rynek terenów inwestycyjnych na sprzedaż

Gospodarstw rolnych na sprzedaż jest niewiele? Inwestorzy budują portfele gruntów

ziemia
Rynek gospodarstw rolnych jest w Polsce zróżnicowany. Wprawdzie dostęp do ofert nieruchomości gruntowych przeznaczonych do sprzedaży jest duży, jednak nie wszystkie one są atrakcyjne z punktu widzenia inwestorów. Z tego względu niejednokrotnie decydują się oni na zakup działek „na zapas”, czyli pod przyszłe projekty, które nie są jeszcze zaplanowane do realizacji.

Spis treści:
Budowanie portfela działek wciąż jest na TOP-ie?
Przekształcenie gruntu rolnego na działkę budowlaną
Jakie działki rolne dostępne są obecnie w sprzedaży?
Gospodarstwa rolne godne uwagi inwestorów

 

Gospodarstwa rolne w Polsce

Gospodarstwa rolne na sprzedaż w Polsce stanowią spory kawałek tego segmentu rynku nieruchomości. Jednak tylko niektóre oferty stanowią prawdziwy wabik na inwestorów. Często tym, co ich przyciąga do konkretnych terenów, jest na przykład lokalizacja gruntu na mapie. Atutem jest często bliskość dużych aglomeracji miejskich. Oczywiście istotną rolę odgrywa także cena działek, które są przeznaczone do sprzedaży. Nie można jednak powiedzieć, aby to kryterium grało pierwsze skrzypce przy wyborze. Z racji tego, że tych naprawdę atrakcyjnych działek na sprzedaż nie jest aż tak wiele, inwestorzy starają się bacznie śledzić rynek. Dzięki temu, kiedy nadarzy się okazja inwestycyjna, będą oni mogli szybko złożyć ofertę nabycia danego gruntu.

Budowanie portfela działek wciąż jest na TOP-ie?

Czy kupowanie działek na zapas wciąż jest popularne wśród inwestorów? Zdecydowanie nie ustają oni w poszukiwaniach idealnych terenów pod realizację swoich przyszłych projektów. Kiedy na rynek do sprzedaży trafi atrakcyjny grunt, deweloperzy i inwestorzy, którym odpowiadają wszystkie parametry danej działki, mogą szybko złożyć ofertę nabycia. Tym sposobem zyskają działkę, którą będą mogli wykorzystać pod przyszłe inwestycje. W sytuacji, kiedy zakupiony teren nie przyda się jednak inwestorowi, może on po prostu wystawić go na sprzedaż. Często wartość gruntów rośnie z czasem, więc jest szansa, że przy sprzedaży inwestor nie tylko odzyska zainwestowany w nabycie nieruchomości kapitał finansowy, ale dodatkowo zarobi na transakcji zbycia.

Przekształcenie gruntu rolnego na działkę budowlaną

Procedura przekształcenia działki z rolnej na budowlaną wymaga procedur. Przede wszystkim właściciel terenu musi zmienić przeznaczenie gruntu. W tej sytuacji istotną rolę odgrywa Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z 27 marca 2003 roku. Działkę należy także wyłączyć z produkcji rolnej. Oznacza to, że trzeba ten grunt odrolnić.
Kolejną kwestią, na którą inwestor planujący zakup gruntu rolnego musi zwrócić uwagę, jest jej przeznaczenie. Należy zweryfikować, czy przedmiotowy grunt objęty jest MPZP, czyli Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Klasyfikacja gruntów jest istotna w kwestii czasu trwania procedur itp. Inwestor będzie musiał wystąpić o zmianę przeznaczenia. W tym celu musi on uzyskać decyzję o warunkach zabudowy.

Jakie działki rolne dostępne są obecnie w sprzedaży?

Inwestorzy, którzy planują zakup gruntu rolnego, powinni bacznie śledzić rynek, aby atrakcyjne oferty nie uciekły im sprzed nosa. Jakie nieruchomości gruntowe są obecnie dostępne w sprzedaży? Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej bieżącej ofercie rynkowej. Poniżej prezentujemy przykładowe nieruchomości z segmentu gruntów rolnych, jakie obecnie dostępne są w sprzedaży. Poniższe przykłady pochodzą z bazy ofert biur WGN.

