Gospodarka

Inwestorzy też dostają pomoc

By Made Wroclaw Legnicka 1

Nie tylko osoby kupujące mieszkania mogą liczyć na pomoc i działania specjalnie. Duże wsparcie dostają także nabywcy lokali inwestycyjnych, którzy korzystają z możliwości odliczenia podatku, pomocy doradców i wielowymiarowej opieki profesjonalnego operatora.

Nieruchomości to od lat jedna z najpewniejszych lokat kapitału. Rynek nie zareagował na sytuację niepewności tak szybko jak giełda, rynek surowców czy lokat bankowych. Obecna sytuacja pokazuje, że w portfelu warto mieć inwestycje odporne na kryzys, takie jak lokale inwestycyjne, które od kilku lat cieszą się coraz większym zainteresowaniem, nie tylko z tego powodu.

Doradzą, jak odzyskać podatek

Po pierwsze osoby zainteresowane tego rodzaju inwestycją mogą być objęte kompleksową opieką profesjonalnych doradców: kredytowego, podatkowego i księgowego. Ich doradztwo okazuje się bardzo korzystne, ponieważ wielu inwestorów nieprowadzących działalności gospodarczej nie wie, że po zakupie lokalu użytkowego można odliczyć 23% podatku VAT. – Taka możliwość sama w sobie jest ogromnym wsparciem, niedostępnym w przypadku zakupu mieszkania  – zauważa Michał Płoucha, dyrektor zarządzający w grupie BY MADE, realizującej we Wrocławiu aparthotel Legnicka 60C. Inni nie wiedzą, jak to zrobić lub po prostu wolą nie zajmować się tym sami.

W obecnej sytuacji kontakt z doradcami odbywa się zdalnie. ­Porady są udzielane telefonicznie. Po podpisaniu umowy przedwstępnej doradca udziela rad w kwestii możliwość i procedury uzyskania zwrotu podatku. Inwestorzy mogą liczyć także na pomoc w skompletowaniu dokumentów i w zarejestrowaniu się w urzędzie. W dodatku co miesiąc przypomina im się o wystawieniu faktury oraz o złożeniu deklaracji.

Wirtualny spacer po apartamencie

Po drugie zdalnie można nie tylko zasięgnąć porady ekspertów, lecz również obejrzeć apartament pokazowy podczas wideorozmowy z pracownikiem biura sprzedaży. Apartament jest w pełni wyposażony i wykończony w wysokim standardzie, który będzie modelem przy aranżacji pozostałych lokali. W aparthotelu Legnicka 60C zaplanowano łącznie 129 mikroapartamentów. Ich powierzchnie zaczynają się od 12,5 mkw. i kończą na 30,3 mkw.

Wykończenie i wyposażenie lokalu pod klucz to jedna z form pomocy oferowanych inwestorom przez dewelopera. – Inwestorzy to doceniają, ponieważ zwykle nie mają czasu się tym zajmować. Cieszą się, gdy kupują lokal gotowy do wynajęcia – dostrzega Michał Płoucha. Wbrew pozorom w mikroapartamencie znajduje się wszystko, czego potrzeba do wygodnego korzystania z niego. Dzięki mobilnym meblom przestrzeń jest wykorzystana optymalnie. Dodatkowo optycznie powiększa ją duże lustro. W strefie dziennej są m.in. miejsca do pracy i dwuosobowe łóżko, które zmienia się w kanapę, a w kuchni niezbędny sprzęt do przygotowywania posiłków. Na wyposażeniu jest także pralko-suszarka i klimatyzacja.

Zarządzanie wynajmem

Po trzecie formą wsparcia jest zarządzanie wynajmem, które po podpisaniu stosownej umowy leży w gestii operatora. W takim przypadku inwestorzy nie muszą szukać najemców samodzielnie i zapewniają sobie roczną stopę zwrotu na stałym, wysokim poziomie. To daje inwestorom szereg korzyści: przede wszystkim pewność stałego dochodu oraz oszczędność czasu.

Z kolei w kwestii samodzielnego zarządzania wynajmem pomocny jest duży potencjał miejsca, w którym powstanie aparthotel, oraz elastyczność czasu wynajmu mikroapartamentów – na długi, średni lub krótki termin. Duże możliwości wynajmu daje położenie niedaleko centrum z dobrym dojazdem do innych części miasta, a także sąsiedztwo biurowców, uczelni wyższych, sklepów, galerii handlowej czy restauracji. – Nasza lokalizacja poszerza grupy potencjalnych najemców. Mikroapartament w takim miejscu można wynająć praktycznie na dowolny termin, co jest dużym plusem, który daje przewagę także w czasie, gdy na rynku panuje niepewność.

Dedykowana księgowa

Po czwarte jest jeszcze alternatywa dla doradców – możliwość skorzystania z usług osobistej księgowej, która zajmie się całą procedurą ewentualnego zwrotu podatku VAT oraz rozliczeniami podatkowymi przychodów z tytułu wynajmu lokalu. – W ramach niewielkiego abonamentu miesięcznego dedykowany księgowy zajmuje się wszelkimi formalnościami, związanymi z rozliczeniem przychodów i kosztów wynajmu – wyjaśnia Michał Płoucha.

Budowa kameralnego aparthotelu Legnicka 60C powinna zakończyć się w czwartym kwartale 2021 roku. Oprócz mikroapartamentów w budynku zaplanowano miejsce na kawiarnię lub restaurację, recepcję ze strefą co-workingu oraz taras na dachu. Przed obiektem znajdą się miejsca postojowe dla samochodów i rowerów. Projekt architektoniczny wykonała renomowana wrocławska pracownia AP Szczepaniak.

Źródło: Grupa BY MADE.