Informacje dnia

Rynek biurowy w Polsce rekordowo chłonny

iocenters-2673326_640

Ponad 800 tys. mkw. biur wynajęte przez  firmy w Polsce w ciągu roku. To rekord chłonności rynku – piszą eksperci JLL. Najlepszy wynik zanotowała Warszawa – nie tylko w Polsce. To najlepszy wynik w skali Europy.

–  Na koniec 2017 roku firmy zajmowały w stolicy o 360 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej więcej niż rok wcześniej. Jest to drugi, po Paryżu (440 000 mkw.), najlepszy wynik wśród miast europejskich. Warto jednak zauważyć, że Paryż ma około 10-krotnie większą ilość całkowitej powierzchni biurowej, więc w ujęciu procentowym, patrząc na chłonność versus podaż, Warszawa zajmuje zdecydowanie pierwszą pozycję, deklasując zachodnioeuropejskie miasta, takie jak np. Dublin, Frankfurt, Bruksela, Madryt, Barcelona, Berlin czy Lizbona, które są postrzegane jako lokalizacje konkurencyjne pod kątem potencjalnego pozyskiwania firm po Brexicie – powiedział Tomasz Trzósło, Dyrektor Zarządzający JLL w Polsce.

Wg JLL  w zeszłym roku oddano do użytku około 740 000 mkw. nowych biur, a dodatkowa powierzchnia zajęta przez firmy w tym samym okresie wzrosła o 800 000 mkw. Świadczy to o bardzo wysokiej dynamice wzrostu zatrudnienia, który ma bezpośrednie przełożenie na rynek nowoczesnych biur.