rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Biurowe drapacze chmur w Polsce – coraz więcej powierzchni biurowej na wynajem

austin-li-201808-unsplash
Biura na wynajem w Polsce nie tracą na zainteresowaniu wśród przedsiębiorców. Szczególną popularnością cieszą się nowoczesne drapacze chmur, które przyciągają najemców biurami w wysokim standardzie. To prestiżowe inwestycje, z którymi wiele firm chce być kojarzonych.

Sektor biurowy w Polsce stale się rozwija, pomimo niepewnej obecnie sytuacji gospodarczej w kraju. Stale przybywa nowoczesnych powierzchni biurowych, a ich standard jest potwierdzeniem tego, że deweloperzy zdają sobie sprawę z rosnących wymagań najemców i dużej konkurencji. Najbardziej prestiżowymi inwestycjami są drapacze chmur, które osiągają imponujące wysokości.

Spis treści:
Sektor biurowy kontra pandemia
Elastyczne biura na wynajem zyskują zwolenników
Podnajem biura korzystny dla obu stron
Polskie drapacze chmur prestiżową wizytówką

Popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe w dalszym ciągu się utrzymuje. Wybuch pandemii koronawirusa spowodował, że w Polsce wprowadzono szereg obostrzeń. Wielu pracowników przeniosło się z biur do pracy zdalnej w zaciszu własnego domu. Nawet po zniesieniu większości obostrzeń tylko część z tych pracowników wróciła do swoich firmowych biurek. Wiele firm poddało weryfikacji, jaka powierzchnia biurowa jest im rzeczywiście potrzebna do dalszego prowadzenia biznesu. Niektóre firmy, zwłaszcza te dopiero rozwijające skrzydła, oddelegowało część pracowników na dalszą pracę zdalną, oszczędzając ten sposób na kosztach wynajmu biura. Inni wrócili do biur do swoich obowiązków.

Sektor biurowy kontra pandemia
Wydawać by się mogło, że pandemia spowoduje załamanie na rynku powierzchni biurowych na wynajem. Niektórzy analitycy spodziewali się gwałtownej obniżki cen za wynajem. Spekulowano też, że większość inwestycji będących obecnie w budowie zostanie wstrzymanych, a te, które dopiero miały się rozpocząć, zostaną odroczone w czasie na przyszłe lata. Nic jednak takiego się nie stało. Rynek biurowy dość dobrze radzi sobie z trudnościami. Właściciele biurowców nie zdecydowali się na gwałtowne obniżki czynszów, a budowa większości inwestycji biurowych na terenie kraju w dalszym ciągu jest realizowana. Najprężniej rozwijają się największe miasta regionalne w kraju, gdzie wiele firm decyduje się na rozwój swoich działalności.

Elastyczne biura na wynajem zyskują zwolenników

Ogromną popularnością cieszą się biura na wynajem, ponieważ dają one swoim najemcom dużą swobodę. W zależności od warunków umowy, najemcy mają ustalony z właścicielem biura czynsz a także okres najmu. Jeśli obecne biuro na wynajem przestanie przedsiębiorcy odpowiadać, może on wypowiedzieć umowę najmu i poszukać innej lokalizacji. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla firm, które ze względu na zakres swojej działalności muszą być mobilne. Biura na wynajem to także najlepsze rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które dopiero się rozwijają i o ile w początkowym okresie funkcjonowania wystarczy im niewielkie biuro na wynajem, o tyle z czasem będą one powiększały zajmowaną przez siebie powierzchnię biurową. Dodatkowo więcej firm może pozwolić sobie na wynajem biura, niż na zakup bądź budowę własnego.
O ile biura na wynajem same w sobie mają wielu zwolenników, o tyle rosnącą popularnością cieszą się elastyczne biura na wynajem, zwłaszcza te zlokalizowane w nowoczesnych drapaczach chmur. Obecna, pandemiczna sytuacja w kraju spowodowała, że wiele firm docenia możliwość krótkoterminowego najmu oraz modyfikacji wielkości zajmowanej powierzchni biurowej. Rośnie liczba biur, które można wynająć nie tylko na miesiąc, ale wręcz na kilka dni. To bardzo dogodne rozwiązanie zwłaszcza dla rozwijających się przedsiębiorców.

andres-garcia-196740-unsplash

Podnajem biura korzystny dla obu stron

Popularność zyskuje także podnajem biur na wynajem zlokalizowanych w biurowych wysokościowcach. Rozwiązanie takie jest korzystne dla obu stron – wynajmującego i najemcy. Co więcej, zadowolony może być też właściciel biurowca, gdyż jego przychody będą się stale utrzymywać.
W praktyce podnajęcie powierzchni biurowej odbywa się za zgodą właściciela biura. Gdy najemca otrzyma taką zgodę, może on podnająć zajmowaną przez siebie powierzchnię biurową innemu podmiotowi. Najczęściej właściciel biurowca pozostawia najemcy dowolność – wówczas może on podnająć całe biuro lub tylko jego część. Właściciel biura pozostaje zadowolony, gdyż do jego kieszeni w dalszym ciągu będzie napływał regularnie czynsz za wynajem biura. Najemca również odniesie korzyści, gdyż podnajemca będzie partycypował w kosztach utrzymania i wynajmu powierzchni biurowej. Zmniejszą się więc wydatki samego najemcy. Także podnajemca zyskuje, gdyż przy podnajmie może on często liczyć na niższą stawkę za metr kwadratowy biura na wynajem. Podnajęcie biura na wynajem to także dobre rozwiązanie w przypadku, gdy dotychczasowy najemca nie potrzebuje już tak dużej powierzchni biurowej, lokalizacja nie jest już dla niego odpowiednia lub chciałby po prostu zmienić dotychczasową siedzibę na inną.

Polskie drapacze chmur prestiżową wizytówką

Nowoczesne wysokościowce stanowią wizytówkę zarówno dla firm, które wynajmują w nich przestrzenie biurowe, jak i dla samego miasta. Wyróżniają się na tle miejskiej panoramy i imponują swoją wysokością dowodząc, że ów miasto jest nowoczesne i ma bogato rozwinięty sektor biurowy. Miasta, które mogą poszczycić się nowoczesnymi drapaczami chmur, dużo częściej przyciągają ku sobie wzrok potencjalnych najemców, nie tylko krajowych, ale również tych zagranicznych.
Biurowiec Varso Tower w Warszawie uznawany jest obecnie za najwyższy biurowiec w Polsce. Jego budowa wciąż trwa.
Biurowiec Varso Tower w Warszawie uznawany jest obecnie za najwyższy biurowiec w Polsce.
Ten nowoczesny kompleks budynków biurowych budowany jest w warszawskiej dzielnicy Wola, na rogu ulicy Chmielnej i alei Jana Pawła II. Inwestycja powstaje na działce o powierzchni 1,72 ha. Varso Tower to inwestycja spod szyldu dewelopera HB Reavis. Za projekt architektoniczny odpowiada biuro Foster and Partners oraz HRA Architekci. Budowa warszawskiego drapacza chmur rozpoczęła się pod koniec 2016 roku, a jej zakończenie planowane jest na 2021 rok. Varso Tower będzie w sumie liczyć 53 kondygnacje, wysokość całkowita wyniesie ok. 310 metrów, natomiast wysokość do dachu osiągnie 230 metrów. Powierzchnia użytkowa tego imponującego biurowca wyniesie 140 000 metrów kw.
Na uwagę zasługuje również położony w dzielnicy Wola w Warszawie kompleks biurowy Warsaw Spire. Ten drapacz chmur mierzy 220 metrów wysokości całkowitej, wysokość do dachu wynosi 180 metrów. Inwestorem tego 49.piętrowego biurowca jest Ghelamco, nad projektem architektonicznym czuwała firma Jaspers & Eyers Partners, Polsko-Belgijska Pracownia Architektury. Warsaw Spire jest jednym z najwyższych biurowców w Europie. Jego budowa rozpoczęła się w 2011 roku,  a zakończyła się w 2016 roku. Pod budynkiem znajduje się parking podziemny, który pomieści około 1000 pojazdów. Inwestycja Warsaw Spire może ponadto poszczycić się certyfikatem BREEAM na poziomie Excelent, co stanowi imponujący wynik. W 2019 biurowiec został przejęty przez austriacką spółkę Immofinanz za imponującą kwotę rzędu 386 mln euro. Inwestycja biurowa Warsaw Spire oferuje swoim najemcom 60 000 metrów kw. nowoczesnej powierzchni biurowej na wynajem.

Magdalena Paluch
Redaktor Naczelna
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora