Informacje dnia

„Spotkajmy się w połowie drogi”, czyli jak wybrać lokalizację dla firmy?

Orange Plaza - widok z biura
Doświadczeni doradcy na rynku nieruchomości mają w zwyczaju powtarzać, że przy wyborze nowego biura kluczowe znaczenie mają 3 zasadnicze czynniki: lokalizacja, lokalizacja oraz lokalizacja. Przyjrzyjmy się aspektom, jakie warto wziąć pod uwagę, poszukując adresu dla naszej firmy.

Spis treści:
Dojazd – sprawa kluczowa
Biuro w śródmieściu? Najlepiej w Łodzi!
Spotkajmy się w połowie drogi

Pierwszy aspekt, nad jakim na pewno należy się pochylić, to ogólny scenariusz rozwoju firmy. Jeśli planujemy sukcesywny wzrost zatrudnienia, biura należy szukać w takim miejscu, w którym możliwe będzie wynajęcie dodatkowych powierzchni w nieodległym czasie. Aby pracować komfortowo, zespół potrzebuje przestrzeni – „upchnięcie” kolejnych pracowników w biurze, które wynajmowaliśmy z myślą o aktualnym na tamten czas składzie osobowym, rzadko kiedy sprawdza się w praktyce.

Wybór lokalizacji biura warto też uzależnić od rodzaju prowadzonej działalności. Dla firm, w których istotną rolę odgrywa bezpośredni kontakt z klientem, najlepszą opcją będzie reprezentacyjna siedziba w ścisłym centrum miasta. Ta zasada dotyczy szczególnie podmiotów z branży finansowej, ubezpieczeniowej czy prawnej, ale także dynamicznie rosnące firmy kreatywne i technologiczne, którym zależy na budowaniu wizerunku wśród obecnych i potencjalnych pracowników.

Dojazd – sprawa kluczowa
Kolejny aspekt jest dość prozaiczny, co bynajmniej nie umniejsza jego randze. Mowa tu oczywiście o skomunikowaniu naszego biura z innymi częściami miasta. Biuro to miejsce, w którym znajdujemy się zazwyczaj pięć dni w tygodniu (mniej, jeżeli firma pracuje w trybie zdalnym lub hybrydowym). Dobrze więc, jeśli wszyscy pracownicy będą mogli do niego wygodnie dojechać. Jak podpowiadają eksperci, nie tylko samochodem.

– W rozmowach z firmami poszukującymi biura kładziemy duży nacisk na kwestie dojazdu. Zawsze powtarzamy, że należy się dobrze wsłuchać w to, co mają nam do powiedzenia sami pracownicy, gdyż to oni stanowią najcenniejszy zasób organizacji – podkreśla Monika Hryniewicz, Head of Leasing w firmie OPG Property Professionals zajmującej się doradztwem i reprezentacją najemców w rozmowach z właścicielami biur. – Dostępność miejsc parkingowych to oczywiście zawsze kwestia kluczowa, choć w myśl ekologicznych trendów coraz więcej osób dojeżdża do pracy komunikacją miejską, rowerem lub hulajnogą. Poszukując biura, warto zatem zwrócić uwagę na znajdującą się w pobliżu infrastrukturę komunikacyjną – dodaje.

Warto jednocześnie pamiętać, że nawet mała firma z reguły zatrudnia pracowników zamieszkujących bardzo różne rejony miasta, a niekiedy wręcz osoby z obrębu aglomeracji miejskiej. W takim przypadku naszym atutem będzie wynajem biura w śródmieściu – nie tylko ze względu na to, iż jest to najbardziej „demokratyczny” wybór. To właśnie w środkowej strefie miasta zazwyczaj zlokalizowane są dworce kolejowo-autobusowe czy centra przesiadkowe komunikacji miejskiej.

Biuro w śródmieściu? Najlepiej w Łodzi!
Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione czynniki, szczególnie atrakcyjnym miejscem dla dynamicznie rozwijającej się firmy jest tzw. „łódzki Manhattan”, czyli kwartały na przecięciu ulicy Piotrkowskiej i alei Piłsudskiego. Bez problemu dojedziemy tu zarówno samochodem, jak i rowerem. Rytm życia w tej części miasta wyznacza zaś przystanek Piotrkowska Centrum, który obsługuje połączenia ze wszystkimi częściami Łodzi oraz jest świetnie skomunikowany z dworcami Łódź Kaliska (5 minut tramwajem) i Łódź Fabryczna (12 minut). Jest to także strefa, w której nie brakuje przestrzeni biurowych o zróżnicowanej charakterystyce i standardzie…
– Jeśli interesuje nas najwyższa półka i najnowocześniejsze udogodnienia techniczne, świetnym wyborem będzie obiekt klasy A – Teal Office. Jeśli zależy nam bardziej na unikatowym klimacie biura, tuż obok stoi odrestaurowany budynek z czerwonej cegły, czyli Sepia Office. Znajdujący się tu najemcy mają dostęp do znajdującej się po sąsiedzku przestrzeni coworkingowej Co\Walk HUB, a w niedalekiej przyszłości – do kolejnych powierzchni w nowym budynku Fern Office – wymienia Monika Hryniewicz. – Jeśli firma chce zoptymalizować koszt wynajmu biura, a przy tym zyskać doskonale skomunikowaną oraz klimatyczną przestrzeń z prywatnym tarasem, może udać się do budynku Orange Plaza. Centrum Łodzi daje elastyczność, jakiej próżno szukać w innych miejscach – podsumowuje ekspertka OPG.

Spotkajmy się w połowie drogi
Lokalizacja firmy może być zarówno jej atutem, jak i przeszkodą w realizacji założonych celów biznesowych. Szukając nowego biura, na pewno warto wziąć pod uwagę wiele czynników, na czele z preferencjami samych pracowników. Bo żeby wszystkim pracowało się dobrze, trzeba czasem spotkać się w połowie drogi – dosłownie i w przenośni.

Źródło: OPG Property Professionals.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora