komentarze, opinie, gospodarka

Podsumowanie roku na rynku biurowym w Polsce

Artur Sutor i Bartek Włodarski_Cresa
Rok 2018 należał do coworków – do Polski weszło kilku dużych graczy, którzy skutecznie wypromowali ten sposób korzystania z biur. Regiony rosły szybciej niż Warszawa, za co odpowiedzialne były przede wszystkim firmy z sektora IT oraz tradycyjnie już BPO – mówią Artur Sutor, Partner i dyrektor Działu Reprezentacji Najemców Biurowych oraz Bartek Włodarski, Partner i dyrektor Działu Reprezentacji Najemców Biurowych oraz Klientów Korporacyjnych w firmie Cresa Polska.

Przede wszystkim, trzeba zaznaczyć, że obecnie w Warszawie mamy ponad 700 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej w budowie. To bardzo dużo. Dlatego sytuacja bardzo ograniczonej podaży jest przejściowa i przewidujemy, że w ciągu kilku najbliższych lat się unormuje. Budynki, o których mówię, czyli m.in. The Warsaw Hub, Mennica Legacy Tower, Generation Park oraz 310-metrowy wieżowiec Varso Tower, będą sukcesywnie oddawane na rynek już od końca 2019 roku. Zakończenie największych inwestycji rozkłada się na ok. trzy lata, a nowa powierzchnia będzie dostarczana co kilka miesięcy. Dlatego też jest duże prawdopodobieństwo, że rynek ją wchłonie, a pustostany znacząco nie urosną. Najwięcej biurowców powstaje na tzw. bliskiej Woli, powoli rozszerzając biznesowe centrum stolicy w stronę ulicy Towarowej i Ronda Daszyńskiego – mówi Artur Suto.

Bartek Włodarski dodaje, że Warszawa czeka na tę podaż, tym bardziej, że wielu najemców planuje ekspansję. Nie mogąc znaleźć gotowej powierzchni, często decydują się na przednajem w projektach będących w budowie. Powierzchni brakuje w Centrum, na Woli i w okolicach Dworca Gdańskiego. Więcej opcji można znaleźć na Służewcu – po latach utrudnień warszawski „Mordor” czekają zmiany. Planowane są tam: poprawa komunikacji, modernizacje oraz zmiana funkcji niektórych budynków na mieszkaniową i hotelową. To duża szansa dla tej lokalizacji na przyszłość – hotele i osiedla uatrakcyjnią to miejsce, a tym samym przyciągną nowych najemców biurowych.

 

Co czeka rynek w 2019 roku?
Bartek Włodarski prognozuje, że jeżeli wskaźniki makroekonomiczne utrzymają się na podobnym poziomie, jak w 2018 roku, to rynek biurowy nadal będzie rósł w dynamicznym, ale równym tempie. W regionach dalej będzie budowało się więcej niż w stolicy. Prym wiodą: Kraków z 240 tys. mkw. w budowie, Wrocław (176 mkw.) oraz Trójmiasto (125 mkw.). Otwarte pozostaje pytanie, ile z ogłoszonych inwestycji zostanie wstrzymanych ze względu na rosnące koszty budowy i mniejszą opłacalność inwestycji.