Nieruchomości komercyjne

Znamy ceny najmu pierwszych czynszówek od państwa

Pic_Wechta_POZ_Saperska1-770x3861440 zł plus opłaty za media – tyle należy zapłacić za wynajem na okres od 6 do 23 miesięcy 37 metrowego, 2 pokojowego mieszkania państwowego Funduszu Mieszkań na Wynajem w Poznaniu, przy ulicy Saperskiej. Przy wynajmie na minimum dwa lata czynsz spada do 1240 zł, przy umowie na minimum 4 lata jest to 1190 zł.

To przykładowa oferta wynajmu lokalu przygotowanego w standardzie „pod klucz”. Jak informuje państwowy wynajmujący – lokal ma „wykończone podłogi, sufity i ściany, zamontowane drzwi wewnętrzne oraz oświetlenie, w oknach zamontowane rolety, nad oknami karnisze. Łazienka wyposażona w ceramikę sanitarną, lustro, baterie, itp. (z wyjątkiem rzeczy osobistych, takich jak ręczniki, środki higieny osobistej, itp.). Kuchnia wyposażona w meble kuchenne, zlewozmywak z baterią, sprzęt AGD (bez kuchenki mikrofalowej i czajnika, bez wyposażenia osobistego, takiego jak talerze, garnki, sztućce, itp.). Mieszkanie nie jest wyposażone w inne meble, takie jak sofa, łóżka, stół, krzesła, szafki, biurka, itp.. Mieszkanie nie jest wyposażone w urządzenia takie jak telewizor czy telefon„. Do czynszu najmu oprócz opłat za media należy też dodać opłaty za internet, telewizję i telefon stacjonarny, wedle samodzielnie podpisanych umów z dostawcami.

Fundusz – tak jak zapowiadał – 7 stycznia przedstawił pierwsze oferty najmu 124 mieszkań w Poznaniu, zlokalizowanych około 6 km od ścisłego centrum, które są zarazem pierwszymi państwowymi czynszówkami w ofercie. Docelowo podobne oferty mają pojawić się także we Wrocławiu, Krakowie, Warszawie, Trójmieście i Łodzi.

Na razie zaprezentowane czynsze najmu – w opinii wielu ekspertów – rozczarowują swoją wysokością, gdyż nie odbiegają znacznie od stawek rynkowych, a wedle pierwotnych zapowiedzi czynsze państwowych lokali miały być niższe od tych na rynku nawet o 30 procent.

Co więcej – mankamentem – w porównaniu do wolnego rynku jest fakt, że najemca dostaje prawie „gołe” mieszkanie, które musi umeblować. Czy będą na takie lokale chętni? Przekonamy się już w marcu, gdy mieszkania będzie można wynajmować.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora