komentarze, opinie, gospodarka

Dom czy mieszkanie? Charakterystyka i symulacje kosztów

chastity-cortijo-604616-unsplash
Kupić komfortowe mieszkanie, czy może przestronny dom? Podjęcie takiej decyzji to wielki kłopot dla wielu Polaków, którzy stoją przed zakupem własnej nieruchomości. Muszą oni bowiem przeanalizować szereg zalet oraz wad zarówno mieszkań, jak i domów.

Jakie rozwiązanie jest bardziej korzystne? Kupić mieszkanie czy może dom? Postawić przede wszystkim na koszty czy komfort? Niestety nie ma na te pytania jednoznacznej odpowiedzi. Zarówno domy jak i mieszkania mają swoje zalety oraz wady. Należy również pamiętać o indywidualnych preferencjach kupujących.
Podjęcie wyboru co do idealnej nieruchomości nie jest łatwe, ponieważ każdy kupujący ustala dla siebie inne priorytety. Ponadto czynnikiem bardzo często branym pod uwagę przy wyborze nieruchomości jest jej cena. Nie zawsze jednak zakup domu wiąże się z większymi wydatkami, niż zakup mieszkania. Bardzo dużo zależy od lokalizacji, stanu technicznego nieruchomości oraz jej powierzchni oraz standardu wykończenia.

Mieszkania od dewelopera na sprzedaż oraz mieszkania używane na sprzedaż

Spora część kupujących uważa zakup mieszkania za o wiele bardziej rozsądny, niż zakup domu. Często wyznacznikiem jest cena, chociaż nie zawsze jest to decydujące kryterium. Warto zatem przybliżyć, jak plasują się obecnie ceny mieszkań na polskim rynku.
Za mieszkanie dwupokojowe w Warszawie trzeba zapłacić około 9 tys. złotych od metra kwadratowego, co w przypadku mieszkania o powierzchni 50 metrów kwadratowych da nam cenę 450 tys. złotych. W przypadku Torunia za mieszkanie dwupokojowe średnio zapłacimy około 5 tys. złotych za metr kwadratowy, co w przypadku mieszkania o powierzchni 50 metrów kwadratowych da nam cenę 250 tys. złotych.

Jeśli chodzi o mieszkania w Polsce, to inwestycje wyrastają jak grzyby po deszczu. Deweloperzy nie zwalniają tempa zarówno w dużych aglomeracjach miejskich, jak i w mniejszych miejscowościach. Kupujący, niezależnie od tego, gdzie mieszkają, mają więc często duży wachlarz wyboru.
W dalszym ciągu największą popularnością cieszą się mieszkania 2-pokojowe o powierzchni pomiędzy 50 a 60 metrów kw. Niemniej jednak z roku na rok wzrasta zainteresowanie większymi, 3-pokojowymi mieszkaniami. Maleje za to sprzedaż kawalerek (chociaż zainteresowanie nimi i tak jest stosunkowo duże), ponieważ wieku Polaków woli dołożyć do 2 pokoi, niż decydować się na zakup mało rozkładowej kawalerki.

Deweloperzy często robią promocje, w których mieszkania położone na parterze lub poddaszu sprzedawane są w niższych cenach za metr kw., niż pozostałe mieszkania w takiej inwestycji. Promocja taka ma oczywiście swój powód – mieszkania na parterze oraz mieszkania na poddaszu cieszą się nieco mniejsza popularnością, niż mieszkania na pozostałych, wewnętrznych kondygnacjach.

W przypadku chęci zakupu mieszkania na poddaszu, zarzuca się im duże nasłonecznienie, z którym ciężko poradzić sobie w upalne, letnie dni. Ponadto lokatorzy narażeni są najbardziej na skutki niszczenia dachu, które objawiają się zalewaniem mieszkania w deszczowe dni. Ponadto, nawet jeżeli w budynku zamontowana jest winda, kupujący boją się ryzykować wizji wnoszenia zakupów czy wózka na ostatnie piętro. Również osoby starsze niechętnie decydują się na zakup mieszkania na wyższych piętrach. Jak bowiem wiadomo, windom zdarzają się awarie. Wiele osób bierze to kryterium pod uwagę.

W przypadku mieszkań na parterze sprawa wygląda zupełnie odwrotnie. Mieszkańcy lokalu mieszkaniowego położonego na parterze nie muszą się wprawdzie obawiać dziur w dachu ani zepsucia windy, jednak mają szereg innych obaw. Pierwszą z nich jest mniejsze poczucie bezpieczeństwa. Istnieje bowiem obawa, że np. złodziej będzie mógł podjąć próbę włamania się do naszego mieszkania, wdrapując się na balkon. Ponadto poczucie prywatności jest w parterowych mieszkaniach bardzo niskie. Często osoby idące chodnikiem mogą zaglądać nam w okna, hałasy z otoczenia są również bardziej dokuczliwe, np. wjeżdżające na parking samochody lub dzieci bawiące się na placu zabaw przed blokiem.

Zarówno w przypadku mieszkań na poddaszu jak i tych na parterze, nie należy ich jednak wykluczać. Posiadają one bowiem szereg zalet, w tym atrakcyjniejszą cenę, która jest ważnym kryterium wyboru dla wielu osób.

Mieszkania w blokach z wielkiej płyty na sprzedaż

Mieszkania z rynku wtórnego nie ustępują tym w stanie deweloperskim. W dalszym ciągu mieszkania te – często są to mieszkania z wielkiej płyty – są chętnie kupowane. Ich niewątpliwą zaletą jest dobra lokalizacja. Nowe inwestycje, ze względu na stale zmniejszającą się dostępnością gruntów budowlanych, powstają coraz częściej na obrzeżach miast. Tutaj więc mieszkania używane przodują. Dodatkowym ich atutem jest niejednokrotnie bogata infrastruktura, o którą niegdyś bardzo dbano. W najbliższej okolicy bloków znajdują się sklepy, usługi, szkoły, przedszkola, przystanki komunikacji miejskiej, przychodnie itp. Budynki te są coraz częściej poddawane renowacjom, dzięki czemu zyskują nowy, świeży wygląd. Z racji dużej ilości pięter, w blokach znajdują się również windy.

Jeśli chodzi o wady, to często odstrasza obecność zsypów, które wciąż można spotkać. Powodują one pojawianie się w mieszkaniach insektów, których ciężko się pozbyć. Mieszkaniom zarzucić można ponadto szereg wad technicznych. Dawniej bloki, które powstawały w pośpiechu, były wykańczane dość mało starannie. Standardem są więc np. krzywe ściany. Konieczność wymiany instalacji to również często spotykany problem. Wspomniane wcześniej windy, z racji swojego wieku, często mają awarie i wymagają częstych konserwacji.

Luksusowe apartamenty na sprzedaż

Ekskluzywnych apartamentów jest na rynku stosunkowo niewiele. Często miano to przypisuje się mieszkaniom z rynku deweloperskiego, nawet o metrażu 50-60 metrów kw. Wszystko to, aby zwiększyć atrakcyjność takich mieszkań w oczach kupujących.

Prawdziwych apartamentów nie jest na rynku dużo – to luksusowo wykończone mieszkania o powierzchni ponad 100 metrów kw., znajdujące się w eleganckich i prestiżowych częściach aglomeracji miejskich. Często znajdują się w sztandarowych inwestycjach komercyjnych, np. wieżowcach. Coraz częściej luksusowe apartamentowce buduje się razem z centrami handlowymi, dzięki czemu ich mieszkańcy mają szybki i łatwy dostęp do sklepów oraz usług. Jest to wartościową cechą dodaną, która zwiększa atrakcyjność tego typu luksusowych mieszkań.

Aby jednak stać się właścicielem luksusowego apartamentu, niejednokrotnie należy liczyć się w wydatkiem dużo większym, niż w przypadku zakupu domu. Wysoki standard inwestycji apartamentowych idzie bowiem w parze z równie wysoką ceną za metr kw.
Apartamentów w Polsce przybywa jednak z roku na rok, co pozwala na stwierdzenie, że Polacy coraz częściej mogą pozwolić sobie na zakup tak drogich mieszkań.

Mieszkania w kamienicach na sprzedaż

Kamienice przyciągają osoby, którym marzy się mieszkanie w wyjątkowym miejscu, tzw. „mieszkaniu z duszą”. Kamienice charakteryzują się nie tylko dobrą lokalizacją, ale również niestandardowym budownictwem. Duże, wysokie okna oraz wysokie sufity sprawiają, że mieszkanie zyskuje większej przestrzenności i jest lepiej nasłonecznione. Wielu mieszkańców kamienic pokochało je za detale, przywołujące dawne czasy. Sztukaterie, drewniane schody, bogato zdobione elewacje – to tylko przykłady rzeczy, jakie wprawiają mieszkańców kamienic w zachwyt.
Jeśli chodzi o wady, to często stan techniczny budynków pozostawia wiele do życzenia. Odrestaurowanych kamienic, w stosunku do tych niszczejących, jest w dalszym ciągu niewiele. Kolejny problem może wyjść na jaw przy próbie dokonania gruntownego remontu, w tym wymiany podłóg czy chęci wymiany okiem oraz drzwi. Często kamienice znajdują się na liście zabytków i na wszelkie zmiany zgodę wyrazić musi konserwator zabytków. Czasami uniemożliwia on dokonanie remontu, a czasem wyraża zgodę, jednak wymiana np. okien wiąże się z dużymi kosztami, gdyż muszą być to okna drewniane, odwzorowujące pierwowzór. Zamieszkanie w kamienicy może więc przysporzyć pewnych problemów oraz większych kosztów.

Mieszkania typu loft na sprzedaż

Na terenie naszego kraju coraz większą popularność zdobywają lofty. Czasami są to inwestycje typowo loftowe, czasami do sprzedaży trafiają mieszkania stylizowane na lofty. Jeśli chodzi o prawdziwe lofty, to są to mieszkania tworzone w dawnych fabrykach, zakładach itp. W Polsce inwestycje takie doczekały się realizacji w historycznym młynie, magazynie przemysłowym czy starej drukarni. Mieszkania te odznaczają się surowym, typowo przemysłowym charakterem. Ich unikatową cechą jest łączenie nowoczesności z kawałkiem historii, np. poprzez pozostawienie oryginalnych okuć, ceglanych ścian czy przemysłowych schodów. Mieszkania takie cechują ponadto wysokie stropy i duże, otwarte przestrzenie. To inwestycje idealne dla koneserów lubujących się w unikatowych nieruchomościach.
Poza typowymi loftami, w większych polskich miastach powstają również inwestycje stylizowane na lofty. Deweloperzy starają się upodobnić oferowane w ramach takich inwestycji mieszkania do tych loftowych, stosując do wykończenia cegłę, metal i szkło. Tworzą surowe a zarazem bardzo przytulne wnętrza mieszkań, które wielu kupującym przypadają do gustu.

Wraz z oryginalnością rośnie często również cena nieruchomości. Ceny loftów są niejednokrotnie wysokie, zatem – podobnie, jak w przypadku luksusowych apartamentów – nie każdy może pozwolić sobie na ich zakup.

Rynek domów na sprzedaż w Polsce

Zakup własnego domu często wiąże się ze znacznie większymi kosztami, niż zakup mieszkania. O ile jednak koszt takiej inwestycji jest wyższy, o tyle cena za metr kwadratowy jest często o wiele bardziej atrakcyjna. Dla przykładu, za dom o powierzchni około 150-200 metrów kwadratowych w Warszawie trzeba wydać około 2 mln złotych, zaś w Toruniu około 800 tys. złotych. Rozbieżność cenowa na mapie Polski jest oczywiście bardzo duża. Cena zależy również od stanu nieruchomości oraz jej ewentualnego wyposażenia.

