rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Hotele na sprzedaż – co obecnie ma do zaoferowania rynek nieruchomości inwestycyjnych?

thought-catalog-164630-unsplash
Jakie nieruchomości ma obecnie do zaoferowania rynek nieruchomości inwestycyjnych w sektorze hotelarskim? Wystarczy szybki przegląd ofert dostępnych na rynku, aby zorientować się, jak szeroki jest wachlarz wyboru. Inwestorzy, którzy planują zakup hotelu, naprawdę mają w czym wybierać.

Spis treści:
Pandemia przyczyniła się do wzbogacenia wachlarza ofert sprzedaży
Hotele na sprzedaż czekają na nowych właścicieli
Hotele machają na pożegnanie pandemii
Sale konferencyjne się zapełniają, restauracje serwują posiłki

Czy liczba hoteli będzie rosła?
Czy to dobry moment na inwestycję w hotel?
Hotele na sprzedaż w Polsce
2022 rok korzystny dla sektora hotelowego?

Pandemia przyczyniła się do wzbogacenia wachlarza ofert sprzedaży
Duża dostępność hoteli na sprzedaż jest po części efektem pandemii i wprowadzonego w związku z nią lockdownu. Sektor hotelowy był jednym z tych segmentów rynku nieruchomości, które dotkliwie odczuły skutki pandemii koronawirusa. Wielu hotelarzy nie było przygotowanych na konieczność utrzymania zamkniętego i nieprzynoszącego dochodów obiektu. Ci, którzy nie dysponowali odpowiednim zapleczem finansowym, niejednokrotnie byli zmuszeni do wystawienia swoich nieruchomości komercyjnych na sprzedaż.

Hotele na sprzedaż czekają na nowych właścicieli
Obiekty hotelowe, które trafiły na rynek sprzedaży, czekają obecnie na nowych właścicieli. Sporo obiektów jest w dobrym stanie technicznym i przynosi udokumentowane dochody. Są to często właśnie te hotele, których właściciele nie byli w stanie utrzymać w okresie lockdownu. Z racji braku przychodów hotelarze Ci byli zmuszeni wystawić swoje nieruchomości komercyjne na sprzedaż. To może stanowić dobrą okazję dla inwestorów, którym zależy na zakupie obiektu niewymagającego remontu ani modernizacji.

Hotele machają na pożegnanie pandemii
Kiedy pandemia koronawirusa wybuchła w kraju, sektor hotelowy mocno się zachwiał. Kiedy w kraju został wprowadzony pełny lockdown, nad hotelarzami zawisły czarne chmury. Hotele zostały z dnia na dzień zamknięte a ich właściciele odcięci od źródła dochodów. Należy pamiętać, że poza utrzymaniem obiektu, musieli oni również wypłacać pensje swoim pracownikom. Część hotelarzy nie przeszła tej trudnej próby pomyślnie. Niemniej Ci hotelarze, którzy przetrwali okres finansowego letargu, w minione wakacje odbili się od dna. Polacy chętnie korzystali bowiem z krajowej oferty wakacyjnej. Wiele osób zrezygnowało z zagranicznego wyjazdu z obawy przed możliwością pojawienia się kolejnych obostrzeń. Część urlopowiczów zniechęcała również konieczność wykonywania przed wylotem z kraju kosztownych testów na obecność koronawirusa. W efekcie hotele cieszyły się dużym obłożeniem i wszystko wskazuje na to, że podobnie będzie również w tym roku. Może to oznaczać dobry moment na wejście w biznes hotelarski.

Sale konferencyjne się zapełniają, restauracje serwują posiłki
Wraz ze zniesieniem lockdownu i luzowaniem obostrzeń hotele, które dysponują salami konferencyjnymi, zaczęły notować ponowne zainteresowanie ofertą biznesową. Obecnie przedsiębiorcy coraz chętniej na powrót organizują eventy, szkolenia biznesowe oraz konferencje. Dla hotelarzy jest to dodatkowy zastrzyk gotówki.
Podobnie sytuacja przedstawia się w hotelowych restauracjach. Już podczas luzowania obostrzeń, kiedy obiekty hotelowe musiały jeszcze pozostać zamknięte, restauracje uzyskały możliwość serwowania posiłków na wynos. Był to pierwszy, mały oddech dla hotelarzy, którzy starali się odzyskać możliwie najwięcej źródeł przychodu. Obecnie hotelowe restauracje powróciły do otwartego funkcjonowania i mogą wydawać posiłki swoim gościom.
Obiekty hotelowe, które zapewniają swojemu właścicielowi kilka źródeł przychodu, będą najszybciej odbijały się od dna. Tego typu nieruchomości cieszą się też największym zainteresowaniem ze strony potencjalnych kupujących.

