rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Hale przemysłowe na sprzedaż w ofercie biur WGN

hannes-egler-360942-unsplash
Hale przemysłowe stanowią stosunkowo wąski segment rynku nieruchomości w Polsce. Mimo to na komercyjnej mapie kraju są to budynki często poszukiwane przez inwestorów. Rynek hal przeżywa w ostatnich latach rozwój. Pomimo niesprzyjających warunków na rynku, zainteresowanie tego rodzaju obiektami wśród przedsiębiorców z określonych branż rośnie.

Spis treści:
Zmienia się poziom zapotrzebowania na hale przemysłowe na sprzedaż
Nowe trendy rynkowe i wymagania nabywców
Oferty hal przemysłowych na sprzedaż na polskim rynku nieruchomości komercyjnych
Podsumowanie i perspektywy na rynku

Zmienia się poziom zapotrzebowania na hale przemysłowe na sprzedaż

Polski rynek nieruchomości komercyjnych przyciąga krajowych oraz zagranicznych inwestorów. Segment hal przemysłowych na sprzedaż w ostatnim czasie zyskał na zainteresowaniu przedsiębiorców. Pomimo tego, że gospodarka wciąż jest zachwiana, koszty prowadzenia biznesu rosną, a inflacja utrzymuje się na wysokim poziomie, przedsiębiorcy nie rezygnują ze stałego rozwijania swoich firm. Należy pamiętać, że hale przemysłowe na sprzedaż są wręcz niezbędne do produkcji oraz składowania wyprodukowanych towarów. Często stanowią także huby, czyli ważne punkty w łańcuchach dostaw. Niekiedy obsługują jedynie punkty krajowe, a czasem wychodzą na rynki międzynarodowe. Z tego względu dla firm niezmiernie ważny jest stały dostęp do atrakcyjnych nieruchomości komercyjnych w tym segmencie.

Nowe trendy rynkowe i wymagania nabywców

Inwestorzy, którzy kupują hale przemysłowe, mają co do nich indywidualne wymagania. Niemniej można wymienić kryteria, jakimi kierują się przy wyborze. Przede wszystkim istotna jest lokalizacja nieruchomości inwestycyjnej. Ważne, aby umożliwiała ona łatwy oraz szybki dojazd do obiektu z dróg krajowych i autostrad, które stanowią dla danego przedsiębiorcy łańcuch dostaw. Kolejna istotną rzeczą jest wielkość działki. Jeśli cechuje się ona dużą powierzchnią, przedsiębiorca może wygospodarować na jej terenie większą liczbę miejsc parkingowych.
Fundamentalną kwestią jest wielkość budynku. Hala przemysłowa na sprzedaż powinna być na tyle przestronna, aby zapewnić przedsiębiorcy komfortową pracę z możliwością powiększenia na przykład strefy zatowarowania lub poszerzenia linii produkcyjnej. Jednak budynek nie powinien być zbyt duży jak na potrzeby przedsiębiorcy. Wówczas bowiem generuje niepotrzebne koszty związane z koniecznością utrzymania budynku, jak na przykład zwiększa koszty ogrzewania w okresie jesienno-zimowym, maksymalizuje koszty renowacji obiektu oraz jego konserwacji, kiedy będzie ona konieczna do wykonania itp. Budynek powinien więc posiadać optymalną dla danego przedsiębiorcy powierzchnię.
Kolejną kwestią jest bieżący stan techniczny nieruchomości. Wizja remontów w niedługim czasie z pewnością nie będzie zachęcająca. Dodatkowo, jeśli obiekt jest stary, dla przedsiębiorcy oznacza to dodatkowe wydatki, jakie będzie musiał ponieść na jego unowocześnienie i wyposażenie w nowsze technologie.
Dla nabywców istotne jest też podejście do ekologii. Idealnie, jeśli budynek posiada ekologiczny certyfikat, taki jak chociażby Building Research Establishment Environmental Assessment Method (BREEAM) lub Leadership in Energy and Environmental Design (LEED).

Oferty hal przemysłowych na sprzedaż na polskim rynku nieruchomości komercyjnych

Jakie hale przemysłowe na sprzedaż oferuje obecnie rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce? Sprawdziliśmy bieżącą ofertę biur WGN i poniżej prezentujemy przykładowe oferty sprzedaży. Przedstawione ceny są cenami ofertowymi. Nad poszczególnymi ofertami czuwają wymienione przy nich biura Grupy WGN.

