rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Biurowy Wrocław na podium. Mocna lokalizacja

Wrocławski rynek biurowy jest trzecim co do wielkości w Polsce. Miasto oferuje 1.2 mln mkw. powierzchni biurowych, a w budowie jest kolejne 105 tys. m kw. W sumie realizowanych jest 9 budynków. Już dziś stolica Dolnego Śląska oferuje 10 proc. powierzchni biurowej dostępnej w całym kraju – pokazują wyliczenia firmy REDD, analizującej dane biurowe 24/7. Platforma jako jedyna w Polsce analizuje dane w czasie rzeczywistym.

Eksperci z firmy REDD pod lupę wzięli administracyjny podział Wrocławia oraz liczby z budynków oddanych oraz tych w budowie, aby w pełni oddać rzeczywisty poziom inwestycji. Dane do raportu z „OFFICE MARKET REAL TIME – Wrocław” zostały wygenerowane 12.05.2020 o godz. 9:01.

We Wrocławiu dostępne są głównie nowoczesne biurowce klasy A – to aż 987 tys. mkw., prawie 200 tys. mkw. zajmują biurowce klasy B. Współczynnik powierzchni niewynajętej we Wrocławiu wynosi 14,04 proc.

Już dziś najemcy mają do dyspozycji 165 tys. mkw. wolnej przestrzeni w gotowych budynkach, a kolejne 105 tys. powstaje w najlepszych lokalizacjach w mieście.

WROC_1

Przybywa nowych biur

Najwięcej nowej powierzchni powstaje obecnie na Starym Mieście, ponad 42 tys. mkw. W dzielnicy Krzyki buduje się z kolei 37 tys. mkw. powierzchni biurowej. W budowie jest między innymi MidPoint71 przy ul. Powstańców Śląskich. To kolejna inwestycja w tzw. Centrum Południowym, która ma stać się nowym centrum biznesowym Wrocławia.

Za dwa lata powinien być gotowy także 65-metrowy biurowiec Wielka 27, który powstaje przy skrzyżowaniu ul. Powstańców Śląskich i Wielkiej. To będzie najwyższy biurowiec we Wrocławiu. Sky Tower ma co prawda 212 m wysokości, ale jest to budynek mieszkalno-biurowy.  W dzielnicy Fabryczna, gdzie w sumie powstaje 26 tys. mkw., realizowane są z kolei budynki w West 4 Business Hub.

– Deweloperzy chętnie rozpoczynają w stolicy Dolnego Śląska nowe inwestycje biurowe, a ich uwaga koncentruje się przede wszystkim na centrum miasta. Największy popyt generowany jest nadal głównie ze strony sektora IT. Stawki czynszowe pozostają stabilne, a najwięcej najemcy muszą płacić w najbardziej prestiżowych lokalizacjach – mówi Piotr Smagała, dyrektor zarządzający REDD. Średni czynsz dla budynków biurowych we Wrocławiu wynosi prawie 13 EUR. Najdroższy m kw. występuje w Śródmieściu – prawie 14 EUR.

Co ciekawe, aż 20 proc. budowanej powierzchni jest już zabezpieczona umowami przednajmu.

WROC_2

Co dalej z rynkiem?

– Jak pokazują dane REDD, aktualizowane w czasie rzeczywistym, zauważalna jest niepewność związana z pandemią COVID-19. Widać, że część firm wstrzymała większość procesów – także tych związanych z wynajmem nowej powierzchni biurowej. Kilka firm zamówiło u nas także raport dotyczący wrocławskich lokalizacji. Związane jest to z nową analizą zapotrzebowania na biura.  Firmy czekają na rozwój sytuacji i szukają odpowiednich rozwiązań – mówi Piotr Smagała z REDD.

Jak widać w REDD Index – wskaźniku pokazującym, jak długo powierzchnie dostępne do wynajęcia pozostają puste – biura czekają na najemcę we Wrocławiu średnio przez 213 dni.

W całym Wrocławiu jest 165 budynków biurowych.

Źródło: REDD.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora