komentarze, opinie, gospodarka

E-commerce nakręca popyt na magazyny

urban_logistics

Zapotrzebowanie ze strony branży e-commerce jest jednym z głównych motorów popytu na rynku magazynowym. Według prognoz firmy Cushman & Wakefield wolumen przesyłek dostarczanych do klientów w Europie wzrośnie do 2021 roku o 69% .

Obecnie największe zapotrzebowanie na powierzchnię logistyczną w Europie utrzymuje się w Londynie (870 tys. m kw.) – do 2021 r. przekroczy 1,2 mln m kw.
Koszty dostaw przesyłek w miastach europejskich, szacowane na 70 mld euro, wzrosną do 2021 roku o 7-10% Popyt na powierzchnię logistyczną w Madrycie i Barcelonie wzrośnie o 102%.

 Z kolei w Warszawie, która jest relatywnie niewielkim rynkiem i w ostatnich latach odnotowuje szybszy od prognozowanego rozwój rynku e-commerce, popyt na powierzchnię logistyczną może wzrosnąć o 90% – z obecnych 43 tys. m kw. do 82 tys. m kw. w 2021 roku.

Z najnowszego raportu Urban Logistics międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield wynika, że w najbliższych latach znacząco wzrośnie zapotrzebowanie na powierzchnie logistyczne w największych miastach europejskich ze względu na bardzo dynamiczny rozwój sektora e-commerce, a także na związane z tym usługi ostatniej mili. Prezentowane dane oszacowano za pomocą Urban Space Model – narzędzia opracowanego przez Cushman & Wakefield wspólnie z firmą P3 Logistic Parks – na podstawie aktualnego i prognozowanego wolumenu sprzedaży internetowej.

David Szendzielarz z firmy P3 Logistic Parks będącej europejskim inwestorem i deweloperem obiektów magazynowych, współautor raportu, powiedział: „W najbliższych latach sektor nieruchomości logistycznych w miastach będzie dynamicznie się rozwijał wobec dalszej ekspansji e-commerce w całej Europie. Każdy dodatkowy kilometr zwiększa koszt dostawy i wydłuża czas realizacji. Zapotrzebowanie na tego typu nieruchomości bez wątpienia istnieje, ale uzyskanie niezbędnych pozwoleń na wybudowanie odpowiedniej jakości obiektów w centrach miast może stanowić duże wyzwanie”.