warto wiedzieć

Stało się. Pierwszy bank wstrzymuje dopłaty w MDM!

freedigitalphotos.net

“Wealthy” by zirconicusso

Bank Millennium najpóźniej 11 marca zakończy przyjmowanie wniosków na kredyty z dopłatą w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”. Chodzi o pul dopłat tegorocznych. Pieniądze – z racji wielkiego zainteresowania programem – są na ukończeniu.

W tym roku na dopłaty wypłacane w ramach programu MdM zarezerwowane było 730 mln zł. Zgodnie z ustawą wstrzymanie przyjmowania wniosków następuje, gdy wykorzystane zostanie 95% tej puli, czyli 693,5 mln zł. Jednak już po lutym zarezerwowane było aż 564,9 mln zł.

Oznacza to, że do przekroczenia wspomnianego progu pozostało 128,5 mln zł. Dla porównania, w samym tylko lutym wykorzystano z tegorocznej puli 116,7 mln zł. Wg Expandera – biorąc pod uwagę, że informacja o wyczerpywaniu się środków zapewne jeszcze bardziej zmobilizuje kredytobiorców do korzystania z MdM, pieniądze najprawdopodobniej skończą się jeszcze w marcu.

W takiej sytuacji nadal będzie można wnioskować o dopłaty wypłacane w 2017 r. i 2018 r.

Wg analityków WGN wstrzymanie dopłat tegorocznych może spowodować spadek popytu na mieszkania i w efekcie presję na obniżkę cen. Zwłaszcza, że mamy do czynienia obecnie z dużą podażą, a w grę wchodzą również inne, negatywne dla popytu czynniki – takie jak wzrost marż kredytowych i wkładu własnego.