Rynek powierzchni biurowych

Butikowe powierzchnie biurowe w Warszawie – raport

biurowce_butikowe_PNBButikowe biurowce w centrum Warszawy mają średnio o 10 proc. wyższe czynsze najmu i są wyższej jakości. Przyciągają też specyficznych klientów: kancelarie prawne, firmy doradcze, usługi dla biznesu  – to niektóre wnioski z  najnowszego raportu Działu Analiz Rynkowych i Doradztwa przy współpracy z Działem Powierzchni Biurowych BNP Paribas Real Estate.

Poświęcony jest zabytkowym obiektom zmodernizowanym do nowych funkcji biurowych w centrum Warszawy i na Starym Mieście.

Analizie poddano 73 takie biurowce –  całkowita powierzchnia najmu  została oszacowana na 310 700 m2, gdzie 250 300 m2 ma przeznaczenie biurowe, a pozostała część to powierzchnie handlowe i usługowe zlokalizowane na parterach budynków.

Powierzchnia większości biurowców butikowych (30 obiektów) wynosi od 2 001 do 5 000 m2, jednakże aż 46 % powierzchni biurowych znajduje się w obiektach o wielkości od 5 001 do 10 000 m2. Poza dużymi obiektami, na które składają się głównie pałace, piętro w większości analizowanych budynków ma powierzchnię wahającą się między 300 a 500 m2. Należy także zauważyć, że biurowce butikowe wyróżnia wyższa jakość materiałów wykończeniowych (drewno, marmur, piaskowiec). Dodatkowo butikowe biurowce przyciągają specyficzną grupę najemców. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się wśród firm z sektora usług biznesowych (36 % wszystkich najemców) takich jak kancelarie prawne i firmy doradcze – mówi Anna Staniszewska, Dyrektor Działu Analiz Rynkowych i Doradztwa na Region Europy Środkowo-Wschodniej w BNP Paribas Real Estate.

Biurowce butikowe mają też wyższe czynsze. Podczas gdy czynsz wywoławczy dla najlepszych standardowych nowoczesnych biurowców w centrum Warszawy wynosi obecnie od 22 do 24 Euro, w najlepszych biurowcach butikowych waha się on od 23 do 26 Euro za m kw. (10 budynków mieści się w tym zakresie cenowym).

Wynajmując są też skłonni do mniejszych obniżek.  W przypadku większych najemców obniżka czynszu bazowego wynosi o 10-15%, natomiast jeśli chodzi o standardowe biurowce wynosi przeciętnie 20-25%.

Więcej szczegółów w raporcie.