Informacje dnia

Hotelowy KNX zarzewiem smart city-Hotel Grand Ascot w Krakowie

Zdj. Urszula Czapla_4

System automatyki hotelu obsługujący dzisiaj jeden budynek, jutro może stać się integralną częścią gigantycznej struktury inteligentnego miasta przyszłości.

Kraków to miasto hoteli, jest ich tu ponad 400 i większość z nich nie narzeka na brak gości – szczególnie w sezonie, gdy ruch turystyczny jest tu ogromny. Rocznie przyjeżdża tu ponad 13 mln osób, co nie oznacza jednak, że o gości nie trzeba zabiegać. W tej kwestii coraz lepiej sprawdzają się nowe technologie, które gościom gwarantują odpowiedni komfort, a właścicielowi – oszczędności energii.

Dobrym przykładem takiego podejścia jest Hotel Grand Ascot, w którym każdy może w swoim pokoju ustawić najlepszą dla siebie temperaturę powietrza zarówno latem, jak i zimą, a także dowolnie konfigurować oświetlenie, aby uzyskać najlepszy efekt. Personel może zdalnie zarządzać ustawieniami w każdym pokoju, więc ewentualna prośba gościa o zmianę parametrów nie wymaga wizyty obsługi w pokoju. Co istotne, system pozwala właścicielowi monitorować i zarządzać zużyciem energii elektrycznej, która stanowi największy koszt funkcjonowania obiektu. System wykorzystuje rozwiązania ABB i-bus® KNX. Po kilkunastu miesiącach doświadczeń szefowie hotelu są pewni, że inwestycja spełniła ich oczekiwania.

Kiedy omawiano plany i powstawały pierwsze projekty nowego hotelu, inwestor stawiał sprawę jasno – estetyka, doskonałej jakości materiały i przede wszystkim zaawansowana automatyka budynku. – To były warunki brzegowe, nie do negocjacji, a na temat automatyki właściciele oczekiwali bardzo precyzyjnej informacji: jakie daje możliwości, ile wyniosą profity od strony biznesowej, w jakim stopniu poprawi się efektywności funkcjonowania budynku. Co do samej idei nie mieli żadnych wątpliwości – mówi Jarosław Pękala z firmy Matrix, autor projektu i wykonawca systemu automatyki.

Mimo szybkiego postępu technologicznego system pozwoli hotelowi zachowywać najwyższe standardy techniczne przez kolejne kilkanaście lat.

Tego rodzaju budynki mogą stać się naturalnym zarzewiem smart city, inteligentnego miasta, w którym podstawą jest monitorowanie zużycia energii i podejmowania na tej podstawie strategicznych decyzji. Według Jarosława Grabowskiego od tego właśnie zaczyna się budowa inteligentnych miast.