Raporty i analizy

Lista najbogatszych ludzi świata

Według statystyk, przeciętny miliarder to 63 letni jegomość, posiadający majątek warty ok. 3,1 miliarda dolarów netto, z czego 600 milionów dolarów w gotówce. Jest właścicielem czterech nieruchomości, które średnio warte są około 24 milionów dolarów. Ciekawostką jest wykształcenie miliarderów. Około 35 procent z nich nie ma wyższego wykształcenia, 11 procent z nich to doktorzy, a 21 procent miliarderów skończyło studia MBA. 61 procent wykształconych miliarderów zakończyło swoją edukację na pierwszym stopniu studiów.

mężczyzna w samochodzie

Welth-X Institute podjął się stworzenia takiego profilu statystycznego miliardera, a także rozłożył ich majątki na składniki pierwsze. Niecałe 47 procent majątku stanowią udziały i akcje notowanych spółek. Papiery wartościowe publicznych spółek to średnio 28,9 procenta wartości ich majątków. Miliarderzy uwielbiają otaczać się luksusowymi i ekskluzywnymi dobrami, dlatego inwestują w takie rzeczy, jak dzieła sztuki – ich wartość to niecałe 6 procent całego majątku. Najmniejszym, ale niemniej wartościowym składnikiem majątku statystycznego miliardera, są nieruchomości, bo to tylko około 3 procent. 19,1 procent wartości majątków to gotówka.

Jak powyższy statystyczny miliarder ma się do tych rzeczywistych. Forbes opublikował właśnie najnowszy ranking najbogatszych biznesmenów świata. Zaskoczenia nie było.

Niezmiennie od lat, pierwsze miejsce należy do Billa Gatesa, którego każdy kojarzy ze słynnym znaczkiem Microsoftu. I choć system Microsoft w dalszym ciągu obsługuje najwięcej komputerów na świecie, to udziały Gatesa w tej firmie stanowią raczej niewielki odsetek jego całego majątku. Największej fortuny dorobił się na udziałach w firmie inwestycyjnej Cascade. Angażuje się również w działalność charytatywną, od 2000 roku wraz żoną prowadzi własną fundację. Bill Gates, niezwykły umysł komputerowy, zaczął studia na amerykańskim Harvardzie i nigdy ich nie ukończył. Jego majątek wyceniany jest na 75 miliardów dolarów.

Srebrny medal w rankingu należy do Hiszpana, Amancio Ortegi, który jednocześnie jest najbogatszym Europejczykiem. Hiszpan jest właścicielem holdingu Inditex, który zarządza takimi znanymi markami, jak Zara, Oysho, Pull&Bear, Stradivarius, Massimo Dutti, czy Bershka. Jest jednocześnie współzałożycielem marki Zara, swój pierwszy sklep pod tym szyldem otworzył w 1974 roku. Obecnie Ortega zarządzał ponad pięcioma tysiącami sklepów w osiemdziesięciu pięciu krajach na całym świecie. W 2011 zrezygnował z zarządzania firmą, w dalszym jednak ciągu jest większościowym udziałowcem Inditexu. Posiada nieruchomości, których wartość szacuje się na ponad 4 miliardy dolarów, większość z nich kupił w trakcie kryzysu finansowego za znacznie niższe kwoty. Majątek Ortegi obecnie wynosi 67 miliardów dolarów.

Trzecie miejsce zajmuje Warren Buffet, najbardziej znany inwestor giełdowy na świecie. Jest założycielem Berkshire Hathaway, holdingu zajmującego się ubezpieczeniami spółek. „Legendarny inwestor”, bo tak nazywany jest Buffet, wciąż działa aktywnie w branży, pomimo podeszłego wieku (ma 86 lat), a także choroby nowotworowej (rak prostaty), zdiagnozowanej u niego cztery lata temu. Żyłkę do interesów przejawiał już najmłodszych lat, od kiedy jako nastolatek sprzedawał gumę do żucia i Coca Colę (kilka lat później Buffet powiększył swój majątek o pokaźny pakiet akcji Coca Coli). Następnie ustawiał automaty do gry w barach i roznosił gazety. Warren Buffet znany jest ze swojego skromnego stylu życia, a także dużej działalności filantropijnej. Jego majątek obecnie wyceniany jest na 60 miliardów dolarów.

Meksykanin, Carlos Slim Helu to czwarty najbogatszy człowiek świata. Swój majątek zbił na branży telekomunikacyjnej, zakładając znaną dziś na całym świecie Telmex, która zarządza większością linii telekomunikacyjnych w całej Ameryce Południowej. Slim Helu inwestuje również w inne branże, takie jak branża budowlana, nieruchomościowa czy restauracyjna. Jego majątek wyceniany jest na kwotę 50 miliardów dolarów.

Złotą piątkę miliarderów zamyka Jeff Bezos, założyciel Amazon. Inwestuje on również w astronautykę (Blue Origin), a także media – kilka lat temu kupił The Washington Post za 250 milionów dolarów w gotówce. Jego majątek szacowany jest na kwotę ponad 45 miliardów dolarów.

Katarzyna Surma, redaktor wgn.pl