komentarze, opinie, gospodarka

Polskie parki logistyczne na coraz wyższym poziomie

Magdalena Paluch na k24

Polska ma coraz więcej do zaoferowania, jeśli chodzi o segment magazynowy. Na terenie całego kraju powstają nowoczesne parki logistyczne, doceniane nie tylko za dogodną lokalizację, ale i wysoki standard.

Zainteresowanie wśród inwestorów ofertą polskiego rynku magazynowego stale wzrasta. Popyt na nowoczesne hale, magazyny i parki logistyczne jest wysoki i wiele wskazuje na to, że trend ten utrzyma się w 2020 roku.

Dobry rok dla rynku magazynowego

Bieżącą sytuację na rynku dobrze opisuje raport CBRE Research: „Market View 3 kw. 2019 – Polski rynek przemysłowy i logistyczny nadal na fali wzrostu”. Jak czytamy w wyżej wspomnianym raporcie:
„Na rynku powierzchni logistycznych na koniec trzeciego kwartału należy wyróżnić 3 główne trendy:
1 – W pierwszych trzech kwartałach 2019 roku oddano do użytku niemal 2 mln m kw. nowoczesnej powierzchni logistycznej. Jest to o 38% więcej niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym. (…)
2 – Powierzchnia w budowie pozostaje na podobnym poziomie co w poprzednich sześciu kwartałach, oscylując w pobliżu 2 mln m kw. (…)
3 – Odnotowany popyt na powierzchnie magazynowe w pierwszych trzech kwartałach wyniósł niecałe 2,9 mln m kw.”

Parki logistyczne w Polsce – inwestycje godne uwagi

Polskie parki logistyczne przyciągają coraz więcej najemców i kupujących. Coraz bardziej popularne staje się również budowanie inwestycji typu build-to-suite, które dopasowane są pod wymagania konkretnego najemcy bądź przyszłego właściciela nieruchomości.
Rosnący standard magazynów, hal i dużych parków logistycznych w naszym kraju sprawia, że coraz chętniej powierzchnie te wynajmują bądź kupują także zagraniczni inwestorzy.

samuel-zeller-14256-unsplash

Przykładów godnych uwagi inwestycji jest wiele, poniżej prezentujemy przykładowe z nich:

7R PARK GDAŃSK II
Na ten nowoczesny park logistyczny składa się kompleks trzech budynków. Inwestycja powstaje w miejscowości Kowale k. Gdańska, w niewielkiej odległości od Trójmiejskiej Obwodnicy. Bardzo dużym atutem tej inwestycji , pod kątem lokalizacji, jest także niewielka odległość od centrum miast Gdańsk oraz Gdynia. Ponadto 7R Park Gdańsk II położony jest w niewielkiej odległości od portu lotniczego Gdańsk Airport, co stanowi kolejną wartość dodaną tego parku logistycznego. Przestrzeń, która dostępna jest w ramach 3 budynków wchodzących w skład kompleksu, można zaaranżować w sposób dowolny. Dla większości najemców jest to ogromny plus. Co więcej, istnieje możliwość dopasowania powierzchni nie tylko pod funkcję magazynową, ale także pod lekką produkcję, co zwiększa możliwości dla najemców.
Dzięki zapewnionej odpowiedniej infrastrukturze otoczenia oraz łatwego i bliskiego dostępu do komunikacji miejskiej, 7R Park Gdańsk II to miejsce atrakcyjne także z punktu widzenia pracowników. 7R Park Gdańsk II objęty jest certyfikacją BREEAM, co zawdzięcza zastosowanym najnowszym rozwiązaniom ekologicznym, wpływającym m.in. na wzrost efektywności energetycznej kompleksu.
Budynek I oferuje w sumie 10 896 metrów kw. powierzchni najmu. Budynek II oferuje 20 333 metrów kw. powierzchni najmu, natomiast budynek III oferuje najemcom 21 126 metrów kw. powierzchni do wynajęcia. Całkowita powierzchnia najmu całego kompleksu 7R Park Gdańsk II wynosi 52 355 metrów kw.
Niewątpliwymi udogodnieniami oferowanymi w ramach tego parku logistycznego są:
wysokość składowania wynosząca 10 m; siatka słupów – 22,6 x 12 m; nośność posadzki – 5T/mkw.; obciążenie ogniowe powyżej 4 000 MJ/mkw.; bramy wjazdowe z poziomu ,,0″ oraz doki hydrauliczne; świetliki oraz klapy dymowe; doświetlenie światłem dziennym strefy rozładunkowej; ekologiczne oświetlenie LED; ogrzewanie gazowe poprzez promienniki lub nagrzewnice; instalacja tryskaczowa zgodnie z NFPA; place manewrowe – 28 m + 7 m; Min. 15°C wewnątrz magazynu przy temperaturze do -20°C na zewnątrz; destryfikatory, dzięki którym ogrzane powietrze pozostaje w dolnych partiach hali.