hutomo-abrianto-580434-unsplash

Czy liczba hoteli będzie rosła?
Wybuch pandemii odcisnął swoje piętno nie tylko na obiektach, które funkcjonowały. Efekty obostrzeń, które zostały wprowadzone w związku z pandemią wirusa COVID-19 dało się odczuć także na terenach budowy. Inwestycje hotelowe, które były w trakcie realizacji, stanęły w miejscu. Co prawda po obluzowaniu obostrzeń inwestorzy starali się nadrobić stracony czas, aby dotrzymać terminów założonych w harmonogramie prac, jednak nie zawsze było to możliwe. W efekcie wiele projektów zostało lub dopiero zostanie oddanych do użytku z opóźnieniem. Możemy jednak liczyć na nowe otwarcia w tym roku. Sezon wakacyjny jest dobrym okresem na rozpoczęcie działalności, dlatego inwestorzy, którzy obecnie budują swoje obiekty hotelowe, mają termin wakacyjny na uwadze. To samo dotyczy inwestorów, którzy planują zakup istniejącego hotelu.

Czy to dobry moment na inwestycję w hotel?
Sektor hotelowy co prawda odnotował dobry sezon wakacyjny w ubiegłym roku, jednak nadal można powiedzieć, że dopiero wraca na dawne tory. Może być więc to doskonały moment na zakup nieruchomości hotelowej w atrakcyjnej cenie. Właściciele hoteli, którzy podjęli decyzję o ich sprzedaży, z pewnością mierzą się z nowymi wyzwaniami finansowymi i logistycznymi. Z tego względu wielu z nich chce możliwie szybko sprzedać swój hotel, by otrzymać zastrzyk gotówki. Pośpiech może być sojusznikiem kupującego, ponieważ stwarza możliwość negocjacji ceny sprzedaży.

Hotele na sprzedaż w Polsce
W chwili obecnej na polskim rynku nieruchomości znajduje się wiele zróżnicowanych obiektów hotelowych, które czekają na nowego właściciela. Kupujący mają więc w czym wybierać. Poniżej prezentujemy przykładowe hotele na sprzedaż, które znajdują się w ofercie biur WGN – lidera wśród biur pośrednictwa w obrocie nieruchomościami na rynku.

Pierwszym z przykładów jest hotel o powierzchni 800 m2 położony na 1200 m2 działce w Szklarskiej Porębie. Obiekt znajduje się zaledwie 100 m od wyciągu krzesełkowego Puchatek na Szrenicę. Hotel powstał w 1921 roku i był na bieżąco modernizowany. Obiekt posiada zamykany i monitorowany plac parkingowy. Ponadto na terenie nieruchomości znajduje się ogródek z grille, basen, sauna i jadalnia. Pensjonat jest w pełni wyposażony i nie wymaga dodatkowych inwestycji. Obiekt hotelowy przynosi stałe dochody. Cena ofertowa nieruchomości wynosi 4 100 000 złotych, co daje 5 125 złotych za metr kw.

Kolejną przykładową ofertą sprzedaży jest hotel w Drezenku. Hotel oferuje 36 pokoi, w których może przyjąć do 80 gości. Ponadto w budynku znajduje się sala konferencyjna, w której można zorganizować nie tylko biznesowy event, ale również przyjęcie weselne do 140 osób. Na gości czeka również klimatyczna restauracja. Na nieruchomość składają się: budynek hotelowy o powierzchni zabudowy 908 m2 oraz budynek mieszkalno-usługowy o pow. 124 m2. Hotel przynosi stałe, udokumentowane dochody. Cena nieruchomości wynosi 5 900 000 złotych, co daje 5 717 złotych za metr kw.

2022 rok korzystny dla sektora hotelowego?
Można się spodziewać, że bieżący rok będzie korzystny dla hotelarzy. W związku z trwającą pandemią koronawirusa a także sytuacją w Ukrainie, Polacy stali się powściągliwi jeśli chodzi o wyjazdy zagraniczne. Wiele osób spędzi urlopy w kraju, korzystając z ofert hoteli i pensjonatów. Zapowiada się, że w okresie wakacyjnych hotelarze będą mogli ponownie liczyć na spore obłożenie w krajowych hotelach. Z tego względu można zakładać, że wśród inwestorów wzrośnie zainteresowanie hotelami na sprzedaż.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora