Informacje dnia

Pałace na sprzedaż – atrakcyjne nieruchomości o dużym potencjale, ale nie dla każdego

zamek
Zabytkowe nieruchomości cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród inwestorów. Pomimo, że są to obiekty o wyjątkowej architekturze, należy się liczyć z trudnościami, jakie niesie ze sobą inwestycja tego rodzaju.

Zakup pałacu czy zamku może być bardzo lukratywną inwestycją. We wnętrzu takiej nieruchomości może powstać oryginalny hotel lub centrum biznesowe. Niemniej należy się liczyć z trudnościami, jakie może nastręczać tego typu inwestycja biznesowa.

Przede wszystkim należy mieć na względzie, że inwestycja tego typu wiąże się z dużym kosztem. Ceny nieruchomości zabytkowych są zazwyczaj bardzo wysokie. Oczywiście mamy tu na myśli pałace i zamki w dobrej kondycji technicznej. Jeśli inwestor planuje zakup taniej nieruchomości, to w niskiej cenie może liczyć zazwyczaj na ruinę. Oczywiście nie oznacza to, że w pałace i zamki, które popadły w zły stan techniczny, nie należy inwestować. Wręcz przeciwnie – czasem zakup w niskiej cenie  zrujnowanej nieruchomości i wyremontowanie jej może okazać się bardziej opłacalne, niż zakup pałacu lub zamku nie wymagającego dużego nakładu finansowego na remonty.
W przypadku nieruchomości o charakterze zabytkowym lokalizacja nie odgrywa kluczowej kwestii, chociaż oczywiście dobrze, jeśli zamek lub pałac będzie zlokalizowany w miarę blisko większego miasta.
Poszukując idealnego obiektu inwestor powinien wcześniej wziąć pod uwagę, jaki charakter będzie chciał nadać obiektowi. Czy ma to być duży hotel zapewniający dodatkową rozrywkę (pole golfowe, baseny, atrakcje przy jeziorze, sporty wodne itp.), czy może bardziej duże centrum biznesowe, oferujące miejsca noclegowe dla pracowników oraz przestronne sale konferencyjne umożliwiające zorganizowanie dużego kongresu lub szkolenia. A może ma to być bardziej kameralny obiekt oferujący różnorodne, luksusowe i oryginalne komnaty apartamentowe.
Poza samym obiektem inwestor powinien zwrócić uwagę na teren przyległy do zamku czy pałacu. Często na terenie nieruchomości znajduje się historyczny park, lasek, niejednokrotnie nawet staw. Potencjał terenu przyległego do zamku stwarza wiele możliwości adaptacyjnych, które mogą stanowić wartość dodaną dla biznesu.
Zakup nieruchomości zabytkowej to mimo wszystko spore ryzyko inwestycyjne. Inwestor powinien zdawać sobie sprawę z wielu przeszkód, jakie mogą stanąć mu na drodze podczas renowacji obiektu. Rzeczywisty stan techniczny obiektu, który niejednokrotnie jest ciężki do oszacowania podczas zakupu, konieczność dostosowania się do zaleceń konserwator zabytków, jeśli obiekt jest objęty jego opieką, koszty eksploatacji i utrzymania tak dużej nieruchomości, to tylko niektóre rzeczy, które inwestor powinien mieć na uwadze. Dla osoby, która ma doświadczenie w zarządzaniu tego rodzaju obiektami jest oczywiste, że przy tego rodzaju inwestycjach należy mieć rezerwowe zaplecze finansowe na nieprzewidziane, i często spore wydatki.
cederic-x-21DP3hytVHw-unsplash
Oferty nieruchomości zabytkowych na sprzedaż
W ofercie pośredników nieruchomości znajduje się obecnie całkiem sporo ciekawych ofert sprzedaży pałaców i zamków. Prezentujemy kilka przykładowych ofert, jakie można znaleźć w jednej z czołowych agencji nieruchomości – WGN.

Pałac w Koninie, cena ofertowa: 900 000 PLN
Pałac o powierzchni 580 metrów kw. w centrum starego miasta Konin, położony przy rzece Warcie to inwestycja warta uwagi. Pałac powstał w 1892 roku w pobliżu zabudowań fabrycznych na działce o powierzchni 1800 metrów kw. W jego wnętrzu znajduje się 13 pokoi. W elewacji frontowej znajduje się wysunięty portyk, który wsparty jest na okazałych kolumnach. Wieńczy go trójkątny tympanon, nad którym umieszczono szczyt z rzeźbami aniołów. Na przełomie 2004 i 2005 roku pałac przeszedł kapitalny remont, m.in. założony został nowy kopertowy dach, wymienione zostały również stropy. Obok znajduje się budynek z czterema mieszkaniami, każde o powierzchni 54 metrów kw.
Nieruchomość położona jest przy północnym brzegu rzeki Warta, można ją podziwiać z nowego Bulwaru Nadwarciańskiego.
Pomimo wykonania generalnego remontu, obecnie nieruchomość wymaga dużego nakładu finansowego, jednak jest to obiekt o bardzo dużym potencjale inwestycyjnym. Cena nieruchomości jest stosunkowo niewysoka, co stanowi dodatkowy atut.

Pałac w Suliszewie, cena ofertowa: 1 300 000 PLN
Pałac w Suliszewie, w okolicy Drawska Pomorskiego, to atrakcyjny obiekt inwestycyjny. Nieruchomość położona jest wśród lasów i jezior. Ten niezwykły zespół pałacowo-parkowy pochodzi z XIX wieku. Budynek posadowiony jest na działce o kształcie nieregularnego wieloboku o powierzchni 7,43 ha.
W skład nieruchomości wchodzi:
– dwukondygnacyjny, podpiwniczony budynek o powierzchni 1066 metrów kw. (stylizowany na neogotycki zamek), który wpisany jest do rejestru zabytków;
– budynek pomocniczy (niepodpiwniczony) o powierzchni użytkowej 63,10 metrów kw.;
– zabytkowy park krajobrazowy z IXI wieku utrzymany w stylu angielskim.
Nieruchomość sprawdzi się doskonale jako ośrodek wypoczynkowy, wymaga jednak generalnego remontu.

Pałac w Radoszewnicy, cena ofertowa: 6 000 000 PLN
Pałac pochodzący z końca XVI wieku został zmodernizowany i rozbudowany w XIX wieku. Obiekt mieści się w Radoszewnicy niedaleko Częstochowy.
Pałac o powierzchni 940 metrów kw. jest po całkowitym remoncie. W jego wnętrzu znajdują się trzy okazałe sale bankietowe, które pomieszczą ponad 130 osób. Ponadto w pałacu znajdują się dwa apartamenty królewskie oraz sześć apartamentów z łazienkami. Ponadto w budynku mieszczą się m.in. dwa halle, jadalnie, sala kominkowa. Pałac posiada plan zbliżony do litery U, której ramiona tworzą dwa skrzydła boczne. Wejście główne ujęte zostało w charakterystyczny portal z czterema kolumnami. Od strony ogrodu podobny portal posiada też półkolisty, wsparty na kolumnach taras.
Dodatkowym atutem nieruchomości jest winiarnia umiejscowiona w piwnicy z XVI wieku ze sklepieniami kleinowskimi. Obiekt został wykończony najwyższej klasy materiałami wykończenia wnętrz i wyposażona w barokowe meble.
Ten atrakcyjny zespół pałacowo-parkowy posadowiony jest na działce o powierzchni 6,3 ha z dwoma stawami oraz dogodnym dostępem do rzeki Pilicy oraz parkiem w stylu angielskim.
Zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego obiekt wpisany jest do Gminnego Rejestru Zabytków.
Aktualnie obiekt funkcjonuje jako sala weselna, organizowane są tu również inne przyjęcia okolicznościowe. Nieruchomość odznacza się bardzo dobrą lokalizacją, położona jest w otoczeniu malowniczych kompleksów leśnych, rezerwatu oraz doliny rzeki Pilicy, co czyni ten pałąc naprawdę godnym uwagi pod kątem inwestycyjnym.

Pałac w Krągu, cena ofertowa: 23 000 000 PLN
W Krągu, okolicy Koszalina mieści się Zamek Rycerski pochodzący z 1494 roku o powierzchni 2 880 metrów kw. Do zamku przynależy także folwark oraz stajnia wybudowane w 1970 roku o powierzchni 750 metrów kw. Budynki posadowione są na działce o powierzchni 26 000 metrów kw. Dodatkowo do nieruchomości przynależy park oraz jezioro o powierzchni 18 000 metrów kw.
Zamek Rycerski z XV wieku położony jest 30 km na południe od Darłowa nad Morzem Bałtyckim jak również 40 km od Koszalina i Słupska. Obecnie obiekt funkcjonuje jako hotel. Komnaty zamkowe przygotowane są na goszczenie łącznie 120 osób. Znajdują się tutaj 4 pokoje jednoosobowe, 35 pokoi dwuosobowych oraz 11 komnat apartamentowych. Wnętrze pałacu pomimo nowoczesności swoim stylem zachowuje ducha XV wieku.
Wewnątrz zamku mieści się restauracja z wyjściem na duży taras, sala koncertowa, biblioteka, sala balowa oraz sala rycerska. Tuż przy Folwarku znajdują się: stadnina koni, miejsce na grillowanie lub ognisko, plac zabaw dla dzieci, plaża wraz z pomostem nad jeziorem, wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz wypożyczalnia rowerów turystycznych.
Ostatni generalny remont Zamku przeprowadzony został w 2006 roku, a Folwarku w 2011 roku. W chwili obecnej obiekt przynosi dochody i ma ugruntowaną pozycję na rynku.

Redakcja
Komercja24.pl