MLP WROCŁAW WEST
Inwestycja MLP Wrocław West powstała na 16 ha działce. Nowoczesny kompleks dostarczy na rynek 70 tys. metrów kw. nowoczesnej powierzchni magazynowej.
Park logistyczny MLP Wrocław West  jest zlokalizowany w zachodniej części Wrocławia, w odległości zaledwie 9 km od centrum miasta, co jest niewątpliwym atutem tej inwestycji. Dużym ułatwieniem jest znajdująca się w niewielkiej odległości od parku logistycznego droga europejska E40 oraz autostrada A8 będąca obwodnicą Wrocławia.
MLP Wrocław West oferuje budynki klasy A. Udogodnienia, na jakie mogą liczyć najemcy MLP Wrocław West to:  siatka słupów: 12m x 22,5m; nośność posadzki – 6T/mkw;  10m wysokości netto; świetliki i klapy dymowe; System tryskaczy typu ESFR; ogrzewanie gazowe, ekologiczne oświetlenie LED; powierzchnia biurowa oraz socjalna na życzenie klienta; całodobowa ochrona terenu parku logistycznego.

HILLWOOD PRUSZKÓW
HILLWOOD & PHN Pruszków to nowoczesne centrum magazynowe, na które składają się cztery nowoczesne budynki. Łączna powierzchnia najmu budynków wchodzących w skład HILLWOOD & PHN Pruszków wynosi ponad 48 525 metrów kw.
Park logistyczny HILLWOOD & PHN Pruszków położony jest w Parzniewie, zaledwie 20 km od centrum Warszawy. Tak dogodna lokalizacja zapewnia bardzo dobry dostęp do głównych dróg transportowych: autostrady A2 łączącej Warszawę z Poznaniem i Berlinem, oraz dostęp do obwodnicy Warszawy – S8/S2. W niewielkiej odległości od centrum magazynowego HILLWOOD & PHN Pruszków znajduje się przystanek kolejowy PKP linii Warszawa-Grodzisk, co z pewnością będzie stanowiło duży atut dla przyszłych pracowników.
Do niewątpliwych atutów HILLWOOD & PHN Pruszków należą udogodnienia, takie jak: wysokość składowania: 10 m; siatka słupów: A, B 12 x 22,5 m C, D 12 x 24 m; ochrona i monitoring obiektów 24 h na dobę; nośność posadzki: 6 T/m2; odporność ogniowa: A, B, D do 4000 MJ/m2 C do 500 MJ/m2; oświetlenie naturalne: min. 3%; ekologiczne oświetlenie LED; posadzka bezpyłowa; instalacja tryskaczowa; obszerny parking; doki z ochronnymi kołnierzami i hydraulicznymi podnośnikami; rampy najazdowe dające możliwość dostępu do wnętrza magazynów.

Polskie parki logistyczne – jest popyt, jest podaż

Zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe utrzymuje się od kilku lat na wysokim poziomie. Wiele wskazuje na to, że trend ten utrzyma się także w 2020 roku.
Polskie parki logistyczne budowane są w atrakcyjnych lokalizacjach, blisko dróg krajowych i autostrad. Równocześnie wiele inwestycji może poszczycić się niewielką odległością od centrum miasta oraz dogodnym dostępem do komunikacji miejskiej.
Budynki wchodzące w skład parków logistycznych prezentują coraz wyższe standardy. Ekologiczne oświetlenie LED, certyfikacja BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) czy całodobowa ochrona z monitoringiem to już praktycznie standard w przypadku inwestycji prezentujących najwyższy poziom budownictwa.
Najemcy zwracają dużą uwagę na możliwość dzielenia powierzchni na różne funkcje, np. magazynową, biurową oraz socjalną. Wielu deweloperów już na etapie projektowania dokłada starań, aby powierzchnie najmu były elastyczne.

Popyt generuje podaż, przy czym wysokie zapotrzebowanie na wysokiej jakości powierzchnie oferowane w ramach parków logistycznych sprawia, że deweloperzy stale podnoszą standardy swoich inwestycji. To z kolei przyczynia się do tego, że polski rynek obiektów magazynowych i logistycznych plasuje się na mapie Europy na coraz wyższej pozycji.

Magdalena Paluch
Redaktor Naczelna
Komercja24.pl