Informacje dnia

Mieszkanie pod inwestycje – w górach, czy nad morzem?

08-297

Choć w dzisiejszych czasach posiadanie własnego mieszkania ciężko nazwać luksusem, to posiadanie kolejnego, zwłaszcza nad morzem lub w górach już tak. Na taką inwestycję mogą sobie pozwolić tylko nieliczni Polacy, choćby z powodu wysokich cen mieszkań w znanych, letnich czy zimowych kurortach. Posiadanie takiej nieruchomości nad morzem czy w górach, prócz niewątpliwej wady, jaką jest cena, ma szereg zalet.

Posiadanie nieruchomości w popularnym kurorcie to świetna opcja dla tych, którzy chcą o każdej porze roku spędzić w tym miejscu swój wolny czas. Odpada wtedy rezerwacja noclegów i koszt z tym związany. W czasie, kiedy nie spędzamy tam czasu, możemy na krótkie okresy czasu wynajmować mieszkanie lub dom. Ważna jest jednak lokalizacja. Nad morzem i w górach zdecydowanie liczy się widok.

008-441

Bardzo atrakcyjnymi nadmorskimi nieruchomościami są te w pierwszej linii zabudowania. Ludzie chętniej zapłacą za nieruchomość z widokiem na morze. Te, oddalone choćby o kilometr dalej, nie będą już tak atrakcyjne.

Ważnym argumentem jest również to, co dana miejscowość może zaoferować turystom i w jakim czasie. Jeśli miejscowość przyciąga turystów tylko w ciągu dwóch, trzech miesięcy w roku, na przykład na wakacje, to inwestowanie w taką nieruchomość nie ma większego sensu.

To, czy opłaca się inwestować, zależy też od ceny nieruchomości. Średnie ceny za metr kwadratowy nad morzem wynoszą ok. 7-8 tys, czyli porównywalnie, do cen za metr kwadratowy we Wrocławiu, a ten z kolei do najtańszych nie należy. Prawdziwe bomby cenowe są na Półwyspie Helskim, tu za metr kwadratowy zapłacimy nawet 20 tys zł!.

008-441-2

WGN Nieruchomości posiada w swojej ofercie atrakcyjne oferty nadmorskich mieszkań. Szczególnie polecamy te w okolicach Szczecina lub Mielna, gdzie trafiają się prawdziwe perełki. Przykładowo, za luksusowy apartament zlokalizowany w samym centrum Szczecina o powierzchni prawie 100 m2 zapłacimy prawie 1 mln zł. Natomiast za mieszkanie pod inwestycję w Szczecinie zapłacimy 620 tys. zł. W ofercie WGN możemy znaleźć również wiele unikatowych nieruchomości z Trójmiasto. Przykładowo cena za apartament w Gdańsku z widokiem na morze o powierzchni ponad 100 m2 wynosi 1,8 mln zł., natomiast w Gdyni za mieszkanie o podobnej powierzchni w prestiżowej dzielnicy możemy zapłacić aż ponad 1 mln zł.

Jeśli chodzi o góry, to oczywiście największe wzięcie mają nieruchomości w Zakopanem. Zakopane to teoretycznie zimowy kurort, ale sezon turystyczny trwa tu właściwie cały rok. Z badań rynku wynika, że ceny za metr kwadratowy apartamentu o wyższym standardzie w Zakopanem są nieraz kosmiczne – od 9 do nawet 20 tys zł. Równie dużym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości w Beskidach czy Sudetach.

063-25914-2

WGN ma w swojej ofercie nie lada gratkę. Trzypokojowe mieszkanie w Ustroniu z widokiem na Czantorię. W Beskidach możemy również wybierać w bogatej ofercie domów i pensjonatów. Pensjonat w Szczyrku – rajem dla narciarzy – o powierzchni 510 m2 WGN pozyskał na sprzedaż za kwotę prawie 3 mln.

Ostatnio przyszła do Polski moda na aparthotele. To doskonała opcja dla tych, którzy nie mają czasu zajmować się mieszkaniem podczas nieobecności. Analitycy WGN są zdania, że inwestycja w apartament w takim aparthotelu to trzykrotnie bardziej rentowna inwestycja, niż lokata bankowa. Ale właściwie na czym to polega? Budowane są kilku gwiazdkowe hotele, w których apartamenty są sprzedawane nowym właścicielom, którzy mają do nich pełne prawo własności. Kiedy właściciel nie korzysta ze swojego apartamentu, jest on wynajmowany na zasadzie apartamentu hotelowego. Zarządzaniem nieruchomością zajmuje się oczywiście profesjonalna firma. Całkowity przychód roczny z takiego wynajmu szacowana jest na ok. 10 % wartości apartamentu.

105-10361

Co zrobić, jeśli nie do końca stać nas na tak dużą inwestycję, a bardzo chcemy mieć miejsce, gdzie po ciężkim tygodniu możemy odpocząć poza granicami zatłoczonego miasta? Wyjściem z takiej sytuacji jest zakup działki rekreacyjnej. Najwięcej dostępnych działek znajduje się na pojezierzach i Pomorzu (wliczając w to Pomorze Zachodnie) oraz na innych terenach nizinnych, np. w okolicach Mietkowa czy Sobótki na Dolnym Śląsku. Nieco trudniej o działki rekreacyjne w górach, gdzie ograniczenie stanowi własność państwowa (parki narodowe, Lasy Państwowe), ukształtowanie terenu oraz istniejąca zabudowa.

Dagmara Komarnicka
Redakcja Komercja24.pl