WGN Żagań jest wyłącznym agentem sprzedaży hali przemysłowej, która położona jest w strefie przemysłowej, w miejscowości Wiechlice koło Szprotawy. Przedmiotowa nieruchomość ma 2750 metrów kwadratowych powierzchni. Budynek posadowiony jest na działce inwestycyjnej o powierzchni 12684 metrów kwadratowych. Budynki, które składają się za zespół hal przemysłowych, liczą 1 kondygnację i stanowią pełną własność. W sumie na działce znajdują się dwa budynki, z czego niższy ma powierzchnię 910 metrów kwadratowych, a wyższy około 1690 metrów kwadratowych. Dodatkowo zlokalizowane są w nim pomieszczenia biurowe o powierzchni około 150 metrów kwadratowych.
Na terenie nieruchomości znajduje się również portiernia. Całość jest ogrodzona, co zwiększa poziom bezpieczeństwa nieruchomości. Cena ofertowa nieruchomości wynosi 2 500 000 złotych, co daje 909 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.

WGN Bolesławiec jest wyłącznym agentem sprzedaży hali przemysłowej, któa zlokalizowana jest na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w atrakcyjnej części miasta Bolesławiec. Nieruchomość komercyjna z dogodnym dostępem komunikacyjnym z drogi krajowej nr 297 Jelenia Góra- Zielona Góra oraz bezkolizyjnym dojazdem do zjazdu na autostradę A4, oddalonym zaledwie o 5km i autostrady A18 o 10 km. Łączna powierzchnia użytkowa budynków wchodzących w skład nieruchomości wynosi nieco ponad 1137 metrów kwadratowych. Działka, na której znajdują się zabudowania o charakterze handlowo-magazynowym, ma powierzchnię 8316 metrów kwadratowych. W MPZP, tj. miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego powyższa nieruchomość oznaczona jest symbolem P3 – tereny przemysłu, przeznaczenie równorzędne usługi. Teren nieruchomości jest częściowo utwardzony, z wydzielonymi miejscami parkingowymi dla klientów lub pracowników. Cena ofertowa nieruchomości wynosi 3 750 000 złotych, co daje 3 298 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.

WGN Chrzanów jest wyłącznym agentem sprzedaży hali produkcyjno-magazynowej wraz z częścią biurową, która znajduje się w miejscowości Trzebinia Górka. Jest to nieruchomość komercyjna o powierzchni około 890 metrów kwadratowych. Dwukondygnacyjna hala zlokalizowana jest na działce o powierzchni 3121 metrów kwadratowych. Na dachu budynku znajdują się panele fotowoltaiczne o mocy 10 kW, co z pewnością wielu inwestorów uzna za atut. Budynek pochodzi z lat 70.tych. Zostały wykonane w nim remonty oraz modernizacja. Obiekt jest ocieplony i otynkowany. Lokalizacja nieruchomości zapewnia dogodne umiejscowienie w strefie biznesowej gminy Trzebinia. Teren objęty jest MPZP, czyli miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego symbolem 6PU – teren przemysłowo-usługowy.

Jak widać na podstawie powyższych przykładów, rynek nieruchomości w tym segmencie oferuje zróżnicowane pale przemysłowe na sprzedaż. Inwestorzy mają więc szeroki wybór i mogą swobodnie poszukiwać nieruchomości, która spełni ich oczekiwania nie tylko pod kątem samej lokalizacji i powierzchni, ale również ceny.

Podsumowanie i perspektywy na rynku

Sektor hal przemysłowych na sprzedaż cały czas umacnia na rynku swoją pozycję. Pomimo, że stanowi stosunkowo wąski segment całego rynku nieruchomości, widoczne jest zwiększanie się zapotrzebowania na nowe hale przemysłowe.
Perspektywy rozwoju tego segmentu rynku nieruchomości komercyjnych przedstawiają się obiecująco. Przedsiębiorcy wykazują zainteresowanie halami na sprzedaż. Posiadanie tego rodzaju nieruchomości komercyjnych na własność zwiększa bowiem ich swobodę aranżacji przestrzeni i ustawiania systemu pracy. Deweloperzy także nie spoczywają na laurach. Z racji tego, że konkurencja na rynku stale wzrasta, deweloperzy dostarczają na rynek nowe obiekty komercyjne.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora