiązkowe jest określenie czasu, przez jaki umowa ta będzie obowiązywała. Należy w tym miejscu dodać, że nie istnieją minimalne i maksymalne ramy czasowe, jeśli chodzi o okres wynajmu. Strony ustalają tę kwestię między sobą i zawierają w umowie.
Zaletą najmu instytucjonalnego PRS jest możliwość zawierania umów na krótki czasu. Niejednokrotnie także okres wypowiedzenia stanowi tutaj zaletę. W przypadku wynajmu prywatnych mieszkań okres wypowiedzenia wynosi często pełny miesiąc kalendarzowy, liczony od pierwszego dnia miesiąca. Jednak PRS daje możliwość rozwiązania umowy w krótkim czasie, bez ponoszenia kar umownych. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie nie tylko dla osób prywatnych, ale również przedsiębiorców, którzy z uwagi na mobilność wykonywanej przez siebie pracy, często zmieniają miejsce zamieszkania, niekiedy z dnia na dzień.

Dobry moment dla sektora nieruchomości na wynajem

Obecnie sektor nieruchomości na wynajem przeżywa oblężenie. Z uwagi na napływ uchodźców z Ukrainy, zwiększyło się zapotrzebowanie na lokale do wynajęcia. Co jednak ważne, najemcom zależy na wynajmie opartym na jasko określonych i korzystnych zasadach. Dla wielu osób bardzo ważne jest nie tylko samo mieszkanie do wynajęcia, ale również kwestie administracyjne. Sektor PRS oferuje jasne zasady najmu, potwierdzone czytelną umową. Dla wielu najemców jest to wystarczający wabik, aby zdecydować się na wynajem lokalu. Należy jednak pamiętać, że wynajem lokalu w sektorze prywatnym to nie to samo, co wynajem lokalu od prywatnej osoby, będącej właścicielem nieruchomości.

Zalety sektora PRS

Wynajem lokalu w sektorze najmu prywatnego niesie ze sobą pewne zalety, które dla niektórych są bardzo istotne. Lokale oferowane w ramach sektora PRS mogą okazać się korzystniejsze cenowo, niż w przypadku podpisania umowy najmu z prywatną osobą. Dodatkowo taki najem wydaje się wieku najemcom bezpieczniejszy. Wszystko ze względu na większą ilość dokumentów, jakie muszą podpisać obie strony podczas spotkania z notariuszem. Jest to podstawowa różnica, jaka dzieli sektor mieszkań na wynajem od prywatnych osób, od sektora lokali na wynajem w ramach najmu instytucjonalnego. O ile w pierwszym przypadku strony mogą zawrzeć umowę w dowolnym miejscu, w tyle w przypadku lokali w ramach PRS, umowa musi zostać podpisana przez obie strony w obecności notariusza. Wielu osobom taka forma zawierania umowy najmu wydaje się dużo bardziej bezpieczniejsza. Notariusz powinien ponadto czuwać, aby umowa najmu była korzystna dla obu stron. Zweryfikuje również, czy w umowie zawarte są wszystkie istotne informacje, jak wysokość czynszu, opłat za media, kaucja, okres wynajmu oraz okres wypowiedzenia. Warto wiedzieć, że zgodnie z prawem wysokość kaucji nie może przekroczyć sześciokrotności miesięcznego czynszu najmu.
Jeśli umowa zawiera załączniki, to również one muszą zostać zweryfikowane i poświadczone przez notariusza.
Zawieranie umowy w obecności notariusza daje obu stronom poczucie, że umowa nie zawiera żadnych niedozwolonych zapisów, oraz że jest korzystna dla obu stron umowy. Natomiast jeśli strony umowy nie mogłyby się w jakiejś kwestii porozumieć, w to tym przypadku wsparcie notariusza jako mediatora i doradcy również wydaje się nieocenioną wartością dodaną.
Wychodzi więc na ro, że najem instytucjonalny narzuca na obie strony umowy konieczność wizyty u notariusza, co wiąże się z koniecznością poświęcenia czasu na taką wizytę oraz dodatkowymi kosztami, jednak dla wielu osób taka forma podpisania umowy najmu jest bardzo odpowiednia.
Większą wartość ma dla nich bowiem poczucie komfortu i bezpieczeństwa, niż zaoszczędzenie czasu i pieniędzy przy samodzielnym podpisywaniu umowy.

Czy Private Rented Sector będzie w dalszym ciągu rozwijał się w Polsce?

Czy sektor PRS ma szansę na dynamiczny rozwój w Polsce? Wiele wskazuje na to, że taki rodzaj najmu przypada do gustu coraz większej licznie osób. Wydaje się być wygodny i bezpieczny. Można się zatem spodziewać, że Private Rented Sector w dalszym ciągu będzie się w Polsce rozwijał. Jeśli chodzi o tempo tego rozwoju, to bez wątpienia obecny czas jest bardzo korzystny dla sektora PRS. Zapotrzebowanie na lokale do wynajęcia utrzymuje się obecnie na wysokim poziomie.
Czynsze za wynajem mieszkań w sektorze prywatnym w ostatnim czasie wzrosły. Z punktu widzenia właścicieli lokali jest to dobry czas, ponieważ mogą windować ceny, dopasowując je do obecnej średniej w sektorze. Z kolei osoby poszukujące lokalu mieszkalnego na wynajem starają się zrobić to w możliwie najkrótszym czasie, aby uchronić się przed kolejnymi wzrostami cen.
Czy Private Rented Sector stanowi przyszłość sektora? Z pewnością nie należy póki co mówić o tym, aby PRS miał zdominować rynek najmu. W dalszym ciągu wielu najemców ceni sobie możliwość zawarcia umowy bezpośrednio z właścicielem nieruchomości, bez oficjalnej otoczki, jaką stwarza wizyta u notariusza, oraz związanymi w związku z nią dodatkowymi wydatkami. Można jednak założyć, że sektor PRS będzie w dalszym ciągu się rozwijał.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora