Informacje dnia

Jak uzyskać dofinansowanie na poprawę efektywności energetycznej przedsiębiorstwa?

Ostatni dzwonek na audyt energetyczny Twojego przedsiębiorstwa

Jednym z ważniejszych obowiązków nałożonych na duże przedsiębiorstwa jest nakaz wykonania audytu energetycznego przedsiębiorstwa, który ma na celu wskazanie możliwych do uzyskania w przedsiębiorstwie oszczędności energii.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju aktualnie prowadzi nabór wniosków do konkursu związanego z promowaniem efektywności energetycznej i korzystania z odnawialnych źródeł energii w przedsiębiorstwach. Termin nadsyłania zgłoszeń rozpoczął się 31 stycznia i potrwa tylko do 30 marca 2018 r., dlatego zainteresowane podmioty zachęcamy do pilnego działania. Budżet całego konkursu wynosi 100 mln zł.

Zgodnie z warunkami konkursu, dofinansowanie może być udzielone jedynie dużym przedsiębiorstwom lub podmiotom będącym dostawcami usług energetycznych. Wsparcie mogą uzyskać przedsięwzięcia, wynikające z przeprowadzonego audytu energetycznego przedsiębiorstwa i mające na celu poprawę efektywności energetycznej, a także zmierzające ku temu zmiany technologiczne w istniejących obiektach, instalacjach i urządzeniach technicznych, w tym m.in.:
– przebudowa linii produkcyjnych na bardziej efektywne energetycznie
– głęboka, kompleksowa modernizacja energetyczna budynków w przedsiębiorstwach
– zastosowanie technologii efektywnych energetycznie w przedsiębiorstwach, poprzez przebudowę lub wymianę na energooszczędne urządzenia i instalacje technologiczne, oświetlenie, oraz ciągi transportowe linii produkcyjnych
budowa lub przebudowa lokalnych źródeł ciepła (w tym wymiana źródła na instalację OZE)
– zastosowanie technologii odzysku energii wraz z systemem wykorzystania energii ciepła odpadowego w ramach przedsiębiorstwa.

Integralną częścią projektu powinno być wprowadzenie inteligentnych systemów zarządzania energią w przedsiębiorstwie, o ile beneficjent nie posiada już takiego systemu. Projekty z zakresu modernizacji energetycznej budynków, zwiększające efektywność energetyczną w wyniku realizacji projektu poniżej 25% (w przeliczeniu na energię końcową), nie będą kwalifikowały się do dofinansowania.

Korzystając z okazji, przypominamy o dotyczącym dużych przedsiębiorstw obowiązku cyklicznego przeprowadzania audytu energetycznego. Z nieoficjalnych informacji wynika, że znaczna część zobowiązanych dotychczas nie dopełniła tego wymogu, podczas gdy konsekwencją jego niewykonywania jest kara pieniężna w wysokości nawet 5% przychodu rocznego. Dlatego też zachęcamy do weryfikacji spełnienia wymogu ustawy przez Państwa przedsiębiorstwo i kontaktu z nami w razie konieczności przeprowadzenia audytu.

informacja prasowa – Go4Energy