komentarze, opinie, gospodarka

Colliers: Blisko 70 tysięcy mkw. nowej powierzchni handlowej w I kwartale 2026

Wojtowicz-Wojciech_Colliers
Początek 2026 roku potwierdził utrzymującą się dominację parków handlowych na polskim rynku nieruchomości komercyjnych. W pierwszym kwartale do użytku oddano pięć nowych obiektów oraz rozbudowano sześć istniejących, co łącznie przełożyło się na blisko 70 tys. mkw. nowej powierzchni najmu. Niemal cała nowa podaż powstała w formacie parków handlowych, które pozostają kluczowym segmentem aktywności deweloperskiej w sektorze handlowym.

Wśród istotnych wydarzeń rynkowych znalazły się również rozbudowa centrum handlowego Pogoria w Dąbrowie Górniczej oraz otwarcie pasażu handlowego w nowym dworcu kolejowym Warszawa Zachodnia.

Jak wynika z danych firmy doradczej Colliers, na koniec marca 2026 r. całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni handlowej w Polsce przekroczyły poziom 13,9 mln mkw., a liczba funkcjonujących obiektów wzrosła do 733. Wskaźnik nasycenia rynku zwiększył się do 371 mkw. na 1000 mieszkańców.

Parki handlowe w dalszym ciągu skutecznie odpowiadają na potrzeby konsumentów oraz lokalnych rynków, oferując wygodę zakupów i elastyczność najmu. To format relatywnie odporny na wahania koniunktury, dlatego deweloperzy konsekwentnie koncentrują się właśnie na nim mówi Wojciech Wojtowicz, Starszy Analityk w dziale Market Insights, Colliers.

Zmiany właścicielskie

W pierwszym kwartale sfinalizowano jedną z największych transakcji w segmencie nieruchomości handlowych w ostatnich latach. Węgierska spółka Shopper Park Plus przejęła portfel ośmiu obiektów handlowych należących do Ceetrus i Auchan. Wartość portfela została wyceniona na ponad 210 mln euro (blisko 900 mln zł).

Ponadto obiekt Quick Park w Mysłowicach trafił do portfela Mitiska REIM i Karuzela Holding.

Dane za pierwszy kwartał 2026 roku potwierdzają, że rynek nieruchomości handlowych w Polsce pozostaje stabilny, a struktura nowej podaży jest wyraźnie dopasowana do aktualnych potrzeb zarówno najemców, jak i konsumentów. Dominacja parków handlowych wynika z ich efektywności kosztowej, elastyczności oraz silnego osadzenia w lokalnych rynkach, co czyni je naturalnym wyborem dla deweloperów i inwestorów komentuje Anna Radecka-Łysiak, Dyrektor Działu Powierzchni Handlowych w Colliers.

[fragment artykułu]

Źródło: Colliers
materiał prasowy