rynek nieruchomości inwestycyjnych na sprzedaż

Kupię loft! Czy nowoczesne inwestycje z historią w tle jeszcze powstają?

design fotel
Kupić obecnie loft to nie lada wyczyn. Inwestycji tego rodzaju nie powstaje w Polsce zbyt wiele. Niemniej nie oznacza to, że loftowe apartamenty nie są dostępne. Wręcz przeciwnie. Nawet, jeśli w ofercie deweloperskiej nie znajduje się obecnie historyczne mieszkanie na sprzedaż, które by nas interesowało, zawsze mamy możliwość wynajęcia loftu na przykład na urlop.

Spis treści:
Lofty – mieszkania z historią w tle
Rodzaje mieszkań loftowych
Gdzie dostępne są lofty?
Lofty poszukiwane! Przykładowe inwestycje

Stosunkowo niewielka liczba loftów na sprzedaż nie jest powodowana brakiem chęci ze strony deweloperów, czy małym zainteresowaniem tego rodzaju mieszkaniami ze strony kupujących. Zwyczajnie tereny, na których mogłyby powstać tego rodzaju projekt, nie są zbyt liczne. Z tego względu na rynku lofty giną w zalewie tradycyjnych mieszkań na sprzedaż, które powstają w nowym budownictwie. Niemniej można oczywiście znaleźć na rynku prawdziwe loftowe perełki.

Lofty – mieszkania z historią w tle

Z racji tego, że lofty nie są w Polsce jeszcze aż tak popularne, by inwestycje tego rodzaju zalewały rynek, czasem kupujący słysząc słowo „loft” w dalszym ciągu nie do końca potrafią zdefiniować, jaki to rodzaj mieszkania. P
Lofty powstają w ramach inwestycji, które polegają na modernizacji i rozbudowie istniejącego już obiektu poprzemysłowego. Inwestycje loftowe często powstają w dawnych fabrykach, zakładach produkcyjnych, halach, magazynach itp.

Te specyficzne mieszkania charakteryzują się szczególnymi cechami, takimi jak wysokie sufity, duże okna oraz przestronne, otwarte przestrzenie mieszkalne. Tym, za co ceni je wielu kupujących jest fakt, że niejednokrotnie lofty zachowują swój historyczny rys. Deweloperzy zachowują bowiem i eksponują zabytkowe elementy konstrukcyjne, na przykład oryginalne cegły historycznego budynku, metalowe konstrukcje, przemysłowe schody czy drewniane belki. Wszystko to tworzy niepowtarzalny klimat loftów. Mieszkania te posiadają bardzo indywidualny charakter i są popularne wśród osób, które cenią sobie takie wartości dodane.

Rodzaje mieszkań loftowych

Lofty można podzielić na dwie różne kategorie inwestycji. Pierwszą z nich są hard lofty, a drugą soft lofty.
Inwestycje hard loftowe powstają w budynkach poprzemysłowych, istniejących już na rynku. Obiekty te są modernizowane i dostają drugie życie. Z kolei soft lofty to inwestycje, które mają naśladować wyglądem prawdziwe lofty. Są to jednak inwestycje budowane od zera, jedynie stylizowane na hard lofty. W przypadku tego rodzaju inwestycji chodzi nie tyle o prawdziwy rys historyczny, a jedynie wizualny efekt końcowy mieszkań.
Należy przy tym zaznaczyć, że oba rodzaje loftów posiadają swoich zwolenników. Jednym zależy na zakupie prawdziwej nieruchomości z historią, która dostała od dewelopera drugą szansę, by znów móc prezentować się okazale. Z kolei inni kupujący cenią sobie jedynie efekt wizualny, natomiast zależy im na tym, aby budynek był nowy. W tym miejscu należy wspomnieć również o tym, że czasem zwolennicy hard loftów ostatecznie muszą wybierać z oferty soft loftów, ponieważ niewielka liczba tych pierwszych na rynku sprzedaży sprawia, że ciężko je kupić.

Gdzie dostępne są lofty?

Rynek softów na sprzedaż nie jest w Polsce zbyt rozbudowany, przez co wachlarz ofert jest raczej niewielki. Niemniej kupujący chętnie wykupują lofty, które trafiają na rynek do sprzedaży.
Inwestycji loftowych sukcesywnie przybywa na terenie całego kraju. Niemniej jednak najwięcej projektów powstaje w stolicy oraz największych miastach regionalnych. Są to zarówno inwestycje oferujące lofty na sprzedaż, jak i takie, które oferują lofty na wynajem. Dzięki temu osoby, które nie planują zakupu loftu, ale chciałby zamieszkać na krótki czas w mieszkaniu z historycznym klimatem w tle, mogą taki loft wynająć.

marco-savastano-iXu6IxNARDo-unsplash

Lofty jako nieruchomości komercyjne

Mieszkania loftowe są dobrym pomysłem na zakup klimatycznego lokum do zamieszkania. Mogą one jednak stanowić również doskonałe źródło przychodów. Dotyczy to zarówno hard loftów, jak i soft loftów. Inwestorzy mogą kupić tego rodzaju mieszkania, aby w późniejszym czasie wynajmować je na przykład turystom. W efekcie uzyskają źródło stałych dochodów. Loftowy klimat miejsca będzie stanowił reklamę samą w sobie i z pewnością przyciągnie potencjalnych najemców, którzy poszukują niecodziennego miejsca na nocleg. Inwestor, który planuje przeznaczyć loft na wynajem krótkoterminowy bądź długoterminowy, może także pokusić się o wywindowanie wyższej (niż w przypadku tradycyjnego mieszkania) ceny wynajmu. To samo dotyczy kaucji za wynajem loftowego lokum. Z pewnością znajdą się osoby chętne na wynajęcie takiego mieszkania, nawet po wyższej niż średnia rynkowa cenie.

Lofty poszukiwane! Przykładowe inwestycje

Poniżej prezentujemy przykładowe inwestycje, które prezentują inwestycje loftowe dostępne na polskim rynku nieruchomości mieszkalnych.

Pierwszym przykładem inwestycji, która oferuje lofty, jest projekt Loft Aparts, który powstał na terenie zespołu fabrycznego Karola Scheiblera. Inwestycja oferuje lofty na wynajem, także pod sesje fotograficzne. Inwestycja powstała w dawnym budynku przędzalni o powierzchni 207 m długości i 35,5 m szerokości. Loft Aparts oferuje bogaty wybór apartamentów typu studio o powierzchni od 45 m2 i najwyższej klasy luksusowe dwupiętrowe suity z tarasem o powierzchni nawet 102 m2. Do dyspozycji gości oddane są również trzy klimatyczne i znakomicie wyposażone sale szkoleniowe w wyjątkowej pofabrycznej przestrzeni (sala Scheiblera – do 35 osób, sala Herbsta – do 15 osób oraz sala Fabrykanta – do 15 osób). Osoby, które zdecydowały się na pobyt w klimatycznym apartamentowcu loftowym, mogą skorzystać z kawiarni Cafe Loft. Znajduje się ona w sercu Fabryki Scheiblera. Jak widać, jest to inwestycja nastawiona nie tylko na pobyt dla turystów, ale również gości biznesowych.

Dobrym przykładem loftowej inwestycji jest projekt „Lofty przy fosie” we Wrocławiu. Inwestycja spod szyldu i2 Development mieści się na terenie Bulwaru Staromiejskiego w ścisłym centrum stolicy Dolnego Śląska. Miejsce to zapewnia łatwy dojazd do wszystkich dzielnic, ponieważ jest bardzo dobrze skomunikowane z resztą miasta. Dodatkowy atut stanowi bliskość dworca PKP, dzięki czemu osoby, które właśnie zakończyły podróż, mogą szybko przemieścić się do mieszkania i wypocząć. Inwestycja jest wprawdzie położona blisko ścisłego centrum miasta, jednak stanowi ona spokojny, klimatyczny zakątek, otoczony terenami zielonymi. Inwestycja „Lofty przy fosie” została zrealizowana w neogotyckim budynku, który został przez dewelopera wzbogacony licznymi zdobieniami na elewacji. Budynek pochodzi z XX wieku i został zrewitalizowany zgodnie z historią tego miejsca. W ramach inwestycji powstało 56 komfortowych loftów z możliwością łączenia mieszkań itp. Kupujących zachwycają wysokie stropy, które dochodzą nawet do 4 metrów wysokości. Dużym atutem inwestycji „Lofty przy fosie” we Wrocławiu jest również podziemny parking na terenie Bulwaru a także cichobieżna winda, która ułatwia poruszanie się wewnątrz budynku.

Lofty na sprzedaż w Polsce stanowią w dalszym ciągu niewielki kawałek rynkowego tortu. Niemniej jednak są to wyjątkowe mieszkania, które doceniane są za swój niepowtarzalny, nieco surowy klimat. Stąd ich popularność w dalszym ciągu się utrzymuje.

Redakcja
Komercja24.pl