Informacje dnia

Deweloperzy wciąż aktywni w segmencie nieruchomości biurowych

floriane-vita-88722-unsplash
Pomimo trudnej sytuacji na rynku i zastojem spowodowanym wybuchem pandemii wirusa COVID-19, deweloperzy pokazują swoją aktywność w segmencie biurowym.

Pandemia koronawirusa w Polsce odcisnęła swoje piętno na rynku nieruchomości. Zastój dotknął zarówno mieszkaniówkę, jak i segment komercyjny. Wydaje się jednak, że zarówno osoby kupujące mieszkania jak i przedsiębiorcy poszukujący biura do wynajęcia, powoli się uaktywniają.
Pomimo niepewnego jutra deweloperzy nie zwalniają i utrzymują swoją aktywność w segmencie nieruchomości biurowych. Pomimo pandemii, ruszają budowy kolejnych biurowców.
W ostatnim czasie zakończyła się budowa kilku flagowych inwestycji biurowych, oddanie kolejnych zbliża się wielkimi krokami. Poniżej prezentujemy inwestycje biurowe, które niedawno zostały oddane do użytku, których budowa trwa oraz te, na terenie których prace budowlane niedawno się rozpoczęły.

Inwestycje, których budowa niedawno wystartowała

Pomimo wybuchu pandemii w naszym kraju, wielu deweloperów nie wycofało się z realizacji swoich biurowych projektów. Oto przykłady inwestycji, których budowa rozpoczęła się w ostatnich miesiącach, kiedy COVID-19 był już obecny w naszym kraju.

– Intraco Prime, Warszawa
Na warszawskim Śródmieściu ruszyła budowa inwestycji Intraco Prime. Biurowiec będzie liczył 8 kondygnacji nadziemnych i zaoferuje 14 tys. metrów kw. powierzchni najmu. Powstaną także 3 kondygnacje podziemne.
Inwestorem projektu  Intraco Prime jest firma Polski Holding Nieruchomości, za projekt architektoniczny odpowiada biuro architektoniczne z Warszawy – Juvenes – Projekt, a generalnym wykonawcą inwestycji została spółka budowlana Strabag z Pruszkowa. Intraco Prime zaoferuje biura w standardzie technicznym klasy A.
Budowa inwestycji rozpoczęła się w kwietniu 2020 roku, natomiast jej zakończenie inwestor zaplanował na grudzień 2021 roku.

– TEN Office, Kraków
Na krakowskim rynku ruszyłam niedawno budowa inwestycji TEN Office. Inwestycja powstaje przy ulicy Księdza Józefa Tischnera. Na kompleks TEN Office będą składały się budynki o charakterze biurowym.  W tamach inwestycji wybudowane zostaną trzy biurowce. Dwa z nich będą liczyły 9 kondygnacji nadziemnych o powierzchni 12 680 metrów kw. oraz 13 250 metrów kw., natomiast trzeci budynek będzie liczył 6 kondygnacji nadziemnych i dostarczy 5800 metrów kw. powierzchni najmu. Kompleks zapewni także parking na 615 samochodów oraz 268 miejsc rowerowych. Inwestorem projektu jest Grupa Buma.
W najbliższej okolicy nowopowstającego biurowca TEN Office budowane są: biurowiec Kreo i osiedle Fredry 6. Mieści się tam również biurowiec Tischnera Office.
TEN Office dostarczy na krakowski rynek biurowy prawie 32 tys. metrów kw. nowoczesnej przestrzeni biurowej.
Budowa TEN Office w Krakowie ruszyła w kwietniu 2020 roku, dokładny czas zakończenia realizacji inwestycji nie został jeszcze uściślony.

budynek

Inwestycje w budowie

Wiele inwestycji na terenie całego kraju w dalszym ciągu realizuje prace budowlane. Inwestorów nie zniechęca trudna obecnie sytuacja rynkowa. Oto przykłady inwestycji, które są obecnie w fazie realizacji.

– Brama Oławska, Wrocław
Wrocławskie inwestycje dobrze obrazują, że deweloperzy nie zwalniają tutaj tempa. Przykładem jest powstająca obecnie w stolicy Dolnego Śląska inwestycja Brama Oławska. Biurowiec powstaje w dzielnicy Stare Miasto wzdłuż ulicy Oławskiej, zaledwie 140 metrów od Galerii Dominikańskiej. Dodatkowo, poza przestrzeniami biurowymi, Brama Oławska zapewni lokale handlowo-usługowe. Inwestycja dostarczy na wrocławski rynek ponad 14 tys. metrów kw. powierzchni do wynajęcia.
Inwestorem Bramy Miasta jest Tower Inwestycje. Biurowiec został zaprojektowany przez architektów z pracowni Artur Jasiński i Wspólnicy Biuro Architektoniczne, natomiast generalnym wykonawcą inwestycji została firma budowlana Warbud.
Deweloper rozpoczął prace budowlane w marcu 2020 roku i planuje, że budowa inwestycji zakończy się w czerwcu 2022 roku.

– Krakowskie Tarasy III, Wrocław
Zespół budynków o charakterze biurowym powstaje we wrocławskiej dzielnicy Krzyki przy ulicy Krakowskiej. Biurowiec będzie liczył 6 kondygnacji nadziemnych i dostarczy do stolicy Dolnego Śląska ponad 6 tys. metrów kw. nowoczesnej powierzchni biurowej do wynajęcia. Na 2 kondygnacjach podziemnych będzie mieścił się parking na 75 pojazdów.
W skład kompleksu Krakowskie Tarasy III wchodzi Hotel The Holiday Inn Express Wrocław.
Biurowiec został zaprojektowany przez architektów z pracowni AP Szczepaniak, jego deweloperem jest spółka IMS Budownictwo. Rola generalnego wykonawcy przypadła spółce budowlanej Technobud z Nowego Sącza.
Rozpoczęcie budowy biurowca Krakowskie Tarasy III miało miejsce w lutym 2020 roku, natomiast zakończenie prac budowlanych deweloper przewidział na przyszły, 2021 rok.

Zakończone inwestycje biurowe

Na rynkach regionalnych stale przybywa oddanej do użytku powierzchni biurowej do wynajęcia. Często biurowce znajdują swoich najemców jeszcze zanim inwestycja zostanie oddana do użytku. Procesem komercjalizacji często zajmują się firmy zewnętrzne, współpracujące z deweloperem.
Zapotrzebowanie na nowoczesne i prezentujące wysoki standard powierzchnie o charakterze biurowym nie maleje. Deweloperzy chętnie więc podejmują się realizacji tego typu obiektów komercyjnych.
Poniżej prezentujemy przykłady inwestycji biurowych, które w ostatnim czasie zostały oddane do użytku.

– Giant Office, Poznań
W poznańskiej dzielnicy Grunwald przy ulicy Głogowskiej, Górki zaledwie 3 miesiące temu do użytku oddany został biurowiec Giant Office. Budowa inwestycji rozpoczęła się w kwietniu 2018 roku, natomiast jej zakończenie przypadło na luty 2020 roku.
Giant Office dostarczył na poznański rynek biurowy ponad 30 tys. metrów kw. powierzchni całkowitej a 18 035 metrów kw. powierzchni użytkowej, z czego 15 310 metrów kw. to powierzchnia biurowa, natomiast 1 815 metrów kw. stanowi powierzchnia handlowo-usługowa.
Biura w ramach inwestycji powstały w standardzie klasy A, natomiast parter budynku został przeznaczony na punkty handlowo-usługowe. Lokale zlokalizowane na parterze posiadają duże przeszkolone witryny. Ponadto biurowiec Giant Office posiada 10 stacji ładowania pojazdów elektrycznych. W budynku znajdują się także stojaki na 92 rowery.
Biurowiec Giant Office posiada 7 kondygnacji nadziemnych oraz 2 kondygnacje podziemne, na których mieści się parking na 277 samochodów.
Inwestorem jest spółka Giant Invest z Poznania, natomiast za projekt architektoniczny odpowiada CDF Architekci z Poznania. Rola generalnego wykonawcy przypadła firmie Budimex.

– Preludium, Bydgoszcz
Biurowiec Preludium powstał w Bydgoszczy na terenie dawnej hali Torbyd, u zbiegu ulic Ogińskiego, Chopina oraz Moniuszki. Biurowiec posiada 5 kondygnacji nadziemnych oraz 1 podziemną, na której mieści się parking na 98 pojazdów.
Budynek biurowy Preludium oferuje biura w standardzie technicznym klasy A. Na parterze budynku znajdują się natomiast lokale handlowo-usługowe.
Inwestycja dostarczyła na bydgoski rynek ponad 7 tys. metrów kw. nowoczesnej powierzchni biurowej.  Deweloperem jest spółka ARD, za projekt architektoniczny odpowiadają architekci z biura LAB3 Architekci.
Prace budowlane rozpoczęły się we wrześniu 2018 roku, natomiast do użytku inwestycja biurowa została oddana w maju 2020 roku.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora