rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Nowe inwestycje biurowe w Warszawie – innowacyjne projekty komercyjne

austin-li-201808-unsplashW Warszawie powstają jedne z najbardziej reprezentatywnych inwestycji biurowych na terenie Polski. Są to innowacyjne projekty komercyjne, które zachwycają najemców, skłaniając ich do wynajmowania powierzchni biurowych. Co obecnie buduje się w Warszawie? Na jakie biura do wynajęcia mogą liczyć przedsiębiorcy? Postanowiliśmy się temu przyjrzeć.

Spis treści:
Warszawa wciąż na pozycji lidera
Deweloperzy wciąż aktywni w stolicy
Co buduje się w Warszawie?
Warszawa pod znakiem biurowej jakości

Warszawa wciąż na pozycji lidera

Stolica kraju w dalszym ciągu utrzymuje się na pozycji lidera, jeśli chodzi o inwestycje biurowe, jakie są realizowane na terenie miasta. Oczywiście w innych, dużych miastach regionalnych także realizowane są flagowe projekty komercyjne, o czym nie należy zapominać. Niemniej w Warszawie można zobaczyć ich obecnie najwięcej. Zachwycają swoją strzelistą bryłą i szklaną elewacją, w której odbija się okoliczna, miejska panorama.
Ceny biur na wynajem w Warszawie także należą do jednych z najwyższych. To jednak zdaje się nie zniechęcać przedsiębiorców, którym zależy na atrakcyjnej lokalizacji. Dla wielu z nich bardziej istotne jest to, w jaki sposób będzie postrzegana ich firma. Posiadanie siedziby lub oddziału w innowacyjnym, prestiżowym biurowcu sprawia, że ich przedsiębiorstwo jest lepiej postrzegane. Nie da się więc ukryć, że wynajmowane biuro staje się wizytówką firmy i świadczy o jej pozycji na rynku.

Deweloperzy wciąż aktywni w stolicy

Pomimo faktu, że grunty komercyjne w Warszawie mają bardzo wysokie ceny, fakt ten zdaje się nie zrażać deweloperów. Nieustannie poszukują oni w stolicy atrakcyjnych działek inwestycyjnych, na których mogliby zrealizować planowane przez siebie projekty. Warszawa nieustannie się rozrasta i coraz częściej dzielnice biznesowe powstają w sporej odległości od ścisłego centrum. Niemniej są to na tyle prestiżowe biurowce, że lokalizacja nie gra głównej roli. Część obiektów z powodzeniem komercjalizuje wolne powierzchnie biurowe, jeszcze zanim inwestycja zostanie ukończona i oddana do użytku.

Co buduje się w Warszawie?

Pomimo niepewnej sytuacji w kraju i wysokiej inflacji, sektor biurowy opiera się złym statystykom. Biura na wynajem cieszą się sporym zainteresowaniem. Także deweloperzy zachowują pozytywne nastroje, o czym świadczy podejmowanie się przez nich realizacji kolejnych projektów komercyjnych w segmencie biurowym.
Co obecnie buduje się w Warszawie? Jak jakie prestiżowe inwestycje mogą liczyć przyszli najemcy? Postanowiliśmy przyjrzeć się projektom, które obecnie są realizowane na terenie stolicy.

Jednym z biurowców, o którym głośno mówi się teraz w stolicy, jest wieżowiec Upper One, którego inwestorem jest Strabag. Będzie to wielokondygnacyjny zespół budynków biurowych, który dostarczy na warszawski rynek nowoczesne powierzchnie biurowe na wynajem. Wieżowiec powstaje w dzielnicy Wola, przy alei Jana Pawła II 23, na rogu ulicy Grzybowskiej. Realizacja kompleksu biurowego już się rozpoczęła. W pierwszej kolejności inwestor musi wyburzyć stojący obecnie na gruncie od 30 lat biurowiec Artium International. Inwestor szacuje, że budowa nowego wysokościowca Upper One zakończy się w 2026 roku. Nowoczesny kompleks biurowy dostarczy na warszawski rynek 35 900 metrów kwadratowych prestiżowej powierzchni biurowej do wynajęcia. Inwestorem projektu jest firma Strabag z siedzibą w Pruszkowie, natomiast za projekt architektoniczny odpowiadają architekci z pracowni Medusa Group – Przemysław Łukasik, Łukasz Zagała z siedzibą w Bytomiu. Inwestycja ma liczyć 34 piętra, a wysokość architektoniczna wieży ma osiągnąć ponad 131 metrów wysokości. Poza biurową wieżą, w ramach inwestycji powstanie również budynek hotelowy o wysokości 55 metrów. Inwestycja zapewni również niemal 220 miejsc parkingowych, które będą zlokalizowane w garażu, jaki powstanie w ramach projektu.

Na terenie Warszawy, w dzielnicy Wola, realizowany jest obecnie również biurowiec Vibe. Będzie on zlokalizowany przy ulicy Towarowej 7, na rogu ulic Kolejowej oraz Siennej. Nowoczesny biurowiec ma liczyć 32 kondygnacje naziemne, oraz 5 kondygnacji podziemnych, na których będzie mieścił się parking. Najemcy będą mogli liczyć na dostęp do ponad 550 miejsc parkingowych. Inwestorem projektu jest spółka Ghelamco Poland. Za projekt architektoniczny warszawskiej inwestycji odpowiedziane jest biuro architektoniczne PIG Architekci z Warszawy. Biurowiec Vibe dostarczy na warszawski rynek ponad 86 300 metrów kwadratowych powierzchni komercyjnej, z czego 2500 metrów kwadratowych będzie stanowiła powierzchnia handlowo-usługowa. Reszta zostanie przeznaczona jako część biurowa. Budowa inwestycji Vibe rozpoczęła się w 2022 roku, a jej zakończenie zostało podzielone na dwa etapy. W ramach projektu powstaną dwa budynki – niższy, liczący 45 metrów wysokości, oraz wyższy, który osiągnie wysokość 95 metrów. Pierwszy z budynków ma zostać oddany do użytku w 2024 roku, natomiast oddanie do użytku drugiego z budynków planowane jest na 2026 rok.

Kolejną inwestycją godną uwagi jest wieżowiec The Bridge, który powstaje w warszawskiej dzielnicy Wola. Biurowiec zlokalizowany będzie przy Placu Europejskim. Budowa wieży rozpoczęła się w trzecim kwartale 2021 roku, a jej budowa ma się zakończyć w pierwszym kwartale 2025 roku. Inwestycja dostarczy na warszawski rynek 49 000 metrów kwadratowych powierzchni, z czego przeważającą część, bo aż 47 000 metrów kwadratowych, zajmą biura. Jest to inwestycja spod szyldu Ghelamco Poland. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia UNStudio z Holandii w kooperacji z polskim biurem projektowym PBPP Projekt. Inwestycja The Bridge dostarczy na rynek nowoczesne biura w standardzie technicznym klasy A. Inwestycja uznawana jest za najbardziej zaawansowany technologicznie biurowiec w kraju. The Bridge to także ekologiczna inwestycja. Projekt otrzymał najwyższą możliwą punktację w procesie certyfikacji SmartScore oraz WiredScore. Wieżowiec zostanie połączony z budynkiem Bellona wspólnym lobby. Na 4 kondygnacjach podziemnych zlokalizowany będzie parking na ponad 280 samochodów.

Warszawa pod znakiem biurowej jakości

Powyższe przykłady doskonale obrazują, jakiego rodzaju projekty realizowane są na mapie stolicy. Deweloperzy realizują tu swoje najlepsze, flagowe inwestycje, które stają się ich wizytówką. Nowoczesne powierzchnie biurowe w Warszawie stale przyciągają nowych najemców. Nie zraża ich przy tym wysoka cena wynajmu, z jaką muszą się liczyć. Przyglądając się warszawskim projektom, wydają się to być jednak ceny adekwatne do oferowanej przez deweloperów jakości.
Pomimo tego, że w Warszawie już teraz dostępnych jest dużo inwestycji o charakterze biurowym, deweloperzy i prywatni inwestorzy nie wyhamowują. Atrakcyjne grunty inwestycyjne wystawiane na sprzedaż szybko znajdują właścicieli, a na ich terenie rozpoczyna się realizacja kolejnych biurowców. Można się więc spodziewać, że popyt na nowoczesne lokale biurowe w Warszawie wciąż będzie się utrzymywał. Przedsiębiorcom zależy na zajmowaniu prestiżowych lokali w dogodnej lokalizacji. Z tego względu deweloperzy przy realizacji kolejnych projektów dokładają starań, aby były one innowacyjne, ekologiczne i oferowały wysoki poziom powierzchni do wynajęcia.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora