Informacje dnia

Projektowanie i aranżacja wnętrz biurowych – co będzie modne w 2022 roku?

toa-heftiba-FV3GConVSss-unsplash
Projektowanie i aranżacja wnętrz biurowych, czyli co będzie modne w bieżącym, 2022 roku? Obecnie sytuacja na rynku nieruchomości diametralnie się zmieniła. W post pandemicznej rzeczywistości modyfikacji uległy oczekiwania biurowych najemców.

Spis treści:
Pandemia zmieniła rynkowe standardy
Odpowiedni rozkład pomieszczeń dla komfortowej pracy
Design w biurze – stawiamy na naturalność
Liczy się bezpieczeństwo i higiena pracy
Oświetlenie ma znaczenie
Części wspólne stawiają na relaks
Zieleń koi nerwy
Taras stanowi wartość dodaną
Wygląd budynku ma znaczenie
2022 rokiem zmian

Pandemia zmieniła rynkowe standardy

Pandemia koronawirusa, która wybuchła w Polsce, mocno wpłynęła na postrzeganie przestrzeni biurowej przez jej użytkowników. Wiele osób, które zostały oddelegowane do pracy zdalnej, pozostało w domach. Modna jest też obecnie praca w systemie hybrydowym. Część pracowników powróciła oczywiście do biurowych przestrzeni, jednak wszystkie te zmiany wymusiły na biurowych najemcach przeorganizowanie miejsc do pracy. Obecnie, kiedy wiele osób pracuje zdalnie – w pełnym wymiarze, lub choćby częściowo – pracodawcy nie potrzebują tak wielu biurek do pracy. Mogą postawić na zwiększenie przestrzeni i odległości pomiędzy stanowiskami poszczególnych pracowników. Takie rozwiązanie pozytywnie wpływa na psychiczny komfort osób, które obawiają się możliwości zarażenia od współpracowników.

Odpowiedni rozkład pomieszczeń dla komfortowej pracy

W przestrzeniach biurowych znacznie na popularności zyskał układ gabinetowy. Daje on możliwość oddzielenia od siebie współpracowników, co zapewnia im bezpieczeństwo i komfort. Daje również możliwość podzielenia osób przebywających w biurze na poszczególne działy. To może pomóc w usprawnieniu pracy i lepszej komunikacji pomiędzy osobami, które pełnią swoje obowiązki w ramach tego samego działu.
Oczywiście biura typu open space dalej są dostępne na rynku i również posiadają wiele zalet, jednak obecnie mniejsze, gabinetowe biura zdają się przyciągać większą niż niegdyś liczbę najemców. Dają nie tylko wyższe poczucie komfortu pracy, ale również zapewniają większą prywatność.

Design w biurze – stawiamy na naturalność

W bieżącym roku wielu właścicieli biur stawia na ciepły i naturalny klimat. W przestrzeniach biurowych pojawiają się drewniane lub drewnopodobne meble, których kolorystyka utrzymana jest w ciepłych odcieniach brązu połączonych z uniwersalną bielą, odcieniami szarości i czernią. Takie rozwiązanie jest nie tylko modne, ale również praktyczne. Uniwersalny wystrój sprawia, że klimat wnętrza można zmienić już poprzez zmianę koloru dodatków oraz materiałów, z jakich są wykonane. Jeśli właściciel biura będzie chciał ocieplić wnętrze, może pokusić się o dodatki w kolorach natury, jak beże, żółć, błękit, zieleń. Dodatki te mogą być wykonane z materiałów naturalnych jak bawełna czy len, ceramiki itp. Natomiast jeśli właścicielowi biura zależy na uzyskaniu bardziej surowego klimatu, to wystarczy zamienić dodatki na takie wykonane np. z metalu lub szkła. Możliwości w tym zakresie są w zasadzie nieograniczone i wszystko zależy od koncepcji oraz gustu właściciela biura.

Liczy się bezpieczeństwo i higiena pracy

Z racji tego, że w obecnych czasach dla pracowników szczególnie ważne są bezpieczeństwo oraz higiena pracy, w biurach coraz częściej pojawiają się wydzielone gabinety. W biurach typu open space, gdzie układ gabinetowy jest niemożliwy do osiągnięcia, lub właściciel biura nie chce tego zmieniać, można pokusić się o alternatywne rozwiązania. Dobrym pomysłem jest oddzielenie od siebie biurek za pomocą pracowniczych boksów. Jeśli właściciel biura nie chce inwestować w tego typu rozwiązanie, może pokusić się o oddzielenie przestrzeni do pracy dla poszczególnych osób za pomocą wysokich donic z roślinami zielonymi. Bardzo dobrym pomysłem jest też umożliwienie pracownikom zachowania dystansu od współpracowników, umieszczając pomiędzy biurkami szafy na dokumenty, regałów itp.

Oświetlenie ma znaczenie

Jedną z ważniejszych rzeczy dla pracownika jest zapewnienie mu odpowiedniego oświetlenia do pracy. Warto zwrócić uwagę, czy usytuowanie biurka zapewni osobie pracującej odpowiedni dostęp do dziennego światła. Jeśli w pobliżu biurka nie znajduje się żadne okno, to pracodawca powinien zadbać o zapewnienie pracownikowi kilku źródeł światła, na przykład poprzez dostarczenie lampki na biurko i zapewnienie światła bocznego oraz sufitowego.
Oczywiście możliwość jak najdłuższego korzystania ze światła naturalnego jest nie tylko zdrowsze dla oczu, ale również korzystniejsze dla portfela przedsiębiorcy, jednak zapewnianie takiego dostępu każdemu z pracowników nie zawsze jest możliwe. Dlatego tak bardzo istotne jest zainwestowanie w kilka źródeł światła w przestrzeni biurowej.

jeff-sheldon-3231-unsplash

Części wspólne stawiają na relaks

Jeśli chodzi o części wspólne dla pracowników, to ważne jest, aby zapewniały one możliwość zarówno wygodnego wypoczęcia, jak i posiadały komfortowe miejsce do wypicia wspólnej kawy przy stole. Z tego względu coraz częściej przestrzenie wspólne są dzielone na strefy. Pracownicy, którzy mają ochotę zjeść posiłek czy napić się kawy, mogą skorzystać z typowo socjalnego pomieszczenia. Natomiast dla tych pracowników, którzy chcieliby wypocząć aktywnie, przygotowywane są strefy relaksu, gdzie czekają komfortowe kanapy, telewizor, konsola do gry czy stół do bilarda. Wiele zależy od tego, jak mocno pracodawca chce doinwestować strefę wypoczynku dla swoich pracowników.

Zieleń koi nerwy

Nie od dziś wiadomo, że zieleń uspokaja. Duża liczba roślin zielonych sprawi, że biuro wyda się nie tylko bardziej zbliżone naturze. Obecność roślin działa także uspokajająco i pozwala pracownikom na odprężenie. Warto zatem zainwestować w zielone rośliny donicowe, które można rozlokować w kilku miejscach w przestrzeni biurowej. Roślinność może sama w sobie stanowić dodatkową ozdobę, zwłaszcza jeśli rośliny zostaną umieszczone w ozdobnych donicach kolorystyką nawiązujących do klimatu wnętrza.

Taras stanowi wartość dodaną

Niewątpliwym plusem w przypadku biur jest dostęp do balkonu, tarasu lub ogrodu. Możliwość wyjścia na świeże powietrze jest bardzo ważny i sprawi, że pracownicy będą mogli się dotlenić. To może przełożyć się na ich większą efektywność po zakończeniu przerwy, podczas wykonywania służbowych obowiązków. Nie należy zapominać, że osoby palące chętnie skorzystają z tarasu.

Wygląd budynku ma znaczenie

Wielu najemców biurowców coraz większą uwagę przywiązuje nie tylko do samych powierzchni biurowych, ale również elewacji. Biuro ma stanowić wizytówkę firmy, dlatego ważne jest, aby obiekt biurowy również z zewnątrz prezentował się nienagannie. Regularne czyszczenie elewacji, konserwacja lub modernizacja mogą sprawić, że obiekt biurowy przyciągnie większą liczbę potencjalnych najemców.

2022 rokiem zmian

Można się spodziewać, że biurowe zwyczaje w tym roku będą jeszcze ulegały modyfikacjom. Zarówno pracodawcy jak i pracownicy cały czas starają się znaleźć najbardziej odpowiadający obu stronom system pracy. Wiele firm stawia obecnie na oddelegowywanie części pracowników do pracy zdalnej, a przestrzenie biurowe dostosowuje do tych osób, które ze względu na pełnione przez siebie obowiązki pracę muszą wykonywać w stacjonarnym biurze. Jeśli chodzi o design, to można się spodziewać, że w bieżącym roku modne pozostaną naturalne materiały i ciepła, stonowana kolorystyka. Wielu przedsiębiorców stawia na uniwersalny wystrój, którego klimat można zmienić za pomocą drobnych dodatków.

Redakcja
Komercja24.pl