komentarze, opinie, gospodarka

5 trendów w branży brokerskiej w 2022 roku

Agnieszka Łuczak _Piła

Zaczął się nowy rok, w którym, według ekspertów, na rynku brokerskim rozwiną się przede wszystkim trendy i innowacje podnoszące poziom bezpieczeństwa, obsługi i komfortu klientów. Jak wynika z danych z Biura Informacji Kredytowej, w październiku 2021 roku banki i instytucje finansowe udzieliły konsumentom 25,4 tysiąca kredytów mieszkaniowych (wzrost o 27,3 procent r/r). Natomiast wartość akcji kredytowej po raz pierwszy w historii przekroczyła 8,63 miliarda złotych. Z tego względu eksperci fintechu Lendi, jednego z najszybciej rozwijających się brokerów finansowych w naszym kraju, postanowili przybliżyć, które trendy zdominują ten rynek w 2022 roku.

Spis treści:
Wzrost wpływu technologii na branżę brokerską
Rozwój modelu franczyzowego
Jeszcze większa rola ekspertów kredytowych
Konsolidacja rynku
Wejście firm na nowe rynki oraz nowe sektory

Wzrost wpływu technologii na branżę brokerską

Według danych, w ciągu najbliższego roku możemy spodziewać się znacznego wzrostu udziału sztucznej inteligencji w sektorze brokerskim. Jak wynika z prognoz, natężenie wykorzystania technologii wpłynie na podwojenie do 2035 roku wskaźnika PKB w krajach rozwiniętych. Coraz częściej na rynku będą pojawiać się aplikacje oferujące klientom łatwą obsługę i zapewniające bezpieczeństwo w podejmowanych działaniach z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. AI wciąż się rozwija i ma duży potencjał w całym sektorze finansowym. Brokerzy również coraz odważniej sięgają po algorytmy i rozwiązania technologiczne, dzięki którym rośnie skuteczność i szybkość ich pracy, a także jakość dostarczanych usług.

Rozwój modelu franczyzowego

W 2022 roku możemy spodziewać się dalszego rozwoju i zwiększenia liczby placówek franczyzowych w Polsce. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na otworzenie biznesu, współpracując ze znaną i zaufaną firmą świadczącą usługi w branży brokerskiej. Eksperci otrzymują know-how oraz narzędzia, a klienci mają pewność, że podejmując współpracę z daną firmą, są odpowiednio zabezpieczeni.

– Najlepszym potwierdzeniem rozwoju franczyzy w branży finansowej w Polsce może być Lendi. W 2021 roku sieć franczyzowa naszej firmy zwiększyła się o niemal 1/3. Nasze placówki pojawiły się we wszystkich największych miastach w kraju. Dzisiaj świadczymy usługi w ponad 50 lokalizacjach, a przed nami otwarcia kilkunastu kolejnych już w najbliższych tygodniach bieżącego kwartału. Ten trend utrzyma się przez cały bieżący rok – komentuje Michał Petters, co-founder Lendi.

Jeszcze większa rola ekspertów kredytowych

W bieżącym roku znacznie zwiększy się udział ekspertów kredytowych w procesach pozyskiwania finansowania. Ich rola wzrośnie m.in. w profesjonalnym wsparciu klientów w wyborze optymalnej oferty kredytowej lub zmianie obecnych warunków na korzystniejsze.

Wraz z rosnącą inflacją i zmieniającymi się stopami procentowymi rosną raty kredytów o zmiennej stopie. Dobrym krokiem jest w tej sytuacji konsultacja z ekspertem kredytowym, który doradzi podjęcie najlepszych działań zabezpieczających sytuację ekonomiczną kredytobiorcy i jego rodziny. Możliwości jest wiele – nadpłata kredytu, jego waloryzacja lub wakacje kredytowe. Warto również rozważyć zmianę kredytu z oprocentowaniem zmiennym na stałe. Da to pewność niezmiennej raty oraz tego, że nasze wydatki nie wzrosną.

– Większość banków umożliwia swoim klientom skorzystanie z wakacji kredytowych. Polegają one na zawieszeniu spłaty raty kapitałowo-odsetkowej lub tylko odsetkowej. Okresy zawieszenia również są różne w zależności od banku. Może to być na przykład raz w roku albo maksymalnie do 6 miesięcy, ale dwukrotnie w okresie trwania kredytu. Zazwyczaj skorzystanie z wakacji skutkuje wydłużeniem okresu kredytowania o czas karencji. Dobrym rozwiązaniem jest także nadpłata kredytu lub rozważenie zmiany oprocentowania na stałe. Tak naprawdę wiele zależy od sytuacji danego kredytobiorcy. Z tego względu zawsze sugerujemy konsultacje z doświadczonymi brokerami – dodaje Agnieszka Łuczak, ekspertka kredytowa Lendi.

Konsolidacja rynku

Jednym ze skutków zwiększania liczby placówek franczyzowych w sektorze brokerskim będzie prawdopodobna znaczna konsolidacja rynku. Dla działających aktualnie firm brokerskich oznacza to umocnienie ich pozycji na rynku, dynamiczne rozwijanie struktur i porządkowanie procesów. Dla kredytobiorców to dobra wiadomość, ponieważ taka konsolidacja to większa dostępność placówek i przedstawicieli oraz poprawa jakości usług. A to z kolei przekłada się na rosnący kapitał zaufania klientów, którzy zyskują pewność, że właściwie i bezpiecznie lokują swoje interesy.

Wejście firm na nowe rynki oraz nowe sektory

Trwająca pandemia wpłynęła na zmiany zarówno na rynku nieruchomości, jak również w sektorze brokerskim. Wśród nich można wymienić m.in. takie zjawiska, jak zwiększenie popytu na zakup mieszkania, wzrost zainteresowania kredytami hipotecznymi lub zmiana zwyczajów zakupowych klientów i większe zainteresowanie mieszkaniami o dużym metrażu, domami i działkami. Tego rodzaju trendy skutkują rozszerzaniem portfolio usług firm brokerskich i nieruchomościowych o usługi komplementarne do tych świadczonych dotychczas.

Rok 2022 i wcześniejsze, naznaczone nadal wpływem pandemii, pchają rynek usług finansowych w kierunku rozszerzania przez firmy swoich ofert o produkty powiązane z finansowymi. Widać już coraz śmielej nawiązywane współprace między brokerami a firmami z sektora nieruchomości, wśród których wymienić można m.in. portale z ofertami nieruchomościowymi, agencje nieruchomości czy deweloperów. Trzecią stroną tych kontraktów powoli stają się również firmy oferujące produkty ubezpieczeniowe. Wyłaniającym się trendem zaczynają być podmioty oferujące usługę w modelu „one-stop-shop”. Zapewniają one dopełniające się usługi – od poszukiwania nieruchomości, przez jej sfinansowanie, aż po zabezpieczenie przed potencjalnymi problemami w spłacie zobowiązania.

Źródło: Lendi.