komentarze, opinie, gospodarka

Biura w segmencie premium rozwijają się w miastach regionalnych

Magdalena Paluch na k24

Nowoczesne, prestiżowe inwestycje biurowe powstają nie tylko na mapie stolicy naszego kraju. Coraz więcej biurowców w standardzie premium budowanych jest w miastach regionalnych.

Polski sektor biurowy rozwija się bardzo prężnie. Zapotrzebowanie na nowoczesne powierzchnie biurowe jest w dalszym ciągu bardzo duże, deweloperzy nie zwalniają więc tempa. Wiedzą bowiem, że systematycznie zmniejsza się ilość atrakcyjnych gruntów, na których mogą powstawać inwestycje biurowe.

Czym wyróżnia się inwestycja biurowa w segmencie premium?

Pierwszą rzeczą, jaką deweloper bierze pod uwagę podchodząc do budowy nowoczesnego i prestiżowego biurowca, jest jego przyszła lokalizacja. Dla wielu najemców odgrywa ona kluczową rolę.
Ogromnym powodzeniem cieszy się oczywiście ścisłe centrum miasta. Jednak nie tylko taka lokalizacja uznawana jest za prestiżową. W wielu miastach powstają tzw. kolebki biznesu / dzielnice biznesowe, w których budowane są głównie biurowce w wysokim standardzie.
Bogata infrastruktura otoczenia, bliskość parków lub wręcz widok z okien na tereny zielone również przyciąga wielu najemców.
Dobre połączenie z komunikacją miejską także odgrywa kluczową rolę przy wyborze lokalizacji. Najemcy zwracają także uwagę, czy w otoczeniu biurowca powstają miejsca parkingowe, z których będą mogli korzystać pracownicy firmy jak i klienci oraz kontrahenci.
Odpowiednio duża działka charakteryzująca się dogodną lokalizacją jest zatem podstawą.

Kolejną istotną rzeczą jest obecność udogodnień. Ruchome moduły ścienne, światłowody, klimatyzowane pomieszczenia, winda w budynku, monitoring oraz ochrona obiektu – na te rzeczy uwagę zwraca niemal każdy przyszły najemca.

Coraz więcej przedsiębiorców, którzy poszukują biura na wynajem zwraca również uwagę na to, czy budynek jest ekologiczny. Moda na eko budynki stale się rozrasta. Proekologiczne rozwiązania nie tylko przysługują się środowisku, ale także pozwalają najemcom obniżyć comiesięczne koszty eksploatacji biura.

scott-webb-112891-unsplash

Biurowce w segmencie premium nie tylko w Warszawie

Prestiżowych inwestycji biurowych stale przybywa na mapie polski. O ile Warszawa stale cieszy się największą popularnością wśród firm, o tyle miasta regionalne coraz częściej zwracają uwagę przedsiębiorców w swoją stronę.

Obecnie na rynku powstało już kilkadziesiąt prestiżowych inwestycji biurowych, a ich liczba stale się zwiększa. W budowie jest obecnie wiele inwestycji, które z pewnością szybko znajdą najemców.

Coraz więcej najemców decyduje się na wynajęcie biura w Krakowie, Wrocławiu, Łodzi czy Poznaniu, pomijając przy swoim wyborze stolicę kraju.

Przykłady inwestycji biurowych typu premium w miastach regionalnych

– Carbon Tower we Wrocławiu:
Ten nowoczesny biurowiec liczy 15 kondygnacji naziemnych oraz 1 kondygnację podziemną. Inwestorem jest Cavatina Holding. Biurowiec oferuje ponad 19 tys. metrów kw. powierzchni najmu. W budynku znajduje się 377 miejsc parkingowych. Do dyspozycji najemców jest ponadto 6 wind.
Inwestycja powstała przy ulicy Fabrycznej. Jej budowa rozpoczęła się w kwietniu 2017 roku, zaś zakończyła w lipcu 2019 roku. Jest to budynek biurowy klasy A.
Biurowiec został wybudowany na planie trójkąta i przyciąga uwagę swoją oryginalną, szklaną elewacją.

– Olivia Star / Olivia Business Centre w Gdańsku:
Olivia Star mierzy 180 metrów wysokości, co czyni z niej najwyższy obiekt Trójmiasta. Wysokościowiec mieści się także w czołówce najwyższych budynków w naszym kraju.
Olivia Business Centre to prestiżowe centrum biznesowe, które mieści się w centrum miasta, w niewielkiej odległości od Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego. Docelowo biurowiec ma dostarczyć na rynek 230 tys. metrów kw. nowoczesnej powierzchni biurowej do wynajęcia.
Centrum rozbudowuje się systematycznie od 2010 roku. Ukończone biurowce to: Olivia Gate, Olivia Point, Olivia Tower, Olivia Four, Olivia Six, Prime A oraz Olivia Star.
Olivia Business Centre w Gdańsku odznacza się na biurowej mapie i stanowi wizytówkę dla nowoczesnego miasta biznesu.

– Wieżowiec Bałtyk w Poznaniu:
Ten niezwykle oryginalny budynek położony jest przy ul. Franklina Roosevelta 22 w Poznaniu, w pobliżu Ronda Kaponiera.
Nazwa budynku nawiązuje do kultowego kina „Bałtyk”, które dawniej znajdowało się w miejscu, gdzie powstał biurowiec. Za całość koncepcji architektonicznej budynku odpowiada holenderska pracownia MVRDV pod kierunkiem Nathalie de Vries. Koncepcja powstała w kooperacji z polskim biurem architektonicznym „NO Natkaniec Olechnicki Architekci”. Generalnym wykonawcą Bałtyku była firma PORR Polska Construction z Warszawy, a inwestorem Garvest Real Estate Cooperatief UA i Grupa Kapitałowa VOX.
Poznański Bałtyk dostarczył na regionalny rynek 12 tysięcy metrów kw. nowoczesnej powierzchni biurowej, zaś całkowita powierzchnia budynku wynosi 25 tys. metrów kw. 1350 metrów kw. zajmuje powierzchnia handlowa, natomiast 750 metrów kw. – taras widokowy, restauracja oraz „one-room hotel”- penthouse o powierzchni 100 metrów kw. Pod budynkiem do dyspozycji najemców znajduje się trójpoziomowy parking na 175 samochodów. W czerwcu 2017 odbyło się uroczyste otwarcie Bałtyku, który na przestrzeni lat swojego funkcjonowania otrzymał kilka nagród i wyróżnień. Przykładowo, w dniu 17 października 2018 roku budynek otrzymał nagrodę im. Jana Baptysty Quadro za najlepiej zaprojektowany i zrealizowany obiekt architektoniczny oddany do użytku w 2017 w Poznaniu.

– Kompleks biurowo-usługowy Soul w Lublinie:
Soul jest kompleksem biurowo-usługowym klasy A. Na jego nazwę składają się wyrazy: Smart Open Unique Lublin. Nieruchomości znajduje się przy al. Smorawińskiego w Lublinie.  Soul jest dziełem jednej z najbardziej utytułowanych polskich pracowni architektonicznych – JEMS Architekci. Na kompleks, który został oddany do użytku w 2017 roku, składają się dwa budynki: budynek north oraz budynek south.
Budynek north liczy 7 pięter naziemnych. W budynku znajdują się 4 szybkobieżne windy. Powierzchnia usług wynosi 2426 metrów kw. powierzchni, natomiast biurowa część przeznaczona na wynajem – 9624 metrów kw.
Budynek south również liczy 7 pięter naziemnych i wyposażony jest w 4 szybkobieżne windy. Budynek  oferuje 2138 metrów kw. powierzchni handlowej oraz 9303 metrów kw. powierzchni biurowej przeznaczonej na wynajem.
Na terenie kompleksu znajduje się nieco ponad 500 miejsc parkingowych.
Kompleks biurowo-usługowy Soul w Lublinie może poszczycić się takimi udogodnieniami, jak: certyfikacja BREEAM, system odzysku ciepła, zintegrowany system zarządzania budynkiem (BMS), światłowód o wysokiej przepustowości, energooszczędne oświetlenie z układem sterowania strefowego, energooszczędny system chłodzenia.
Soul jest prestiżową inwestycją, która łączy zaawansowane rozwiązania architektoniczne a także techniczne z potencjałem biznesowym Lublina.

Nowoczesne inwestycje biurowe przyciągają dużych najemców, którzy poszukują idealnego miejsca na siedzibę swojej firmy bądź jej oddziały. Większe miasta regionalne w Polsce mogą poszczycić się prestiżowymi inwestycjami o charakterze biurowym. To sprawia, że firmy coraz częściej biorą pod uwagę możliwość wynajęcia przestrzeni biurowej w Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Gdańsku, Poznaniu itp., nie zaś w stolicy kraju.

Magdalena Paluch
Redaktor Naczelna
Komercja24.pl