rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Prologis podsumowuje swoje pierwsze półrocze na rynku magazynowym

Prologis Park Budapest-Sziget DC8

Prologis, Inc., podsumował dzisiaj wyniki działalności w pierwszej połowie 2017 roku. W ostatnim półroczu, firma podpisała nowe umowy najmu i przedłużenia obejmujące 2.4 miliona metrów kwadratowych powierzchni magazynowych i rozpoczęła budowę 13 obiektów o łącznej powierzchni 393 455 metrów kwadratowych.

Nowe inwestycje obejmują:

  • 36 672 metrów kwadratowych dla firmy Coolblue w Prologis Park Tilburg w Południowej Holandii;
  • 27 150 metrów kwadratowych dla firmy Logiters (ID Logistics Group) w Prologis Park Penedes
    w Hiszpanii;
  • 16 199 metrów kwadratowych dla firmy Textile House w Prologis Park Bratislava na Słowacji;
  • 30 240 metrów kwadratowych dla firmy Sainsbury’s w Prologis Park Pineham w Wielkiej Brytanii.

Do 30 czerwca 2017, spółka była właścicielem bądź inwestorem nieruchomości i projektów deweloperskich w Europie o łącznej powierzchni 16.9 miliona metrów kwadratowych. Współczynnik zajętości portfolio wyniósł 96.2 procent.

W pierwszych sześciu miesiącach tego roku, odnotowaliśmy w Europie największy od 10 lat popyt na powierzchnię magazynową” – powiedział Ben Bannatyne, prezes Prologis na Europę. “Obserwujemy niesłabnące zainteresowanie klientów z wielu różnych branż. Firmy szukają możliwości optymalizacji swoich procesów dystrybucyjnych poprzez restrukturyzację łańcuchów dostaw, dlatego lokalizacja odgrywa coraz ważniejszą rolę w podejmowaniu decyzji dotyczących nieruchomości logistycznych.”

W odpowiedzi na niezmiennie niską podaż na obiekty dystrybucyjne klasy A, Prologis kupił grunty pod rozbudowę parków w kluczowych lokalizacjach takich jak: Prologis Park Bratislava na Słowacji, Prologis Park Tilburg w Południowej Holandii i Prologis Park Hemel Hempstead w Londynie oraz na południowo-wschodnim rynku.

W pierwszej połowie roku Prologis nabył 138 hektarów gruntów w Europie, a także pięć w pełni wynajętych budynków w Szwecji, o łącznej powierzchni 77 000 metrów kwadratowych. W analizowanym okresie spółka sprzedała nieruchomości o łącznej

Prologis w Europie Środkowo-Wschodniej (CEE)

W pierwszym półroczu 2017 roku Prologis w Europie Środkowo-Wschodniej podpisał nowe umowy najmu i przedłużenia obejmujące 760 000 metrów kwadratowych oraz ukończył 12 budynków o łącznej powierzchni ponad 240 000 metrów kwadratowych, w tym siedem obiektów typu build-to-suit (BTS). Spółka rozpoczęła budowę dwóch budynków BTS o powierzchni ponad 23 000 metrów kwadratowych.

Na koniec czerwca 2017 roku, portfolio operacyjne spółki w regionie Europy Środkowo-Wschodniej wyniosło 4.61 miliona metrów kwadratowych. Po uwzględnieniu nowych inwestycji porfolio obejmowało 4.72 miliony metrów kwadratowych. Współczynnik zajętości utrzymał się na stabilnym poziomie 95.4 procent.

Prologis CEE nabył także 81 hektarów gruntów i sprzedał budynki o łącznej powierzchni 117 000 metrów kwadratowych razem z 24 hektarami gruntów.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora