rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

W Poznaniu powstaje inwestycja za 250 mln euro – Kompleks Andersia

default

W Poznaniu powstaje inwestycja za 250 mln euro, czyli Kompleks Andersia. 25 lat zabudowy, 250 mln euro i ponad 6 tys. miejsc pracy. W ścisłym centrum stolicy Wielkopolski, na powierzchni 23 tys. m kw., realizowana jest od ćwierć wieku inwestycja, która zmienia biznesowe i architektoniczne oblicze współczesnego Poznania.

W 2025 r. planowane jest zakończenie prac i oddanie do użytku biurowca Andersia Silver będącego czwartym elementem trwającej od 25 lat inwestycji zlokalizowanej przy Placu Andersa w Poznaniu. Realizują go wspólnie Von der Heyden Group, Miasto Poznań, a za projekt odpowiada Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich. Zabudowa placu składa się z czterech, tworzących architektoniczną całość obiektów: Poznańskiego Centrum Finansowego – Poznań Financial Centre, Andersii Tower wraz z hotelem i Andersii Business Centre oraz zwieńczającego przedsięwzięcie, największego z nich – Andersia Silver, który będzie jednocześnie najwyższym budynkiem stolicy Wielkopolski. Cały budżet inwestycji zrealizowanych przy Placu Andersa w Poznaniu wyniesie 250 mln euro, czyli ponad miliard złotych.

Przyświecała nam wtedy idea stworzenia centrum biznesowego, pionierskiego w swym zamyśle w kontekście postkomunistycznej poznańskiej rzeczywistości, a jednocześnie tak potrzebnego w ówczesnym Poznaniu. Plac Andersa miał stać się miejscem, w którym polskie i międzynarodowe korporacje, mogłyby lokalizować swoje biura oraz przedstawicielstwa, a przedsiębiorcy planować nowe inwestycje ekonomiczne zwłaszcza w Poznaniu. Centrum, którego poziom porównywalny byłby do tego, jakim szczyciły się podówczas biznesowe centra najważniejsze europejskich stolic. Chcieliśmy stworzyć poznańskie „down town”, którego zadaniem miało być wprowadzenie miasta w nowy wymiar rozwoju i nadchodzące milenium – wspomina Adam Trybusz, inicjator i pomysłodawca realizacji, Prezes Zarządu Andersia Property Sp. z o.o.

Zabudowa Placu Andersa to projekt kilkuetapowy. – Tworzy go grupa obiektów centrotwórczych, które są administracyjno-businessowym centrum miasta o najwyższym standardzie – mówi autor projektu, architekt Stanisław Sipiński.

Potencjał poznańskiego Placu Andersa jest ogromny. To tętniące miejskim życiem, jedno z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych centrów biznesowych Poznania. W zrealizowanych do tej pory obiektach stworzono 3 tys. miejsc pracy, a kolejne tyle powstanie po zakończeniu budowy Andersii Silver. – Ze względów biznesowych i transakcyjnych, konieczne było, aby każdy realizowany w ramach tej inwestycji projekt był atomizowany finansowo, a jednocześnie, by wszystkie zachowały spójność funkcjonalną i tak ważny ład urbanistyczny – mówi Adam Trybusz. – Sukces tej realizacji to efekty partnerstwa publiczno-prywatne. Inwestycje zlokalizowane na Placu Andersa wygenerowały dla miasta oraz jego jednostek rozwojowych dziesiątki milionów złotych i swym zasięgiem wyszły daleko poza swoje geograficzne położenie. Realizacje stały się początkiem uczestnictwa stolicy Wielkopolski w międzynarodowym rynku nieruchomości, ponieważ pierwszym poznańskim budynkiem sprzedanym międzynarodowemu funduszowi inwestycyjnemu z rynku nieruchomości komercyjnych było PFC – obiekt od którego wszystko się zaczęło. Każdy kolejny etap zabudowy placu kończył się w ten sam sposób, stając się motorem rozwojowym dla rynku nieruchomości biurowych w Poznaniu – podkreśla Trybusz. – Dla zespołu z Placu Andersa nie ma rzeczy trudnych, a pokonywanie kolejnych przeszkód zawsze nas ekscytuje – podsumowuje Mariusz Gaertner, zarządzający projektem z ramienia PROBUILD.

mat.prasowy


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora