rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Parki logistyczne, hale i magazyny – polski rynek coraz bogatszy

samuel-zeller-14256-unsplash
Rynek magazynowy w naszym kraju bije rekordy. Ekspansja w tym segmencie rynku nieruchomości jest widoczna od kilku lat. Wzrasta nie tylko liczba nowych inwestycji magazynowych, ale także proekologiczna świadomość inwestorów, która znajduje swoje odzwierciedlenie w zastosowaniu nowoczesnych technologii.

Wzrost zapotrzebowania na nowoczesne powierzchnie magazynowe jest zauważalny od kilku ostatnich lat. Stale zwiększają się zasoby powierzchni magazynowych w całym kraju.

Nowoczesne hale i magazyny przyciągają duże firmy

Coraz więcej firm poszukuje nowoczesnych powierzchni magazynowych, w których będą mogły rozwijać swoje działalności. Dużą popularnością cieszą się parki logistyczne, hale i magazyny, które są dostosowywane pod indywidualne wymagania najemców bądź kupujących.

O ile rosnącego popytu nie da się nie zauważyć, o tyle stale rośnie także podaż na rynku magazynowym. Co to oznacza? Coraz większą konkurencję. Deweloperzy, aby zainteresować swoją ofertą najemców, wykorzystują coraz to nowsze rozwiązania technologiczne oraz proekologiczne. Do budowy używane są coraz lepsze jakościowo materiały budowlane, a ich konstrukcja jest projektowana w ten sposób, aby minimalizować koszty eksploatacji.

Jakimi cechami powinien się wyróżniać nowoczesny magazyn?

Najbardziej nowoczesne i funkcjonalne magazyny zaliczane są do klasy A. Spełniają one liczne, najbardziej wyśrubowane wymagania swoich najemców. Czym powinny się cechować parki logistyczne, aby zaliczyć je do klasy premium?
Bardzo istotnym kryterium, na które najemcy zwracają baczną uwagę przy wyborze magazynu, jest jego lokalizacja. Park logistyczny powinien znajdować się blisko autostrady lub głównych dróg ekspresowych. Bardzo dużą zaletą jest dojazd komunikacji miejskiej na teren parku logistycznego. Funkcjonalność to kolejna fundamentalna kwestia. Hala, magazyn czy kompleks logistyczny powinien posiadać przestronny parking oraz duże place manewrowe. Istotna jest także liczba doków. Istotnym atutem jest ponadto ogrodzenie terenu, całodobowa ochrona obiektu oraz monitoring.
Jeśli chodzi o wnętrze obiektu, to najemcy zwrócą z pewnością uwagę na wysokość oraz głębokość magazynu. Aby magazyn zaliczyć do klasy A, jego min. wysokość musi wynosić 10 metrów netto.
Bardzo ważna jest wentylacja budynku, oraz jego dobre naświetlenie. Kolejną niezmiernie ważną rzeczą jest obecność nowoczesnych systemów bezpieczeństwa. Energooszczędne rozwiązania, takie jak np. oświetlenie LED, to kolejna wartość dodana.
Wiele firm w miejscu, gdzie wynajmuje magazyn, urządza także swoją siedzibę lub oddział. Możliwość wydzielenia przestrzeni biurowej oraz socjalnej jest dla takich przedsiębiorców kluczowa.

hannes-egler-360942-unsplash

Inwestycje magazynowe największych graczy warte naśladowania

W Polsce przoduje kilku deweloperów specjalizujących się w budowaniu przodujących na rynku inwestycji, takich jak parki logistyczne, magazyny oraz hale produkcyjne. Poniżej przedstawiamy przykłady tego rodzaju inwestycji.

– MLP PRUSZKÓW II, inwestor: MLP Group
Park logistyczny MLP Pruszków II to duża inwestycja realizowana na działce o powierzchni 72 ha. Inwestycja powstała w rejonie Pruszkowa, na południowy zachód od Warszawy, w niewielkiej odległości od autostrady A2, która łączy Warszawę z Berlinem.
Ten nowoczesny obiekt komercyjny oferuje obecnie ponad 142 tys. metrów kw. powierzchni, docelowo zaś MLP Group planuje zwiększyć powierzchnię parku do 292 tys. metrów kw.
MLP Pruszków II to park logistyczny dedykowany celom magazynowym oraz lekkiej produkcji. Jest to nieruchomość klasy A, na którą składa się kilka nowoczesnych budynków. Firmy, które się tu wprowadzą, mogą liczyć na udogodnienia takie, jak: nośność posadzki na poziomie 6T/mkw., 10 m wysokości netto w pomieszczeniach, świetliki i klapy dymowe, system tryskaczy typu ESFR, ogrzewanie gazowe oraz  oświetlenie LED.
MLP Pruszków II posiada ponadto całodobową ochronę.

– Prologis Park Chorzów, inwestor: Prologis Polska
Prologis Park Chorzów to nowoczesne centrum dystrybucyjne zlokalizowane na Górnym Śląsku. Łączna powierzchnia, jaką oferuje park, wynosi ok. 251 tys. metrów kw. Udogodnieniem są trzy bramy wjazdowe prowadzące do obiektu.
Park logistyczny został wybudowany na zachodzie Katowic, dzięki czemu ma bardzo dobre połączenie z przebiegającą niedaleko autostradą A4. Zaledwie 15 km od centrum dystrybucyjnego znajduje się Węzeł Gliwice-Sośnica, który stanowi skrzyżowanie dwóch największych międzynarodowych korytarzy transportowych w Polsce – autostrady A4 Wschód-Zachód i A1 Północ-Południe.
Kompleks oferuje wielofunkcyjne powierzchnie magazynowe. Na terenie Prologis Park Chorzów znajdują się ponadto duże place manewrowe, miejsca parkingowe a także przystanki komunikacji miejskiej. Cały obiekt objęty jest całodobową ochroną.

– SEGRO Logistics Park Stryków, inwestor: SERGO
SEGRO Logistics Park Stryków to największy projekt Grupy SERGO, jaki powstał w Europie Środkowej. Inwestycja powstała na gruncie o powierzchni 87 ha. Obecnie ten nowoczesny park logistyczny oferuje ok. 230 tys. metrów kw., docelowo jednak powierzchni ma być niemal 400 tys. metrów kw. SEGRO Logistics Park Stryków oferuje nowoczesne powierzchnie magazynowe, produkcyjne oraz logistyczne w systemie cross-docking. Moduły dostępne są już od powierzchni 2,5 tys. metrów kw.
Najemcy mogą liczyć na nowoczesne rozwiązania oraz cechy budynków usprawniających prace, takie jak: wysokość pomieszczeń na poziomie 10 m netto, nośność posadzki 5 ton/metr kw., instalacja tryskaczowa w systemie ESFR, świetliki i klapy dymowe, doki przeładunkowe z elektrycznie sterowanymi rampami.
Inwestycja otrzymała ekologiczny certyfikat BREEAM.
Park logistyczny SEGRO Logistics Park Stryków posiada całodobową ochronę.

Wybór magazynu, hali lub parku logistycznego…

Wybór odpowiedniego magazynu nie jest dla przyszłego najemcy rzeczą prostą. Z tego właśnie powodu wielu przedsiębiorców korzysta z pomocy doradców nieruchomości, którzy pomogą w dokonaniu tego trudnego wyboru a także załatwią szereg formalności.
Każdy najemca poszukuje obiektu, który będzie odpowiadał profilowi jego działalności. O ile więc jedne firmy będą stawiać w stu procentach na nowoczesne i funkcjonale powierzchnie magazynowe, inne będą poszukiwać elastycznych crossdocków (magazyny przeładunkowe), magazynów z możliwością wydzielenia części biurowo-socjalnej, a pozostałe postawią na doskonałą lokalizację.
Oczywiście rosnąca oferta na rynku nieruchomości komercyjnych w sektorze magazynowym stale wzrasta, z tego względu coraz częściej najemcy mogą znaleźć obiekt, który spełni wszystkie bądź większość stawianych przez nich wymagań.

Wiele wskazuje na to, że podaż na rynku magazynowym w Polsce będzie sukcesywnie wzrastać. Popyt stale rośnie, w Polsce otwierają się kolejne przedsiębiorstwa, inne firmy rozrastają się i otwierają oddziały, toteż coraz więcej potencjalnych najemców pojawia się na rynku. Deweloperzy nie zwalniają więc tempa, odpowiadając na to zapotrzebowanie. Stale rosnący poziom obiektów magazynowych świadczy również o tym, że inwestorzy wsłuchują się w potrzeby najemców i starają się, aby budowane przez nich inwestycje na te potrzeby w pełni odpowiadały.

Autor:
Redakcja Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora