Z życia spółek

KNF: Forc.ee liderem w rankingu wysokości wpłat od inwestorów

PiotrLuszczek_ForceeW niecałe 6 tygodni 2Riders zakończył emisję uzupełniającą z pulą 800 akcji w ramach serii C za pośrednictwem platformy Forc.ee.

Start-up zarejestrowany jako Prosta Spółka Akcyjna (PSA) zebrał 400 tys. złotych, które zostaną przeznaczone na dopracowanie finalnej wersji linkowego holownika rowerowego, który odmieni oblicze rodzinnych wycieczek.

W ostatnich tygodniach polski crowdfunding przeżywa spowolnienie związane z rosyjską agresją na Ukrainę. Sytuacja ta przekłada się na mniejsze zaangażowanie zarówno emitentów, jak i inwestorów. Mimo to spółce 2Riders udało się nie tylko zebrać nowe fundusze, ale i pobić rynkowy rekord średniej wysokości wpłaty w przeliczeniu na jednego inwestora, która w trakcie tej emisji wyniosła ponad 36 tys. zł. Jak wskazała Komisja Nadzoru Finansowego, już przy poprzedniej serii średnia wartość pojedynczego ticketu inwestycyjnego wyniosła 26,1 tys. zł i była największa na polskim rynku1.

– Na sukces emisji złożyło się kilka czynników. To zarówno wsparcie platformy Forc.ee, która przygotowała tę emisję, doskonale prezentując potencjał naszego rozwiązania, jak i wypracowanie innowacyjnych mechanizmów prawnych w ramach konstrukcji Prostej Spółki Akcyjnej. Dzięki odpowiednim zapisom umownym inwestorzy mają zagwarantowany sprawiedliwy podział zysków, co znacząco zmniejsza ryzyko inwestycyjne – mówi Marek Kukuryka, prezes zarządu 2Riders PSA.

Wspierająca 2Riders platforma Forc.ee powstała jako portal prognostyczny, którego celem jest przewidywanie potencjału innowacji – zarówno na podstawie opinii ekspertów, jak i zwykłych użytkowników – potencjalnych inwestorów. Obecnie Forc.ee już jako platforma inwestycyjna sięga do źródeł, do których często nie sięgają już fundusze VC.

– Kluczem do sukcesu okazuje się wypracowany przez nas wzorzec, który chroni mniejszościowych akcjonariuszy w sposób analogiczny do standardów venture capital. Polega on m.in. na tym, że twórcy start-upu nie mogą dowolnie podnosić sobie wynagrodzeń czy też sprzedać biznesu bez pozostałych akcjonariuszy. Inwestorzy crowdowi są zaś uprzywilejowani w zakresie podziału zysków oraz środków ze zbycia udziałów – wyjaśnia Piotr Łuszczek, wiceprezes zarządu Forc.ee, platformy inwestycyjnej wspierającej start-up 2Riders.

1  https://www.knf.gov.pl/knf/pl/komponenty/img/Rynek_ofert_publicznych_akcji_oraz_dluznych_papierow_wartosciowych_w_Polsce_w_2021.pdf

materiał prasowy