komentarze, opinie, gospodarka

11 mln mkw. magazynów w Polsce

maciej-chmielewski_colliersPolski rynek magazynowy nadal w trendzie wzrostowym. W III kwartale tego roku oddano do użytku blisko 350 tys. mkw. powierzchni, w rezultacie czego na koniec września 2016 r. całkowite zasoby zbliżyły się do poziomu 11 mln mkw. – wynika z raportu Colliers International „Market Insights | Rynek magazynowy” podsumowującego trzeci kwartał tego roku.

W miesiącach lipiec-wrzesień 2016 r. na polskim rynku magazynowym podpisano 133 umowy, w ramach których wynajęto w sumie ponad 930 tys. mkw. Stanowi to najwyższy kwartalny wynik od końca 2014 roku (ok. 960 tys. mkw. w IV kwartale 2014). Aktywność deweloperów utrzymała się na podobnym poziomie, co w analogicznym okresie poprzedniego roku (w III kwartale 2015 roku ukończono ok. 380 tys. mkw.).

Do największych obiektów magazynowych ukończonych w ciągu analizowanego kwartału należy zaliczyć Panattoni Park Kraków (34,5 tys. mkw.), kolejny budynek Segro Logistics Park Poznań Komorniki – BTS Tesco (30 tys. mkw.) jak również Panattoni Park Gdańsk II (24 tys. mkw.), czy Wrocław V (25 tys. mkw.).

W analizowanym okresie odnotowany został znaczący wzrost popytu – o 35% w porównaniu z poprzednim kwartałem i aż o 40% w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Najwięcej powierzchni wynajęto na rynku Górnego Śląska, gdzie łącznie podpisano umowy 224 tys. mkw. Ponad 160 tys. mkw. wynajęte zostało na rynku szczecińskim (Zalando – 130 tys. mkw.).

Oczekujemy, że mniejsze rynki dalej będą cieszyły się dużą popularnością, wciąż umacniając swoją pozycję na magazynowej mapie Polski. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że dostęp do wykwalifikowanej siły roboczej i bliskość ośrodków akademickich to czynniki, które coraz częściej decydują o wyborze danej lokalizacji przez firmy produkcyjne — mówi Maciej Chmielewski, partner w Colliers International, dyrektor Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych.