Informacje dnia

Gdańsk Główny z dworcem tymczasowym

Wizualizacja dworzec Gdańsk Główny
W dniu 22 marca obsługa podróżnych zostanie przeniesiona z modernizowanego budynku dworca Gdańsk Główny na dworzec tymczasowy. Jest to konieczne ze względu na rozpoczęcie kolejnego etapu inwestycji.

Przeniesienie obsługi podróżnych z przebudowywanego budynku dworca Gdańsk Główny do dworca tymczasowego oraz zmiana organizacji ruchu pieszych planowana jest w najbliższy weekend, w nocy z 21 na 22 marca. Takie rozwiązanie pozwoli  zminimalizować utrudnienia wynikające z koniecznych do wdrożenia zmian. Przewiduje się, że dworzec tymczasowy będzie gotowy na przyjęcie pierwszych podróżnych od godziny 6 rano. W momencie jego uruchomienia zmianie ulegnie organizacja ruchu oraz nastąpi zamknięcie budynku głównego dworca.

Na dworcu tymczasowym o powierzchni około 450 mkw., zbudowanym z kontenerów, podróżni znajdą kasy biletowe, biletomaty, hol połączony z poczekalnią oraz ogólnodostępne toalety, w tym również dla osób z niepełnosprawnościami. W obiekcie zlokalizowano także bankomat, przechowalnię bagażu oraz placówkę Poczty Polskiej. Na dworcu tymczasowym zamontowano tablice, na których będą wyświetlane informacje o przyjazdach i odjazdach  pociągów oraz system zapowiedzi głosowych. Dworzec wyposażono również w wentylację i klimatyzację, a także zabezpieczenia związane z ochroną przeciwpożarową. Obiekt jest zaprojektowany i wykonany z uwzględnieniem zasad dostępności dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Uruchomienie dworca tymczasowego i wynikająca z niego zmiana organizacji ruchu podróżnych jest spowodowana rozszerzeniem frontu robót, które muszą objąć cały budynek główny gdańskiego dworca w celu sprawnego przeprowadzenia kolejnych etapów inwestycji. Obecnie na placu budowy prowadzone są prace rozbiórkowo-wyburzeniowe wewnątrz budynku, izolacyjne oraz zewnętrzne roboty sieciowe sanitarne i elektryczne.

Obsługa podróżnych będzie odbywała się na dworcu tymczasowym do momentu zakończenia przebudowy dworca Gdańsk Główny. Przewidywany termin udostępnienia dworca Gdańsk Główny po przebudowie to koniec 2021 roku.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora