Informacje dnia

Projektowanie przestrzeni publicznej – błędy kolorystyczne

Man reading newspaper and woman using digital tablet

Projektowanie przestrzeni publicznej stało się świadomym kształtowaniem naszego otoczenia. Coraz więcej miast wprowadza konkretne wytyczne dla projektantów i architektów, tego w jaki sposób powinna wyglądać spójna i czytelna tkanka miejska. – wskazują eksperci PIXERS.

Bardzo istotnym elementem w tej „układance” jest kolor. Nieodpowiednie dobranie barw może zrujnować nawet najbardziej udany projekt. Co zrobić, aby uniknąć wpadek kolorystycznych podczas projektowania stref publicznych? Oto kilka najpopularniejszych błędów według ekspertów PIXERS.
Podstawowym błędem jest stosowanie zbyt dużej ilości ostrych, kontrastowych kolorów. O ile sam kontrast jest niezbędny do wyeksponowania ważnych informacji czy ciekawych form, o tyle w zestawieniu z nasyconymi, jaskrawymi barwami może być męczący.
Kolejnym, często spotykanym błędem jest brak spójności kolorystycznej z otoczeniem.
Projektując wnętrza publiczne należy pamiętać, że kolor ma w przekazie ogromną moc. Ważne, aby ładunek emocjonalny który za sobą niesie był spójny z zamysłem projektanta i bezbłędnie odebrany przez odbiorcę.