rynek nieruchomości inwestycyjnych na sprzedaż

Jakie mieszkania najchętniej kupują Polacy?

nick-karvounis-599740-unsplash
Jeszcze do niedawna prym na rynku nieruchomości wiodły mieszkania kompaktowe, które wielu Polaków mogło nabyć w skrajnie przystępnej cenie. Były one optymalnym wyborem zarówno pod kątem ceny, jak również zapewniały możliwość komfortowego zamieszkania.

Mówiąc o mieszkaniach kompaktowych, mamy na myśli te o powierzchni w przedziale pomiędzy 40-50 metrów kwadratowych, najczęściej dwupokojowych. Czy Polacy w dalszym ciągu najchętniej decydują się na zakup tego rodzaju mieszkań? Wydaje się, że tendencja nieco się zmienia, chociaż kompaktowe lokale mieszkaniowe wciąż pozostają w kręgu zainteresowań kupujących na wysokim szczeblu.

Najbardziej rozchwytywane mieszkania – czego poszukują obecnie kupujący?
Analizując dostępność ofert mieszkań zarówno z rynku pierwotnego jak i mieszkań z rynku wtórnego można zauważyć, że największą popularnością cieszą się mieszkania o powierzchni około 50 metrów kwadratowych, co najmniej dwupokojowe.  Polacy coraz częściej decydują się także na zakup większych mieszkań.  Należy zauważyć, że rosnącą popularnością cieszą się mieszkania o powierzchni 65-75 metrów kwadratowych z trzema lub nawet czterema pokojami.
Bardzo istotnym kryterium, które kupujący biorą pod uwagę, jest rozkład mieszkania. Zdecydowanie szybciej z ofert deweloperów znikają mieszkania rozkładowe oraz takie, które dają możliwość wydzielenia w przestrzeni dodatkowego pomieszczenia lub pokoju za pomocą ścianki działowej.
Cena w dalszym ciągu wydaje się być dla kupujących kluczowa, jednak coraz częściej są oni w stanie zapłacić nieco więcej za mieszkanie o lepszym rozkładzie i potencjale do modernizacji.
Kolejną rzeczą, na jaką kupujący zwracają większą uwagę jest przynależność balkonu lub tarasu do mieszkania. Dużą popularnością cieszą się także mieszkania z własnym ogródkiem – nawet niewielki kawałek własnej ziemi jest często ogromnym atutem, zwłaszcza w dużych miejskich metropoliach, gdzie mieszkańcy chcieliby odpocząć od miejskiego zgiełku.
Kolejną rzeczą, jaka jest dla kupujących bardzo istotna, jest dostęp do komunikacji miejskiej. Niemal każdy nabywca, nawet zmotoryzowany, zwraca uwagę na bliskość przystanków autobusowych i tramwajowych.
Niezmiernie ważny jest także parking – możliwość swobodnego zaparkowania samochodu po powrocie do domu często jest kluczowym kryterium, na które kupujący zwracają uwagę w pierwszej kolejności.
Standard mieszkania także jest rzeczą, na jaką kupujący zwracają baczną uwagę. Jakość materiałów użytych do budowy i wykończenia jest często weryfikowana przez kupujących przy oglądaniu nowych inwestycji. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego kupujący często starają się kupić mieszkanie, które już w obecnym stanie odpowiada im pod kątem standardu wykończenia.
Lokalizacja jest często jednym z pierwszych kryteriów, jakie kupujący określają przy poszukiwaniach idealnego mieszkania. Niejednokrotnie jednak okazuje się, że w wybranej lokalizacji nie ma zbyt wielu dostępnych mieszkań, które odpowiadałyby wytycznym określonym przez kupujących. Często dochodzi więc do sytuacji, gdzie kupujący starają się zachować obrane kryteria i standardy kosztem innej, nie branej wcześniej pod uwagę lokalizacji.

Rynek pierwotny czy rynek wtórny?

Czy mieszkania nowe górują nad mieszkaniami z drugiej ręki? Niekoniecznie. Chociaż oczywiście mieszkania z rynku pierwotnego mają wiele zalet, to mimo wszystko transakcje na rynku stanowią dowód na to, że mieszkania z rynku wtórnego w dalszym ciągu są brane pod uwagę przy poszukiwaniu własnego M. Oba rodzaje mieszkań – lokale mieszkalne z rynku pierwotnego oraz lokale mieszkalne z rynku wtórnego, mają swoje zalety i wady.

Mieszkania z rynku wtórnego
Popularność mieszkań z drugiej ręki wcale nie słabnie. Polacy w dalszych ciągu chętnie je kupują. Do największej zalety mieszkań z rynku wtórnego należy często bardzo dobra lokalizacja oraz szybki dostęp do komunikacji miejskiej. Ponadto dawniej przykładano większą uwagę do otoczenia osiedla, tzn. budowano bloki w takich miejscach, aby zapewniały swoim mieszkańcom odpowiednią infrastrukturę. Stąd mieszkańcy starszych bloków mają często bardzo dobry oraz szybki dostęp do parków, szkół, przedszkoli, sklepów handlowych oraz usługowych, kościołów itp.
Kolejną zaletą mieszkań jest fakt, że najczęściej są one wykończone. Często można znaleźć ofertę sprzedaży mieszkania, w którym wystarczy dokonać kilku drobnych przeróbek a czasem trafiają się także oferty, gdzie nowy właściciel nie musi dosłownie nic zmieniać. Kupno gotowego, wykończonego mieszkania zaoszczędza nie tylko pieniądze, które normalnie kupujący musiałby wydać na urządzenie lokum, ale także cenny czas.
Mieszkania z rynku wtórnego mają jednak również swoje mankamenty. Należy pamiętać, że jest to starsze budownictwo, często należy się liczyć z usterkami technicznymi lub koniecznością wykonania niewielkich napraw.  Równie dużym minusem jest fakt, że dawniej nie zwracano aż takiej uwagi na ilość miejsc parkingowych na terenie inwestycji, ponieważ samochodów na ulicach było o wiele mniej, niż obecnie. Problem z parkowaniem zazwyczaj nie występował. Obecnie prawie każdy posiada samochód, a przeliczając liczbę samochodów na liczbę mieszkań, w przypadku wielu starszych osiedli znalezienie miejsca do zaparkowania nastręcza naprawdę sporych problemów. Nie powstawały ponadto parkingi podziemne, więc wszystkie auta pozostawiane były na noc pod chmurką, co nie każdemu nabywcy odpowiada.

deborah-cortelazzi-615800-unsplash

Mieszkania z rynku pierwotnego

Dużą zaletą mieszkań z rynku pierwotnego jest ich stan techniczny – są to mieszkania nowe, po odbiorach, wolne od usterek. Mankamentem jest to, że najczęściej trzeba je wykończyć od zera, a są to często wysokie, dodatkowe koszty które należy mieć na uwadze.
Dużą zaletą dla osób zmotoryzowanych jest fakt, że na nowych osiedlach powstają często podziemne parkingi lub deweloper zapewnia dużą liczbę miejsc do parkowania na terenie inwestycji.
Kolejnym plusem jest własny ogródek, taras lub przestronny balkon (w starym budownictwie częściej spotykane są niewielkie balkony) – coraz większa ilość deweloperów zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny aspekt jest to dla kupujących.
Minusem nowych inwestycji jest fakt, że z racji mniejszej dostępności atrakcyjnych działek budowlanych bliżej centrum miasta lub ze względu na wysokie ceny gruntów (które przełożyłyby się na wyższe ceny mieszkań), deweloperzy decydują się budować swoje inwestycje na peryferiach miast lub w mniej atrakcyjnych lokalizacjach, niejednokrotnie gorzej skomunikowanymi z resztą miasta.

Oba rodzaje mieszkań – zarówno lokale mieszkalne z rynku pierwotnego jak i lokale mieszkalne z rynku wtórnego – mają swoje plusy i minusy. Na rynku dostępnych jest dużo nowych inwestycji, bogata jest także oferta mieszkań używanych. Wybór mieszkania zależy od tego, jakie kupujący mają priorytety (wielkość mieszkania, lokalizacja, standard wykończenia itp.) oraz jakim budżetem dysponują. Widoczna jest jednak tendencja do kupowania mieszkań o powierzchni około 50 metrów kw., wzrasta także zainteresowanie większymi, bardziej przestronnymi mieszkaniami, na które decydują się często rodziny chcące w nich pozostać przez dłuższe lata.

Redakcja
Komercja24.pl