Mówiąc o domach na sprzedaż, należy również podjąć szereg decyzji, które zaważą nie tylko na końcowej cenie, ale również komforcie po zamieszkaniu. Należy zdecydować się, czy poszukujemy domu wolnostojącego, czy może bardziej interesuje nas dom w zabudowie bliźniaczej. Kolejną kwestią jest powierzchnia domu – czy wybrać taki do 100 metrów kw., czy może postawić na zdecydowanie większy, np. 200 – 250 metrowy dom. Kiedy oszacujemy już, jaki metraż będzie dla nas optymalny, musimy podjąć kolejną decyzję – dom parterowy, czy może dom piętrowy? Czy interesuje nas nieruchomość z dużą działką, na której będziemy mogli wypoczywać i organizować grille, czy może dużo bardziej atrakcyjny będzie dla nas dom z tarasem i niewielką przestrzenią zieloną?
Następnie należy określić, czy dom miałby się znajdować bliżej centrum miasta, czy może bardziej na jego obrzeżach.
Kryteriów wyboru jest naprawdę wiele. Przed kupującymi stoi tak naprawdę szereg trudnych wyborów i ważnych decyzji, których podjęcie będzie skutkowało wyborem idealnego domu.

Domy wolnostojące na sprzedaż

Zakup własnego domu wolnostojącego to marzenie większości Polaków. Jak każda nieruchomość, również w przypadku domów wolnostojących możemy mówić zarówno o zaletach, jak i również wadach.
Jeśli chodzi o zalety domów wolnostojących, to największą z nich jest oczywiście intymność. Domy wolnostojące są komfortowe, dają poczucie bezpieczeństwa i niezależności. Mieszkańcy nie muszą zwracać uwagi na sąsiadów, którzy są za ścianą. Brak sąsiada oznacza także, że w przypadku konieczności dokonywania remontów czy drobnych napraw, sami decydujemy, jakie materiały budowlane zostaną użyte i w jakim terminie. Jeśli uznamy, że jakaś naprawa nie jest konieczna, lub może zostać odroczona w czasie, również podejmujemy taką decyzję samodzielnie. Wiele osób uważa pełną decyzyjność za duży atut, jednak są oczywiście osoby, dla których taki model nie będzie odpowiedni. Trzeba się bowiem liczyć z faktem nie tylko samodzielnego podejmowania wszelkich decyzji, ale i pokrycia kosztów renowacji wyłącznie z własnego portfela.
Domy wolnostojące mają jednak również swoje wady. Wiele osób zarzuca im budowanie izolacji ze społeczeństwa. Faktem jest, że osoby mieszkające w domach wydają się niejednokrotnie bardziej samotne, niż osoby, które mieszkają w blokach, gdzie budowanie relacji międzysąsiedzkich jest niezwykle istotne. Dużym zarzutem pod kątem domów wolnostojących są również wysokie koszty, związane głównie z budową takiej nieruchomości, a co za tym idzie, jej ceną zakupu. Na budowę domu wolnostojącego potrzeba ponadto większej działki, niż w przypadku na przykład domów stawianych w zabudowie szeregowej.
Obecnie mniejsza jest również oferta tego rodzaju nieruchomości. Deweloperzy stawiają na możliwie największe zyski, zaś w porównaniu do budowy szeregówek, wybudowanie jednego domu wolnostojącego jest z pewnością o wiele mniej opłacalną inwestycją. Z tego względu znalezienie idealnego, wybudowanego już domu jest dla kupującego często bardzo trudne. Może on oczywiście samodzielnie kupić działkę i podjąć się budowy wymarzonego domu w oparciu o wybrany projekt, jednak inwestycja tego rodzaju pochłania znacznie więcej czasu, zasobów energii a często i pieniędzy.

Domy w zabudowie bliźniaczej na sprzedaż

Ten rodzaj zabudowy cechuje się sporą popularnością wśród kupujących. Domy w zabudowie bliźniaczej stanowią dobrą alternatywę pomiędzy domami wolnostojącymi, a domami w zabudowie szeregowej. Kupujący będzie wprawdzie posiadał sąsiada, ale tylko jednego. Plusem będzie w takim układzie możliwość wspólnego finansowania napraw, np. dachu lub drogi przed domem. Ponadto nieruchomości tego typu jest na rynku stosunkowo więcej, niż domów wolnostojących na sprzedaż. Cena za domy w zabudowie bliźniaczej jest też zazwyczaj bardziej atrakcyjna.
Wadą w przypadku domów w zabudowie bliźniaczej jest oczywiście obecność sąsiada, co w sytuacji, gdy obie strony nie przypadną sobie do gustu, może okazać się bardzo dokuczliwe.

Domy w zabudowie szeregowej na sprzedaż

Popularnie zwane „szeregówki” to obecnie bardzo popularna forma budownictwa mieszkaniowego. Deweloperzy lubią budować tego rodzaju domy, ponieważ mają z nich stosunkowo wysoki zwrot inwestycyjny. Kupujący również chętnie decydują się na zakup domów w zabudowie szeregowej, ponieważ odznaczają się one na rynku domów atrakcyjną ceną. Zaliczyć to należy niewątpliwie do zalet tego typu domów. Kolejna zaleta to stosunkowo duża dostępność na rynku domów w zabudowie szeregowej – kupujący mają więc duży wachlarz wyboru. Obecność sąsiedztwa to dla niektórych zaleta, dla innych wada. Coraz częściej obserwuje się jednak, że w przypadku tego rodzaju inwestycji na jedno „osiedle” domów w zabudowie szeregowej wprowadzają się osoby o zbliżonym wieku, statusie rodzinnym itp. Dzięki tym łączącym ich cechom, szybko nawiązują się bliskie, pozytywne relacje międzysąsiedzkie.
Wadą domów w zabudowie szeregowej będzie z pewnością mniejszych rozmiarów działka (która sąsiaduje dodatkowo z działkami innych sąsiadów) i mniejsze poczucie prywatności, co przekłada się na mniejszy komfort.

Domy do remontu na sprzedaż

Każdy rodzaj domu ma swoje plusy i minusy. Istnieje jednak alternatywne rozwiązanie. Na rynku dostępne są bowiem także domy do generalnego remontu. Warto pochylić się nad takim rozwiązaniem, ponieważ ma ono szereg korzyści. Oczywiście wady są w takim przypadku oczywiste – dom wymagający dużych nakładów finansów i pracy, aby przywrócić mu pierwotny stan. Inwestycja tego rodzaju z pewnością pochłonie dużo czasu prywatnego. Kupujący będzie musiał nadzorować proces renowacji, a często także sam będzie w nim uczestniczył. Obawy może budzić stan techniczny i utajone wady konstrukcyjne lub techniczne. Jeśli jednak zadbamy zawczasu o sprawdzenie wszystkiego, taka inwestycja może pozwolić zaoszczędzić nam sporo pieniędzy. Dodatkowo będziemy mieli możliwość urządzenia domu po swojemu, wykończenia go według własnego gustu i za pomocą materiałów, które przypadną nad do gustu.

Zatem… kupić dom, czy mieszkanie?

Wybór pomiędzy zakupem mieszkania a zakupem domu nie jest rzeczą łatwą, o czym wspominaliśmy już na wstępie tego artykułu. Przed kupującymi stoi szereg ważnych decyzji, od których zależy zarówno ich komfort mieszkaniowy, jak również materialny.
Zarówno mieszkania jak i domy mają swoje zalety i wady. Bardzo dużo zależy w gruncie rzeczy od indywidualnych preferencji kupujących, ponieważ niektóre cechy nieruchomości jedni uznają za zalety, natomiast inni będą postrzegać je w kategorii wad.
Często decydującym czynnikiem jest cena. Coraz częściej okazuje się jednak, że finanse schodzą na dalszy plan, ustępując innym czynnikom, istotnym dla konkretnych kupujących.