komentarze, opinie, gospodarka

BNP Paribas: czas na małe magazyny SBU i projekty spekulacyjne

pys_fabianczyk_katarzyna

Katarzyna Pyś – Fabiańczyk

Jak będzie kształtował się sektor magazynów i obiektów przemysłowych w tym roku? Początek roku był rekordowy. Zachęceni tym inwestorzy chętniej realizują projekty spekulacyjne.

Najemcy przemysłowi wciąż poszerzają działalność, a to z kolei skutkuje zwiększającym się popytem na powierzchni magazynowe. Jak wynika z najnowszego raportu BNP Paribas Real Estate Poland w pierwszym kwartale 2015 roku wartość transakcji na rynku powierzchni magazynowych i przemysłowych osiągnęła rekordową wartość 149 mln euro, co stanowiło 34 % wartości wszystkich inwestycji dokonanych w przedmiotowym okresie.  W I kwartale 2015 oddano do użytku około 270 000 m kw, co oznacza, że łączna podaż powierzchni przekroczyła 9 milionów m kw.

Zwiekszony popyt na powierzchnie magazynowe i logistyczne spowodował wyraźną zmianę w nastawieniu deweloperów. Wielu z nich realizuje obiekty spekulacyjnie, gdyż ryzyko braku najemców jest niewielkie z uwagi na korzystną koniunkturę. Trend daje się zauważyć nie tylko w głównych klastrach, ale także w Krakowie, Rzeszowie, Lublinie czy Toruniu.

– Z uwagą śledzimy rozwoj kolejnych projektow spekulacyjnych, a także rynku małych modułow magazynowych (SBU – small business units). Obserwujemy, jak na znaczeniu zaczynają zyskiwać ośrodki drugorzędne, a deweloperzy coraz śmielej wychodzą z atrakcyjnymi zachętami do najemców.” – komentuje Katarzyna Pyś-Fabiańczyk, Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych w BNP Paribas Real Estate Poland.

Hegemonię na runku utrzymuje Prologis, do którego należy 25 % istniejącej powierzchni magazynowej. W pierwszej trójce utrzymują się również Segro i Panattoni.