Informacje dnia

Jak wybrać odpowiedni projekt domu?

joyce-huis-66QEF_ZmzKY-unsplash
Jak wybrać odpowiedni projekt domu? Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę, aby wybudowany dom w pełni spełniał oczekiwania swojego właściciela? Osoby, które mają w planach budowę nieruchomości mieszkalnej, powinny wziąć pod uwagę wiele kwestii – od dokumentacji papierowej, przez rozliczenia finansowe, na nieprzewidzianych sytuacjach i wydatkach kończąc.

Spis treści:
Domy na sprzedaż w Polsce
Domy „na wymiar”
Wybór projektu nieruchomości
Nieruchomość parterowa czy piętrowa?
Garaż w bryle budynku czy na zewnątrz?
Z balkonami czy bez?
Weryfikacja poprawności projektu
Na realizację marzenia potrzebny jest czas
Projekt domu wybierany z głową

Domy na sprzedaż w Polsce
Polski rynek nieruchomości mieszkalnych stale wzbogaca się o nowe inwestycje o charakterze mieszkalnym. Deweloperzy coraz chętniej budują domy – czy to w zabudowie bliźniaczej, czy szeregowej. Na rynku można znaleźć również domy wolnostojące na sprzedaż.
Widoczne jest rosnące zainteresowanie tego typu nieruchomościami ze strony kupujących. Biorąc pod uwagę liczbę powstających inwestycji, można uznać, że deweloperzy dobrze zdają sobie sprawę ze zmieniających się preferencji zakupowych Polaków.
Najczęściej domy na sprzedaż interesują osoby, które posiadają dzieci, lub które planują powiększenie rodziny w najbliższych latach. Dzięki powierzchni domów, ich mieszkańcy będą mogli czuć się w nich swobodnie.
Pomimo faktu, że oferta deweloperska cały czas się wzbogaca i nie brakuje również domów z rynku wtórnego na sprzedaż, nie wszystkim kupującym takie rozwiązanie odpowiada.

Domy „na wymiar”
Wiele osób po przejrzeniu ofert sprzedaży domów nie jest usatysfakcjonowana żadną z propozycji sprzedających. Część z tych osób odkłada decyzję o zakupie nieruchomości na później, a inne decydują się na budowę na własną rękę. Dzięki samodzielnej budowie nieruchomości mieszkalnej osoby te mogą wybrać taki projekt domu, który będzie najbardziej odpowiadał ich preferencjom i możliwościom finansowym. Z pewnością jest to najbardziej dopasowana opcja, dzięki której przyszli właściciele zyskają nieruchomość, o jakiej marzyli. Dom taki będzie posiadał odpowiednia liczbę pokoi, optymalny metraż i rozkład poszczególnych pomieszczeń. Oczywiście należy przy tym pamiętać, że budowa domu od podstaw wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami. Dla wielu osób jest to jednak gra warta świeczki.

Wybór projektu nieruchomości
Osoby, które decydują się na budowę domu, powinny dopasować projekt nie tylko do własnych preferencji, ale przede wszystkim kształtu gruntu. Dobrze jest tak zagospodarować działkę budowlaną, aby poza samym domem pozostało jeszcze miejsce na ogród, który będzie służył za strefę wypoczynkową.
Po określeniu, jak duży metraż może mieć dom, jego przyszły właściciel powinien dokładnie przemyśleć, ile pomieszczeń będzie potrzebował. Należy uwzględnić nie tylko salon, pralnię, kuchnię, sypialnię czy łazienkę, ale również gabinet do pracy, pokój gościnny itp. W przypadku młodych rodzin, które planują powiększenie rodziny, warto uwzględnić pokoje dla dzieci, które mają się pojawić w przyszłości.
Kolejną istotną kwestią jest określenie, czy pokoje mają mieć charakter osobnych, zamkniętych pomieszczeń, czy może przyszły właściciel nieruchomości mieszkalnej preferuje otwarte pomieszczenia. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem może być połączenie salonu z aneksem kuchennym, gdzie podział pomieszczeń stanowi jedynie na przykład wyspa barowa.

Nieruchomość parterowa czy piętrowa?
Kiedy osoba, która chce samodzielnie budować dom zdecyduje, jaka ilość pokoi będzie jej potrzebna, może podjąć decyzję, czy woli dom parterowy, czy może dom piętrowy. Równie istotną kwestią jest podjęcie decyzji, czy dom ma być podpiwniczony. Oczywiście takie rozwiązanie wiąże się z wyższymi kosztami budowy i nie zawsze jest możliwe, jednak posiadanie piwnicy wiąże się z kilkoma zaletami. Przede wszystkim jest to dodatkowa przestrzeń, którą można zaadaptować na warsztat do pracy lub pomieszczenie rozrywkowe, na przykład salę bilardową. Piwnica, z racji tego, że zachowuje niższą niż na parterze temperaturę, doskonale może służyć jako spiżarnia na produkty spożywcze. Oczywiście piwnica może być również doskonałym schowkiem na rzeczy, których mieszkańcy domu nie potrzebują na co dzień.
Jak widać, pomysłów na wykorzystanie piwnicy może być wiele. Nie każdy jednak będzie posiadał możliwość jej wybudowania, jak również nie każdy będzie potrzebował piwnicy do użytku. Tę kwestię również należy rozważyć pod kątem prywatnych preferencji i możliwości finansowych.

Garaż w bryle budynku czy na zewnątrz?
Istotną kwestią jest także usytuowanie garażu, oraz jego wielkość. Czy wystarczy jedno miejsce garażowe, czy może będą potrzebna co najmniej dwa stanowiska do parkowania? Czy garaż ma się znajdować w bryle budynku, czy może lepszym rozwiązaniem będzie garaż poza bryłą, który pochłonie wprawdzie większą część działki oraz będzie stanowiło droższe rozwiązanie, jednak z pewnością pozwoli zaoszczędzić przestrzeń wewnątrz budynku mieszkalnego.

Z balkonami czy bez?
Balkon lub taras stanowi dodatkową, atrakcyjną dla domowników przestrzeń. Można stworzyć na nim przestrzeń do wypoczynku, lub sprowadzić do funkcji użytkowej, na przykład do przechowywania niepotrzebnych sprzętów lub wynoszenia prania, by wyschło.
Posiadanie balkonu lub tarasu wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami. Niejednokrotnie osoby, które chcą budować do od podstaw, rezygnują z balkonów, dzięki czemu zaoszczędzają sporo gotówki. Zdecydowanie wystarcza im bowiem posiadanie przestronnego ogrodu na który zawsze mogą wyjść z części parterowej budynku.

Weryfikacja poprawności projektu
Kiedy osoba, która planuję budowę domu od podstaw, jasno określiła już jak ma on wyglądać, może przejść do kolejnego kroku. Powinna ona zweryfikować, czy wybrany przez nią projekt domu posiada wszystkie niezbędne części, czyli część składającą się na projekt architektoniczno-budowlany, oraz część składającą się na projekt zagospodarowania terenu. Projekt musi ponadto zawierać część opisową, na którą składają się informacje dotyczące instalacji, materiałów budowlanych itp.
Wybierając gotowy projekt, warto poddać weryfikacji opinie na temat firmy projektowej oraz doświadczenie, choćby okres istnienia firmy na rynku.

Na realizację marzenia potrzebny jest czas
Po uwzględnieniu wszystkich kryteriów, oraz wybraniu odpowiedniego projektu domu, przyszły właściciel nieruchomości mieszkalnej powinien wziąć pod uwagę jeszcze kwestię czasową. Jak dużo czasu zajmie wybudowanie domu? Ile czasu trzeba poświęcić na dopięcie formalności? Jak wiadomo, czas jest bardzo cenny, dlatego część osób celowo decyduje się na wybór projektu małego domu o prostej bryle, aby zaoszczędzić czas potrzebny na zrealizowanie projektu i przekucie go z kartki w namacalne ściany.

Projekt domu wybierany z głową
Oczywistym jest, że podczas wyboru projektu idealnego domu, przyszłym właścicielom towarzyszą ogromne emocje. Czasami ich uwagę przykuwa zupełnie inny projekt niż ten, który ostatecznie będzie im bardziej odpowiadał pod kątem schematu życia, rozkładu i ilości pomieszczeń itp. Kiedy już jakiś projekt zostanie przez takie osoby wybrany, warto dać sobie czas, by emocje mogły opaść. Dopiero po powtórnej weryfikacji i upewnieniu się, że projekt domu jest tym idealnym, można wrzucić go do zakupowego koszyka.

Redakcja
Komercja24.pl