Informacje dnia

Historyczny dworzec w Prabutach – inwestycja nabiera rozpędu

Dworzec Prabuty - wizualizacja zewnętrzna od strony placu

Prace rozbiórkowe, konstrukcyjne oraz renowacja elewacji – to tylko niektóre z robót prowadzonych obecnie przy przebudowie dworca w Prabutach. Historyczny obiekt odzyskuje dawny blask.

Przebudowa dworca w Prabutach rozpoczęła się w styczniu tego roku. Na placu budowy w dużej mierze zostały już zakończone prace rozbiórkowe. Obecnie wykonawca prowadzi roboty, które umożliwią przeprowadzenie dalszych prac konstrukcyjnych związanych z wymianą więźby dachowej. Rozpoczęła się również renowacja elewacji dworca. Odzyska ona oryginalny wygląd, a odnowieniu zostaną poddane również znajdujące się na niej detale architektoniczne, w tym charakterystyczna, znajdująca się nad wejściem do dworca od strony miasta, wieżyczka. Na niej zaprojektowano charakterystyczny zegar kolejowy. Całość budynku zyska również nową iluminację.

– Dworzec w Prabutach to kolejna inwestycja realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. W całej Polsce dworce kolejowe odzyskują swój blask. Epidemia nie wstrzymuje polskich budów. Jesteśmy zdeterminowani, aby prowadzić inwestycje, które są drogą do celu, jakim jest bezpieczna, komfortowa i przewidywalna polska kolej – mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

– Przebudowa dworca w Prabutach to jeden z dwudziestu dwóch projektów realizowanych w województwie pomorskim, w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Wartość inwestycji to 13 mln zł. Planowany termin jej zakończenia to połowa 2021 roku. Jest ona finansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko – mówi Małgorzata Zielińska, członek zarządu PKP S.A.

 

Dworzec w Prabutach jest obiektem objętym ochroną konserwatorską, został wybudowany w latach 20. XX wieku, w wyniku przebudowy historycznego dworca z 1876 roku. Wykonawcą prac budowlanych jest firma A-Projekt sp. z o.o.