Gospodarka

PKEE: polski wkład w sukces szczytu klimatycznego doceniony w Brukseli

thong-vo-2482-unsplash
Komisarz ds. klimatu, prezydent COP24, eurodeputowani oraz eksperci z kilkunastu krajów podsumowali w Brukseli główne osiągnięcia szczytu klimatycznego w Katowicach. „Post COP24 High level debate” organizowana przez PKEE oraz Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE zgromadziła ponad 150 uczestników.

W czasie debaty Michał Kurtyka prezydent COP24 podkreślił, że głównym rezultatem szczytu był bez wątpienia Reguły Katowickie. „Osiągnęliśmy ambitny kompromis, uzgodniliśmy reguły – Katowice Rulebook które będą obowiązywać w światowej polityce klimatycznej przez najbliższe dziesięciolecia” – stwierdził wiceminister środowiska.

Michał Kurtyka dodał, że dzięki Katowice Rulebook udało się doprowadzić do stworzenia globalnego systemu analizy redukcji emisji. Teraz wszystkie państwa będą przygotowywały swoje kontrybucje i sprawozdania wg jednolitych zasad.

Uzgodniony pakiet decyzji klimatycznych jest podstawą pracy polskiej prezydencji w 2019 roku oraz współpracy z sekretarzem generalnym ONZ.

Polski Komitet Energii Elektrycznej z uznaniem przyjmuje osiągnięte w Katowicach porozumienie. W Katowickim Pakiecie Klimatycznym określono między innymi zasady przejrzystości, które pozwolą na sprawdzanie i weryfikację, jak zobowiązania podjęte
w kontrybucjach są realizowane przez strony.

PKEE konsekwentnie stymuluje w Brukseli debaty poświęcone zmianom klimatycznym. Już w listopadzie ubiegłego roku w Parlamencie Europejskim Polski Komitet Energii Elektrycznej zorganizował debatę pod hasłem „Changing together for a just Energy transition”.