WGN Piotrków Trybunalski jest wyłącznym agentem sprzedaży gospodarstwa rolnego, które usytuowane jest w miejscowości Piotrków Trybunalski przy ulicy Świerczowskiej. Grunt ma powierzchnię 5075 metrów kwadratowych. Na terenie działki znajduje się kompleks budynków wielofunkcyjnych, których łączna powierzchnia wynosi 350 metrów kwadratowych. Są to 4 budynki o przeznaczeniu mieszkalnym, gospodarczym lub garażowym. Działka wyposażona jest w media: wodę, energię i kanalizację. Teren jest ogrodzony. Cena ofertowa przedmiotowej nieruchomości wynosi 850 000 złotych, co daje 2 429 złotych za metr kwadratowy.

WGN Kwidzyn jest wyłącznym agentem sprzedaży gospodarstwa rolnego, które zlokalizowane jest w miejscowości Gniew Opalenie w powiecie tczewskim. Na terenie posesji znajdują się 3 budynki. Pierwszym z nich jest budynek mieszkalny o powierzchni około 240 metrów kwadratowych. Ponadto dostępne są 2 budynki gospodarcze, z czego jeden ma powierzchnię około 500 metrów kwadratowych, natomiast drugi około 150 metrów kwadratowych. Działka, na której znajdują się zabudowania, ma powierzchnię 20130 metrów kwadratowych. Stan prawny działki to pełna własność. Budynki wymagają remontu. Cena ofertowa nieruchomości wynosi 999 000 złotych, co daje 4 163 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.

WGN Piotrków Trybunalski jest wyłącznym agentem sprzedaży działki rolnej, która położona jest w miejscowości Kłudzice w gminie Sulejów. Na terenie gruntu znajdują się zabudowania gospodarcze i budynek o charakterze mieszkalnym. Dojazd do posesji zapewniony jest drogą asfaltową. Teren nie jest objęty MPZP, tj. Miejscowym, Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Teren ma powierzchnię 3000 metrów kwadratowych. Stan prawny działki to pełna własność. Cena ofertowa nieruchomości wynosi 395 000 złotych, co daje 983 złote za metr kwadratowy nieruchomości.

WGN Lublin jest wyłącznym agentem sprzedaży gospodarstwa rolnego, które położone jest w miejscowości Barki. Przedmiotowy grunt ma powierzchnię 18069 metrów kwadratowych. Na terenie posesji zlokalizowany jest budynek mieszkalny o powierzchni 90 metrów kwadratowych. Stan prawny działki to pełna własność. Cena ofertowa przedmiotowej nieruchomości wynosi 390 000 złotych, co daje 4 333 złotych za metr kwadratowy.

WGN Leszno jest wyłącznym agentem sprzedaży nieruchomości, która zlokalizowana jest w miejscowości Bełcz Górny. Gospodarstwo rolne na sprzedaż ma powierzchnię 5500 metrów kwadratowych. Stan prawny działki to pełna własność. Na terenie posesji znajduje się budynek o charakterze mieszkalnym. Jego powierzchnia wynosi 100 metrów kwadratowych. Poza domem na terenie działki posadowione są również budynki gospodarcze. Cena ofertowa nieruchomości wynosi 130 000 złotych, co daje 1 300 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.

Gospodarstwa rolne godne uwagi inwestorów

Liczba atrakcyjnych terenów budowlanych jest dla inwestorów i deweloperów ograniczona. Stale poszukują oni nowych rozwiązań, aby pozyskać dobrze zlokalizowane grunty pod planowane przez siebie inwestycje biznesowe. Nabycie gruntu rolnego może stanowić dobrą alternatywę dla tradycyjnych działek budowlanych. Gruntów rolnych na polskim rynku jest wciąż stosunkowo dużo. Inwestorzy mogą pokusić się o odrolnienie działek, aby w ten sposób zyskać teren idealny pod realizację zaplanowanej nieruchomości inwestycyjnej. Istotne jest jednak, aby każdorazowo weryfikować dokładnie wszelkie kwestie formalne związane z gruntem. Pod uwagę należy brać zapisy w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Często na działkach rolnych znajdują się zabudowania. Czasem są to domy mieszkalne, czasami wyłącznie budynki gospodarcze. Warto sprawdzić ich stan techniczny i zweryfikować, czy konieczna będzie rozbiórka, czy może da się je zaadaptować pod własne cele inwestycyjne.

Redakcja
Komercja24.pl