Informacje dnia

Aranżacja biura Wienerberger zainspirowana profilem działalności firmy

Wienerberger office Warsaw

Walter Herz miało ogromną przyjemność reprezentować firmę Wienerberger, światowego lidera w produkcji ceramiki budowlanej, w procesie poszukiwania powierzchni biurowej.

Kamila Królikowska, Senior Negotiator w Walter Herz, która była odpowiedzialna za realizacje tego projektu wspomina, że pierwsze rozmowy i spotkania odbywały się jeszcze na placu budowy warszawskiego centrum Koneser ponad dwa lata temu. – Wstępna koncepcja bazowała na oczekiwaniach i wyobraźni klienta oraz wizualizacjach planowanej realizacji. Później już wszystko działo się błyskawicznie, sprawna współpraca i wzajemne zaufanie doprowadziły do szybkiego podjęcia wiążących decyzji – wraca pamięcią Kamila.

– Firma Wienerberger zdecydowała się na ulokowanie nowej siedziby w nowym wielofunkcyjnym, kompleksie na warszawskiej Pradze, której tradycyjna, przedwojenna zabudowa kojarzy się z urokliwymi kamieniczkami z czerwonej cegły. W stylistykę starej Pragi wpisuje się także oddany jesienią ubiegłego roku Koneser, który powstał w miejscu dawnej fabryki. Industrialny obiekt, który przyciąga tłumy warszawiaków i turystów stał się już jedną z najmodniejszych, kulturalnych miejscówek Warszawy. Ta klimatyczna lokalizacja wpisała się również w oczekiwania naszego klienta, który poszukiwał przyjaznego miejsca „z duszą” – mówi Kamila Królikowska, Senior Negotiator w Walter Herz.

Następnym krokiem było przygotowanie aranżacji nowej siedziby firmy Wienerberger przez warszawską pracownię The Design Group Konrada Krusiewicza. Specyfika firmy i wytwarzane przez nią produkty były dla architektów punktem wyjścia i inspiracją do stworzenia koncepcji wnętrz. Projektanci poszukiwali sposobów na niekonwencjonalne zaprezentowanie różnorodności oferty Wienerberger, pokazanie różnych faktur i struktur ich produktów. Poza tradycyjnym zastosowaniem materiałów np. w formie płytek klinkierowych na ścianach zdecydowali się na stworzenie przegród ażurowych z pustaków, których realizacja była dużym wyzwaniem, zarówno projektowym, jak i konstrukcyjnym. W biurze zobaczymy też ścianki z płyt laminowanych, które inspirowane są strukturą produktów ceramicznych.

Założeniem architektów, było stworzenie przytulnego, ale także lekkiego i jasnego wnętrza biurowego, dlatego też w kontraście do ,,ciężkiej cegły’’ większość elementów wykonano w odcieniach bieli oraz szarości, wzbogacone zostały bielonym drewnem. Sufity zostały otwarte, z widocznymi instalacjami pomalowanymi na kolor biały.

Charakterystycznym elementem aranżacji są też przegrody z siatki stalowej lakierowanej na biało, wydzielające przestrzenie do pracy od komunikacji, które dzięki swojej ażurowości przepuszczają światło i nie zmniejszają optycznie przestrzeni. Wnętrze całego biura dopełniają kolorowe meble i kotary, dzięki czemu nabiera ono domowego charakteru.

Inwestorowi zależało na stworzeniu miejsca do wspólnego spożywania posiłków i odpoczynku, którego brakowało w poprzednim biurze Wienerberger. Dlatego z powierzchni 1 800 mkw. udało się wydzielić przestrzeń kuchenną o metrażu około 60 mkw. – Tak powstała, duża, przytulna kuchnia ze strefą chillout, klimatem przypominająca kawiarnie w stylu industrialnym – wspomina Kamila Królikowska. Całość koncepcji opracowanej przez pracownię The Design Group dopełniają piękne lustra, biała zabudowa meblowa i kamienne blaty, które kontrastują z wyrazistą cegłą na ścianach. Charakteru tej wyjątkowej przestrzeni do wypoczynku dodają również artystyczne fotografie w czarnych ramach.

Autor:
The Design Group
Walter Herz