komentarze, opinie, gospodarka

Biurowce z certyfikatem BREEAM – prestiżowe osiągnięcie budowlane w trosce o ekologię

Magdalena Paluch na k24
Deweloperom coraz częściej zależy na uzyskaniu certyfikacji BREEAM dla swoich inwestycji. To prestiżowe osiągnięcie potwierdzające, że deweloper tworzył swoją inwestycję w trosce o ekologię.

Czym jest BREEAM?

System certyfikacji wielokryterialnej budynków BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) wprowadzono w 1990 roku. Swoje początki miał on w Wielkiej Brytanii. Certyfikat BREEAM wprowadziła firma BRE Global.
Obecnie system certyfikacji wielokryterialnej budynków BREEAM obecny jest w 77 krajach.
Aby budynek przeszedł przez proces certyfikacji, inwestor musi zatrudnić asesora BREEAM.

Schematy BREEAM

System certyfikacji wielokryterialnej budynków BREEAM dzieli się na kilka schematów. Pierwszym z nich jest New Construction, który poza granicami Wielkiej Brytanii funkcjonuje pod nazwą International. Schemat ten obowiązuje budynki nowopowstające.
Kolejny schemat dotyczy budynków istniejących oraz tych, które są oddane do użytku od min. 2 lat. Nosi on nazwę In-Use i certyfikacja składa się w nim z trzech części: Asset Performance (ocena budynku), Building Management (ocena zarządzania) i Operational  (ocena działań najemców – ocena ta jest dość rzadko stosowana).
Refurbishent & Fit-Out to schemat poświęcony renowacji oraz wykończeniu.
Projektom urbanistycznym poświęcony jest schemat Communities.
Natomiast Infrastructure dotyczy projektów infrastrukturalnych.

W Polsce o certyfikację BREEAM mogą ubiegać się obiekty pełniące funkcje: biurowe, handlowe, mieszkalne, logistyczne oraz magazynowe.

Kategorie w certyfikacji BREEAM

System certyfikacji wielokryterialnej budynków BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) został podzielony na 10 kategorii:
1) Zarządzanie;
2) Zdrowie i dobre samopoczucie;
3) Energia;
4) Transport;
5) Woda;
6) Materiały;
7) Odpady;
8) Wykorzystanie terenu i ekologia;
9) Zanieczyszczenia;
10)Innowacje.

W każdej z kategorii inwestycja może uzyskać konkretną liczbą punktów krytycznych nazywanych Prerequisies. Punkty te inwestycja musi uzyskać, aby móc ubiegać się o certyfikację BREEAM. Musi ona także spełnić wymagania minimalne.
Sumę punków, jakie uzyska inwestycja, mnoży się przez wagę procentową, która ustalona jest dla danego kraju.
Za punktację powyżej 30 % inwestycja otrzymuje certyfikat na poziomie Pass.
Za punktację powyżej 45 % inwestycja otrzymuje certyfikat na poziomie Good.
Za punktację powyżej 55 % inwestycja otrzymuje certyfikat na poziomie Very Good.
Za punktację powyżej 70 % inwestycja otrzymuje certyfikat na poziomie Excellent.
Za punktację powyżej 85 % inwestycja otrzymuje certyfikat na poziomie Outstanding.

Biurowce z certyfikatem BREEAM

Poniżej prezentujemy przykładowe inwestycje o charakterze biurowym, które uzyskały certyfikację BREEAM.

– Zabłocie Business Park budynek B, Kraków

Zabłocie Business Park otrzymał certyfikat BREEAM z oceną Very Good. Drugi budynek (budynek B) w kompleksie biurowym Zabłocie Business Park będzie posiadał 7 kondygnacji naziemnych oraz 2 kondygnacje podziemne, na których będzie mieścił się garaż podziemny.
Budowa budynku B rozpoczęła się w marcu 2019 roku, natomiast zakończenie budowy i oddanie obiektu do użytkowania planowane jest na czerwiec 2020 roku.
w biurowcu możliwy będzie podział na osobne pomieszczenia biurowe oraz sale konferencyjne jak również tzw. „open space”.
Biurowiec oferuje takie udogodniania jak m.in.: podwieszane sufity modułowe, nośność stropu: biura – 3,5 KN/m², serwerownia – 5,0 KN/m² (z możliwością zwiększenia do 8 KN/m²), pomieszczenie sanitarne w każdym lokalu, klimatyzacja – VRV trójrurowy z odzyskiem ciepła, możliwość indywidualnej regulacji temperatury powietrza +/- 2 St. C, system automatyki pożarowej (SAP), dźwiękowy system ostrzegawczy (DSO), puszki podłogowe – floorbox / gniazda DATA / gniazda RJ45 / gniazda gospodarcze, pełne opomiarowanie mediów, oświetlenie 500 LUX, strefowanie oświetlenia, system VRV/VRF pracujący jako system odzysku ciepła, system zarządzania budynkiem (BMS).

System: BREEAM · International 2013 · Excellent;
Data certyfikacji BREEAM: 17 kwietnia 2020 roku;
Adres: ul. Romanowicza 4, Kraków, małopolskie;
Powierzchnia: 14 500 m2;
Właściciel: IMS Budownictwo Projekt 5;
Projektant: IMB Asymetria;
Konsultant: Sweco Consulting;
Wykonawca: IMS Budownictwo.

dominik-vanyi-469309-unsplash

– Varso I, Warszawa

Varso Place to inwestycja zlokalizowana w centrum Warszawy. W ramach inwestycji docelowo powstaną trzy budynki: szklany wieżowiec o wysokości 310 metrów (wraz z 80-metrową iglicą) oraz dwa niższe budynki: pierwszy 81-metrowy oraz drugi 90-metrowy. Varso I i Varso II to dwa bliźniacze, kaskadowe budynki, które łącznie oferują ok. 75 000 m2 nowoczesnej powierzchni biurowej do wynajęcia. Budynki będą połączone pasażem handlowym w parterach.
Varso I w standardzie biur oferuje m.in.: kontrolę dostępu, klimatyzację, system zarządzania budynkiem BMS, czujniki dymu, łącze światłowodowe, otwierane okna, podnoszone podłogi, podwieszane sufity.

System: BREEAM · International 2013 · Outstanding;
Data certyfikacji BREEAM: 20 kwietnia 2020 roku;
Adres: ul. Chmielna 73, Warszawa, mazowieckie;
Powierzchnia: 4 400 m2;
Właściciel: HB Reavis;
Projektant: Hermanowicz Rewski Architekci;
Konsultant: Sweco Consulting;
Wykonawca: HB Reavis Construction.

Sterlinga Business Center, Łódź

Nowoczesny budynek biurowy klasy A powstał 2010 roku w Łodzi, w bardzo dobrej lokalizacji – zaledwie 2 minuty od przystanków komunikacji miejskiej, 5 minut od centrum miasta, 15 minut od dworców PKP, 20 minut od lotniska Władysława Reymonta. Lokalizacja gwarantuje szybkie połączenie z trasami wylotowymi z miasta.
Sterlinga Business Center oferuje 13 400 m kw. Cakowitej powierzchni najmu. W budynku znajdują się 203 miejsca parkingowe. Jest to pierwszy budynek w Łodzi, który został nagrodzony certyfikatem BREEAM.
Swoim najemcom Sterlinga Business Center oferuje m.in.: eleganckie lobby, 5 wind do dyspozycji, system podwieszanych sufitów, podniesione podłogi do całkowitej wysokości 9 cm; inteligentny system zarządzania budynkiem, system wykrywania pożaru, system kontroli dostępu; system kamer przemysłowych. Inwestycja zapewnia całodobową ochronę.
W standardzie powierzchni najmu uwzględnione są takie udogodniania, jak: indywidualna kontrola temperatury, wysokie okna od podłogi do sufitu, które zapewniają pracownikom doskonałe doświetlenie naturalnym światłem, podwieszane sufity z zamontowanym oświetleniem, sztuczne oświetlenie o natężeniu 500 lx na poziomie biurka. Biura wykończone są w standardzie open-space.

System: BREEAM · In-Use Part 1: Asset Performance · Excellent;
Data ważności certyfikacji BREEAM: 8 maja 2021 r.;
Adres: ul. Dr Seweryna Sterlinga 8A, Łódź, łódzkie;
Powierzchnia: 20 000 m2;
Właściciel: GTC Sterlinga;
Konsultant: WSP Polska.

System certyfikacji wielokryterialnej budynków BREEAM to jeden z najpopularniejszych systemów certyfikacji ekologicznej. Narzędzie to służy do oceny budynków na podstawie kilku kryteriów oraz parametrów technicznych. Inwestorom coraz częściej zależy na uzyskaniu dobrego wyniku w procesie certyfikacji BREEAM.

Magdalena Paluch
Redaktor Naczelna
Komercja24.pl